Ubezpieczenia zdrowotne - Zmiany w prawie

Plan dla Chorób Rzadkich

21.8.2024

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024‒2025, przedłożoną przez Minister Zdrowia. Rząd chce poprawić sytuację pacjentów, którzy cierpią na choroby rzadkie, oraz ich rodzin.

Będzie dostępna antykoncepcja awaryjna

5.4.2024

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, (...)

Tabletka „dzień po” zawetowana

3.4.2024

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Rzecznik MŚP upomniał się o składkę zdrowotną

5.3.2024

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomniał, że jedną z najważniejszych dla przedsiębiorców zapowiedzi obecnego rządu było przywrócenie ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej.

Wróci antykoncepcja awaryjna?

24.1.2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne, przedłożony przez minister zdrowia. Zakłada on przywrócenie antykoncepcji awaryjnej.

Zmiana w e-receptach

10.11.2023

Na raz możesz wykupić leki na 120 dni, niezależnie od tego, jaką masz wystawioną e-receptę. Od 1 listopada po 90 dniach otrzymasz leki na następny okres

Zmiany w POZ

2.11.2023

Od 1 listopada 2023 r. wprowadzane są zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań.

Centra Zdrowia 75+ to opieka geriatryczna blisko domu

6.9.2023

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej stwarza ramy prawne w celu zapewnienia szczególnej opieki geriatrycznej osobom, które ukończyły 75 rok życia, sprzyjających zdrowemu starzeniu się oraz przemodelowania geriatrii w stronę podejścia środowiskowego, w którym świadczenia (...)

Ustawa o bezpłatnych lekach dla dzieci i osób powyżej 65 r.ż.

30.8.2023

Celem nowelizacji jest rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne o świadczeniobiorców do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia. Konkretny (...)

System jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta

27.8.2023

Celem ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest wdrożenie rozwiązań prawno­‑organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze (...)

Poszerzenie grupy osób uprawnionych do bezpłatnych leków

26.7.2023

Rząd chce, aby więcej osób mogło skorzystać z programu bezpłatnych refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Chodzi o osoby, które ukończyły 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. (...)

Odwołanie zagrożenia epidemią

4.7.2023

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 już nie obowiązuje. Został odwołany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dniem 1 lipca br.

Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

23.12.2022

Celem ustawy jest przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w instytut badawczy, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom na dotychczasowych zasadach. Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.

Ustawa o medycynie laboratoryjnej

2.11.2022

Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej określa zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, zasady nadzoru i kontroli laboratoriów oraz organizację i działanie samorządu diagnostów laboratoryjnych. 

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

25.10.2022

18 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przewiduje on powołanie Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. PIM (...)

Sąd Najwyższy o szczepieniach...

28.9.2022

Sąd Najwyższy wypowiedział się w przedmiocie odpowiedzialności cywilnej za prowadzenie badań klinicznych wbrew przepisom ustawy.

Reforma leczenia uzdrowiskowego?

23.9.2022

Zmienią się zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe, a pacjent sam będzie mógł zdecydować, gdzie i kiedy wyjedzie na leczenie albo rehabilitację.

Nowa odsłona „Profilaktyki 40 Plus”

9.7.2022

Program Ministerstwa Zdrowia propagujący odbudowę zdrowia Polaków „Profilaktyka 40 Plus” został przedłużony. Nowa odsłona programu, która weszła w życie w lipcu, przewiduje wsparcie dla gabinetów POZ, które będą wspierać diagnostykę swoich pacjentów. (...)

Reforma POZ

27.6.2022

Resort Zdrowia wprowadza zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Już od lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić pacjentowi znacznie więcej badań diagnostycznych, co skróci czas oczekiwana na postawienie diagnozy. Lekarz medycyny rodzinnej zleci też więcej badań profilaktycznych (...)

UCC dłużej ważne

18.6.2022

Od 26 kwietnia 2022 r. Unijne Certyfikaty COVID (UCC) wydane w Polsce dla osób, które przyjęły szczepienie przypominające, nie tracą ważności po 270 dniach, tylko pozostają dalej ważne.

Od dziś koniec z maseczkami i izolacją

28.3.2022

Minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zniesieniu od 28 marca br. obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Zarekomendował jednocześnie noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Zniesiona także (...)

Korzystne rozwiązania w Polskim Ładzie

24.2.2022

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin czeka na podpis prezydenta. Zostanie wprowadzony (...)

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

20.2.2022

W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej (...)

Nowe działania rządu w odpowiedzi na V falę pandemii

30.1.2022

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia (...)

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA

28.1.2022

Polski Ład wprowadził zmiany w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do tych zmian ZUS dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA  oraz ZUS RCA.

Ważne dla rolników będących płatnikami VAT

14.12.2021

Rolniku, jeżeli jesteś płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), to od dnia 1 stycznia 2022 r. zmieniają się zasady regulowania składek KRUS. Od 1 stycznia 2022 r. udostępnione zostaną specjalne rachunki bankowe, po dwa dla każdego Oddziału Regionalnego KRUS, jeden dla (...)

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej

29.10.2021

29 października 2021 r. rozpoczął się etap uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt ustawy wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który usprawni organizację systemu udzielania świadczeń opieki (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika