Ubezpieczenia zdrowotne - Zmiany w prawie (strona: 2)

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

20.2.2022

W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej (...)

Nowe działania rządu w odpowiedzi na V falę pandemii

30.1.2022

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60 roku życia, rozbudowana baza łóżkowa i nawet 95 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego to kolejne narzędzia (...)

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA

28.1.2022

Polski Ład wprowadził zmiany w zasadach rozliczania oraz opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do tych zmian ZUS dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA  oraz ZUS RCA.

Ważne dla rolników będących płatnikami VAT

14.12.2021

Rolniku, jeżeli jesteś płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), to od dnia 1 stycznia 2022 r. zmieniają się zasady regulowania składek KRUS. Od 1 stycznia 2022 r. udostępnione zostaną specjalne rachunki bankowe, po dwa dla każdego Oddziału Regionalnego KRUS, jeden dla (...)

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej

29.10.2021

29 października 2021 r. rozpoczął się etap uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Projekt ustawy wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który usprawni organizację systemu udzielania świadczeń opieki (...)

Podatkowy pakiet Polskiego Ładu po konsultacjach

8.9.2021

Zakończyły się konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w Estońskim CIT. Koszt zmian na korzyść MŚP częściowo pokryje (...)

Co przewiduje Plan dla Chorób Rzadkich?

29.8.2021

Plan dla Chorób Rzadkich, czyli kompleksowy model opieki dla pacjentów z chorobami rzadko występującymi, został przyjęty przez rząd. Przyjęcie tego dokumentu to przełomowe wydarzenie, ponieważ znacznie poprawi dostęp do procesu diagnostycznego i terapeutycznego.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

28.7.2021

Placówki, które będą miały lepszą jakość na trzech poziomach – klinicznym, konsumenckim i zarządczym - będą mogły liczyć na dodatkowe współczynniki podnoszące finansowanie - to główne założenia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie (...)

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

27.7.2021

Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Wsparcie z ZUS dla sklepików szkolnych i pilotów wycieczek

11.7.2021

Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID19 otrzymają pomoc. Przedsiębiorcy mogą liczyć na świadczenie postojowe i  zwolnienie z opłacania składek. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski można (...)

Raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa

6.6.2021

Ministerstwo Zdrowia przedstawia raport pn. „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Dokument jest efektem prac zespołu powołanego przez ministra zdrowia 23 grudnia 2020 roku. Założenia zawarte w tym dokumencie (...)

TPK – nowa usługa zdrowotna

30.5.2021

Szukasz pomocy medycznej w godzinach wieczornych i nocnych, w weekend lub święto? Zadzwoń na 800 137 200 i skorzystaj z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK).

Loteria, rywalizacja gmin i szczepienia dla osób 70+ w domu

27.5.2021

Żeby program szczepień szedł jeszcze sprawniej, a liczba zaszczepionych rosła szybciej, rząd wprowadza kolejne ułatwienia. To m.in. możliwość zaszczepienia się II dawką w dowolnym punkcie, czy szczepienia podczas imprez masowych. Każdy zaszczepiony będzie mógł także wziąć udział (...)

ZIP połączył się z IKP

27.4.2021

Od 1 maja 2021 r. Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) przestanie być aktywny. Jego dotychczasowi użytkownicy będą mogli korzystać już tylko z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Szczepienia osób w wieku 18-39 lat

27.4.2021

Od 29 kwietnia e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 będą otrzymywać osoby w wieku 39-18 lat. Do 10 maja wszystkie osoby pełnoletnie będą miały już wystawione e-skierowania.

Rehabilitacja postcovidowa

26.4.2021

Już ponad 100 placówek medycznych przystąpiło do programu rehabilitacji postcovidowej w formie stacjonarnej i prowadzonej w uzdrowiskach. Specjaliści będą pomagać pacjentom w odzyskaniu pełni sił po przebytej chorobie COVID-19. Wkrótce program rehabilitacji postcovidowej zostanie (...)

Większe wsparcie dla szczególnie zasłużonych dla wolnej Polski

24.4.2021

Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tej grupy, której należy się szczególne uhonorowanie za działalność na rzecz wolnej Polski. Podstawowym celem ustawy jest poprawa sytuacji (...)

Szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 40-59 lat

5.4.2021

Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Ci, którzy zgłosili chęć zaszczepienia, już zapisują się na termin. Pozostali będą zapisywać się na szczepienie według harmonogramu.

Łatwiejszy dostęp do rehabilitacji leczniczej

31.3.2021

50 mln złotych zostanie przeznaczonych na kontynuacje programu, który ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do rehabilitacji leczniczej. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podpisała w tej sprawie umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Program będzie finansowany (...)

Nowy system planowania strategicznego w ochronie zdrowia?

6.3.2021

Rząd chce wprowadzić nowy system planowania strategicznego w ochronie zdrowia. Dzięki temu możliwe będzie lepsze prowadzenie długoterminowej polityki zdrowotnej w naszym kraju. Planowane działania oparte zostaną o potrzeby zdrowotne występujące w polskim społeczeństwie. Celem jest umożliwienie (...)

Punkt szczepień w każdej gminie

5.12.2020

Rząd ogłosił narodowy program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jednocześnie zaprasza podmioty wykonujące działalność leczniczą, których zadaniem będzie przeprowadzenie szczepień w populacji. Celem jest punkt szczepień w każdej gminie. W aglomeracjach i dużych (...)

Kompleksowy plan działania rządu na nadchodzący czas

22.11.2020

Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, rząd przedstawił kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni. Pozwoli nam to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości – zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej. Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów (...)

Prezydencki projekt dotyczący aborcji

13.11.2020

Złożony w Sejmie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dotyczy wprowadzenia nowej przesłanki warunkującej możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia (...)

Rusza szpital na Stadionie Narodowym

6.11.2020

Od 29 października br. swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 ma prowadzić pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. O rozpoczęciu pracy placówki (...)

Po co powstaje Fundusz Medyczny?

29.10.2020

Ustawa powołuje nowy państwowy fundusz celowy – Fundusz Medyczny. Jego celem jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia w Rzeczypospolitej Polskiej przez zapewnienie dodatkowych źródeł finansowania sfery ochrony zdrowia.

Podwojenie bazy łóżkowej i udogodnienia dla personelu medycznego

20.10.2020

Rząd przekształci część szpitali powiatowych, dzięki temu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia (...)

Zalecenia NFZ co do leczenia

18.10.2020

Aby minimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika