Ubezpieczenia zdrowotne - Zmiany w prawie (strona: 4)

e-ZLA szybciej i prościej

21.1.2020

Od 18 stycznia na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił nowy kreator wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich oraz nowe funkcje na profilu lekarza.

Nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

20.1.2020

Ministerstwo Zdrowia wprowadza kompleksową zmianę podejścia do psychiatrii dziecięcej. Dzieci i młodzież mają być w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania. Psycholog i psychoterapeuta ma być dostępny w środowisku dziecka. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko (...)

Od 8 stycznia tylko e-recepty!

9.1.2020

Koniec z papierowymi receptami. Od 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel.

Ułatwienia dla lekarzy

7.1.2020

Rząd chce poprawić warunki kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów oraz zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów w systemie ochrony zdrowia. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, (...)

Odpowiedzialność finansowa samorządu terytorialnego za szpitale

24.11.2019

20 listopada 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Sejmiku Województwa Mazowieckiego dotyczący odpowiedzialności finansowej jednostek samorządu terytorialnego (samorządu województwa mazowieckiego jako podmiotu tworzącego) za stratę netto samodzielnych publicznych zakładów (...)

Łatwiej o specjalizację w zawodach medycznych

19.11.2019

Osobom wykonującym zawody medyczne, m.in. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom, fizjoterapeutom czy diagnostom laboratoryjnym, uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, np. w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, umożliwi przyjęta nowelizacja. (...)

Termin opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne rolników

30.10.2019

Zdniem 31 października 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r. Termin opłacenia składek za pomocników rolnika za dany (...)

Lepsze zabezpieczenie produktów leczniczych

11.10.2019

Nowelizacja wprowadza przepisy umożliwiające prawidłowe stosowanie rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2016/161, doprecyzowuje i uzupełnia jego przepisy odnoszące się do obowiązków poszczególnych uczestników łańcucha dystrybucji produktu leczniczego. Określa również (...)

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna całą dobę

6.10.2019

Przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta informują o najkrótszych terminach leczenia oraz podpowiadają, gdzie znaleźć pomoc medyczną w nagłej potrzebie, np. w nocy oraz dni wolne od pracy. Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw (...)

Cyfryzacja w służbie zdrowia

23.9.2019

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów. Legitymowanie się aplikacją mObywatel w placówkach POZ stało się możliwe dzięki przepisom tzw. pakietu e-zdrowie, które obowiązują od (...)

Opieka zdrowotna nad uczniami

12.9.2019

12 września 2019 r. wchodzi w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. To ustawa niezwykle ważna dla zdrowia polskich dzieci. Dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w kraju będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę.

Więcej wsparcia dla weteranów

31.8.2019

Więcej ułatwień dla weteranów i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami Polski przewiduje nowelizacja ustawy o weteranach. Rozwiązania przygotowane w Ministerstwie Obrony Narodowej mają stworzyć bardziej efektywny systemu pomocy oraz wsparcia weteranów.

Kompleksowe zmiany w leczeniu raka piersi

26.8.2019

Ministerstwo zdrowia wprowadza przełomowe zmiany w leczeniu raka piersi. Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawią się najnowsze opcje terapeutyczne, a Breast Cancer Unit zapewni pacjentkom koordynowaną opiekę - od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia (...)

Nowe przepisy o SOR

24.7.2019

1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i lepszą organizację pracy personelu medycznego, zostaną wdrożone nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Rozporządzenie (...)

Bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu

22.7.2019

Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu – 3 lipca br. weszła w życie ustawa znosząca opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym małego pacjenta.

Program „Ciąża +”

21.7.2019

Fundamentalnym założeniem przygotowanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. 

Powiadomienia ZUS

19.7.2019

Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zmienić treść powiadomień przekazywanych mailem oraz smsem pracodawcom, które dotyczą zwolnień lekarskich ich pracowników.

Więcej studiów dla pielęgniarek i położnych

1.7.2019

Rządowy projekt umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej. Pielęgniarki i położne będą mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego – do 6 dni roboczych rocznie. Urlop ten będzie (...)

Nowe zasady na szpitalnych oddziałach ratunkowych

30.6.2019

1 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i lepszą organizację pracy personelu medycznego, zostaną wdrożone nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Rozporządzenie m.in.: (...)

Opieka zdrowotna nad uczniami w każdej szkole

27.6.2019

Celem ustawy jest zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.

Elektroniczne skierowanie coraz szerzej stosowane

20.6.2019

E-skierowanie to kolejny dokument (po e-recepcie), w którym tradycyjna postać papierowa zostanie zmieniona na formę elektroniczną. Celem wdrożenia jest usprawnienie procesu realizacji zapisów na badania zarówno dla pacjentów, jak i lekarz. 

Kary za recepty...

19.6.2019

Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ma na celu ujednolicenie charakteru i wysokości kar z tytułu błędnego określenia poziomu refundacji (...)

Zwiększenie pomocy dla weteranów i weteranów poszkodowanych

3.6.2019

Stworzenie bardziej efektywnego systemu pomocy i wsparcia weteranów, m.in. dodatkowe uprawnienia dla poszkodowanych żołnierzy, większe dodatki finansowe, kompleksową opiekę medyczną i turnusy leczniczo-rehabilitacyjne, środki na kształcenie weteranów – to przewiduje przyjęty (...)

Wyższe standardy w placówkach opieki

28.5.2019

Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze zmiany, (...)

Narodowa Strategia Onkologiczna w walce z rakiem

25.5.2019

Celem nowej stawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej – dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelności na choroby nowotworowe w Polsce.

Ratowanie życia za racjonalnym wynagrodzeniem...

31.3.2019

Do ustalania wysokości wynagrodzenia należnego świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, za świadczenie ponadlimitowe wykonane w stanie nagłym wynagrodzenie ustala się w wysokości jak za świadczenia na podstawie umowy z NFZ - uznał Sąd Najwyższy.

Od kwietnia obowiązek wysyłania raportów do systemu ZSMOPL

31.3.2019

Od 1 kwietnia 2019 r. rozpoczyna się obowiązek raportowania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) obrotu produktami leczniczymi w zakresie określonym tym przepisem dla podmiotów odpowiedzialnych, hurtowni farmaceutycznych, aptek i punktów aptecznych (...)

Dziesięciopunktowy program wsparcia osób niepełnosprawnych

22.3.2019

Do 29 marca gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych. To pierwszy z dziesięciu programów, które w tym roku będą finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na ich realizacje (...)

Przedsiębiorco, przeczytaj list z ZUS!

5.3.2019

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi wysyłkę ponad 2,5 mln listów do przedsiębiorców. Informuje w nich, jak wyglądały rozliczenia firm z ZUS w ubiegłym roku i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2018 r.

Walka z mafią lekową

17.2.2019

Zaproponowano rozwiązania, które będą przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych.

Reforma Kontroli NFZ

7.2.2019

Najważniejszymi celami przygotowanej nowelizacji są gruntowna reforma funkcjonowania służb kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia, poprawa dostępności oraz jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a także sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Brak opłat za pobyt przy łóżku dziecka w szpitalu?

23.1.2019

Rządowy projekt wprowadza zakaz pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym udzielającym stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych.

Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

23.1.2019

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. Stworzy ona ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii (...)

Sprzeciw wobec dostępu do informacji medycznej po śmierci

19.1.2019

Nowe przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta dadzą pacjentowi prawo zadeklarowania za życia sprzeciwu wobec możliwości udostępnienia dokumentacji medycznej. Pacjenci będą także otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika