Prawo budowlane: Pozostałe - Porady prawne (strona: 4)

Sławojka jako urządzenie budowlane

Została samowolnie wybudowana przy budynku gospodarczym sucha ubikacja na nieskanalizowanym dole kloacznym. Czy jednooczkowa ubikacja sucha związana z budynkiem mieszkalnym wybudowana na nieskanalizowanym (...)

Dostęp do drogi publicznej przy ustalaniu wzzt

W projekcie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy znalazła się m.in. cała treść postanowienia wydanego przez wydział infrastruktury, która chyba przecież powinna być opinią w sprawach technicznych. (...)

Zmiana klasyfikacji gruntów z budowlanych na rolne

W Projekcie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy znalazł się zapis, który chcę usunąć, że zgodnie z ewidencją gruntów działka inwestora jest sklasyfikowana jako budowlana. Aktualnie Biuro Geodezji (...)

Odpowiedzialność za błąd w sztuce budowlanej

Kto jest odpowiedzialny za popełniony błąd w sztuce budowlanej, inspektor nadzoru czy wykonawca? Podczas budowy nastąpiło przemieszczenie budowli względem stron świata, konsekwencje to zmiana miejsc (...)

Kontrola nadzoru budowlanego

Złożyłem skargę do nadzoru budowlanego i w ramach postępowania skargowego zarządzono kontrolę doraźną, w której nie byłem stroną. Organ nadzoru budowlanego tak sformułował temat kontroli (...)

Samowola budowlana przed 1994 r.

W stosunku do samowolnie wybudowanych obiektów przed dniem 01.01.1995 r., na mocy art. 103 par. 2 Prawa budowlanego, mają zastosowanie przepisy Prawa budowlanego z 1974r. Organ nadzoru budowanego legalizując (...)

Wstrzymanie prac budowlanych

Art. 50 ust. 3 Prawa budowlanego stanowi, że w postanowieniu o wstrzymaniu robót budowlanych organ nadzoru budowlanego może nałożyć obowiązek przedstawienia w terminie 30 dni od dnia otrzymania (...)

Szerokość drzwi do ubikacji publicznej

Jaką minimalną szerokość muszą mieć drzwi w pomieszczeniach WC ogólnodostępnych w budynkach administracji publicznej? Czy samorządy mają pod tym względem ustawowe terminy, aby dostosować się (...)

Brak pozwolenia na użytkowanie obiektu

Art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego stanowi, że organ nadzoru budowlanego, w wypadku przystąpienia do użytkowania obiektu bez wymaganego pozwolenia lub zawiadomienia o zakończeniu budowy, wymierza wysoka (...)

Odprowadzenie wody opadowej

Czy jest zgodne z prawem budowlanym, że wody opadowe z przyległego budynku - garażu spadają w granice działki, w której znajduje się nasze mieszkanie? Mieszkanie jest wykupione od miasta i należymy (...)

Odległość komina od posesji

Mój sąsiad przez lata prowadził gospodarstwo rolne. W tym celu na swojej posesji (zachowując jedynie około 1 m odległość od mojej działki) postawił kotłownię z 10 metrowym murowanym kominem. (...)

Badania skuteczności zerowania i uziemiania

Jak często należy wykonywać badania skuteczności zerowania i uziemiania oraz jakich urządzeń to dotyczy? Proszę podać podstawę prawną.

Organy nadzoru budowlanego

Czy i jakie uprawnienia ma Wojewoda w sprawach cofnięcia nakazu rozbiórki w celu uzupełnienia dokumentów, bądź przywrócenia terminu na uzupełnienie dokumentów?

Wykonalność decyzji nakazującej rozbiórkę

W jakim czasie należy wykonać nakaz rozbiórki? Decyzja nie określa terminu jej wykonania tylko podaje termin odwołania się od niej.

Odległość pomiędzy rurami na ulicy

Jakie przepisy regulują odległość pomiędzy rurą gazową, kanalizacyjną i wodociągową w ulicy? Czy nie można ich usytuować na szerokości 7,5 metra?

Odwołanie się od GINB

Napisałem skargę na działanie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i załączyłem "twarde" dowody na poparcie moich zarzutów - dokumenty, mapy itd. (...)

Czy urządzenie chłodnicze to obiekt budowlany?

Czy urządzenie chłodnicze które nie jest trwale połączone z gruntem jest obiektem (budowlanym)? Drugie moje pytanie dotyczy kontenera chłodniczego ściągniętego z samochodu ustawionego na belkach (...)

Odległość budynku od krawędzi ulicy

Jaki przepis reguluje, ile metrów od ulicy powinien stać dom jednorodzinny? Gdyby poszerzono naszą ulicę, to przebiegałaby ona pod naszymi oknami. Czy to jest dozwolone? Czy projektant nie powinien (...)

Odległość słupów oświetlenia ulicznego od drogi

Czy są jakieś przepisy regulujące ustawienie słupów oświetlenia ulicy? Na naszej sześciometrowej ulicy słupy stoją od 25 lat prawie po środku tj. 2 m od płotu. Czy nie jest tak, że powinny (...)

Szerokość dojść i dojazdów

Ile metrów powinien mieć trakt pieszo - jezdny i na jakich warunkach może mieć mniej?

Sposób ustalenia opłaty legalizacyjnej

Kto ustala wysokość opłaty legalizacyjnej (dotyczącej samowoli budowlanej)? Do kogo składa się zażalenie na wysokość opłaty legalizacyjnej? Czy istnieją (w orzecznictwie) przypadki obniżenia (...)

Odległość parkingu od granicy działki

W jakiej minimalnej odległości od granicy sąsiedniej działki mogą być usytuowane parkingi samochodowe na działce, na której prowadzona jest działalność gospodarcza?

Krzyże i figury w pasie drogowym

Jakie przepisy regulują kwestię krzyży i pomników przy drogach? Kto wydaje zezwolenie na ich montaż i wyraża zgodę na demontaż? Co zrobić, jeśli pomnik przydrożny stojący na zakręcie w rowie (...)

Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

O ile mogę zmniejszać odległość domu od granicy działki (4 metry) - balkony, okapy i schody?

Budynek wolnostojący i w zabudowie bliźniaczej

Jaka jest obowiązująca prawna definicja "budynku jednorodzinnego wolnostojącego" i "budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej"?

Reklamacja prac budowlanych

Po rozliczeniu się z wykonawcą z tytułu wykonanych przez niego prac, stwierdzono po okresie ok. roku, że elementy budynku wykonane są wadliwie. Przyczyną tych wad było zastosowanie materiałów (...)

Odstępstwo od projektu budowlanego

Inwestor, przy budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, samowolnie dokonał istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego. Pozwolenie na budowę zostało wydane pod rządami aktualnego (...)

Zgoda konserwatora na wymianę okien

Jestem właścicielem budynku, który wpisany jest do rejestru zabytków. Zwróciłem się z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wyrażenie zgody na wymianę stolarki okiennej na nową (...)

Wodomierz główny w budynku

Czy w budynku wielomieszkaniowym/komunalnym musi być założony wodomierz główny? Gdy go brak, czy można obliczyć jakoś inaczej ogólne zużycie wody?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika