Ubezpieczenia zdrowotne - Zmiany w prawie (strona: 9)

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna całą dobę

6.10.2019

Przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta informują o najkrótszych terminach leczenia oraz podpowiadają, gdzie znaleźć pomoc medyczną w nagłej potrzebie, np. w nocy oraz dni wolne od pracy. Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw (...)

Cyfryzacja w służbie zdrowia

23.9.2019

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów. Legitymowanie się aplikacją mObywatel w placówkach POZ stało się możliwe dzięki przepisom tzw. pakietu e-zdrowie, które obowiązują od (...)

Opieka zdrowotna nad uczniami

12.9.2019

12 września 2019 r. wchodzi w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. To ustawa niezwykle ważna dla zdrowia polskich dzieci. Dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w kraju będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę.

Więcej wsparcia dla weteranów

31.8.2019

Więcej ułatwień dla weteranów i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami Polski przewiduje nowelizacja ustawy o weteranach. Rozwiązania przygotowane w Ministerstwie Obrony Narodowej mają stworzyć bardziej efektywny systemu pomocy oraz wsparcia weteranów.

Kompleksowe zmiany w leczeniu raka piersi

26.8.2019

Ministerstwo zdrowia wprowadza przełomowe zmiany w leczeniu raka piersi. Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawią się najnowsze opcje terapeutyczne, a Breast Cancer Unit zapewni pacjentkom koordynowaną opiekę - od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia (...)

Nowe przepisy o SOR

24.7.2019

1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i lepszą organizację pracy personelu medycznego, zostaną wdrożone nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Rozporządzenie (...)

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu

22.7.2019

Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu – 3 lipca br. weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta.

Program „Ciąża +”

21.7.2019

Fundamentalnym założeniem przygotowanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. 

Powiadomienia ZUS

19.7.2019

Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich ich pracowników.

Więcej studiów dla pielęgniarek i położnych

1.7.2019

Rządowy projekt umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej. Pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego – do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie (...)

Nowe zasady na szpitalnych oddziałach ratunkowych

30.6.2019

1 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i lepszą organizację pracy personelu medycznego, zostaną wdrożone nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Rozporządzenie m.in.: (...)

Opieka zdrowotna nad uczniami w każdej szkole

27.6.2019

Celem ustawy jest zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.

Elektroniczne skierowanie coraz szerzej stosowane

20.6.2019

E-skierowanie to kolejny dokument (po e-recepcie), w którym tradycyjna postać papierowa zostanie zmieniona na formę elektroniczną. Celem wdrożenia jest usprawnienie procesu realizacji zapisów na badania zarówno dla pacjentów, jak i lekarz. 

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika