Ubezpieczenia zdrowotne - Zmiany w prawie (strona: 6)

Walka z mafią lekową

26.3.2018

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje zdecydowaną walkę z prowadzonym na szeroką skalę procederem nielegalnego wywozu leków z Polski.

E-recepty nadchodzą

22.3.2018

Parlament uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Dzięki niej będzie mogła być wystawiana elektroniczna recepta.

Nowy rodzaj umowy dla pracowników sezonowych?

17.3.2018

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw dotyczy uregulowania kwestii związanych z zabezpieczeniem społecznym pomocników rolnika przy zbiorach w gospodarstwie rolnym poprzez określenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej (...)

Proponowane zmiany dot. inwestycji w ochronie zdrowia

21.2.2018

Rządowy projekt zakłada zwiększenie liczby podmiotów, które będą mogły ubiegać się o opinię o celowości inwestycji. Podmioty korzystają z takich opinii starając się o dofinansowanie inwestycji w ochronie zdrowia ze środków publicznych i europejskich.

Zbliżają się e-recepty

21.2.2018

Rządowy projekt ma umożliwić wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

E-zwolnienia już w lipcu

13.2.2018

Z dniem 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). W praktyce to duża wygoda i oszczędność czasu dla lekarzy, ubezpieczonych i pracodawców.

Minister zdrowia i lekarze rezydenci idą na kompromis

8.2.2018

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wypracował porozumienie z lekarzami rezydentami. Po serii konsultacji i spotkań udało się osiągnąć kompromis, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce. To przełom w dotychczasowych relacjach i negocjacjach ze środowiskiem (...)

Składka zdrowotna w 2018 roku

2.2.2018

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2018 r. m.in. dla przedsiębiorców nie może być niższa od kwoty 319,94 zł (czyli 9% podstawy wymiaru składki).

Prewencja wypadkowa po zmianach

21.1.2018

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych doprecyzowała zasady realizowanej przez ZUS prewencji wypadkowej. Unormowała ona tryb i zasady finansowania ze środków Funduszu Wypadkowego zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom (...)

Zintegrowany Informator Pacjenta - jak z niego korzystać?

21.1.2018

Idziesz do nowego specjalisty i potrzebujesz wydrukować historię choroby, a może chcesz sprawdzić, gdzie są najkrótsze kolejki do lekarza? – Wszystkie te informacje znajdziesz w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Aby to sprawdzić, nie musisz już odwiedzać oddziału NFZ. Dzięki (...)

Płyną pieniądze na zdrowie...

21.12.2017

Nowa ustawa przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 r. Tymczasem jeszcze przed końcem tego roku rekordowa kwota miliarda złotych trafi na konta szpitali. Te pieniądze pozwolą sfinansować nadwykonania, które powstały głównie w latach 2008–2017. (...)

Nowy model podstawowej opieki zdrowotnej

27.11.2017

Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej jest to kolejna z przełomowych zmian, którą pozytywnie odczują pacjenci, jak również lekarze, pielęgniarki i położne – z uwagi na wzmocnienie roli medycyny i pielęgniarstwa rodzinnego. Docelowo (...)

Więcej na świadczenia opieki zdrowotnej

22.11.2017

W związku z dobrą sytuacją finansową budżetu państwa wydatki na ochronę zdrowia w 2017 roku zostały zwiększone ponad środki zaplanowane pierwotnie w ustawie budżetowej. Ponadto wkrótce wejdzie w życie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków (...)

Młodzi lekarze uzyskali podwyżki

16.11.2017

 Weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które reguluje wysokość miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów. To oznacza, że wynagrodzenia młodych lekarzy wzrosną.

Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli a protesty lekarzy

27.10.2017

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych osoby pracujące na stanowiskach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzi lub bezpieczeństwu państwa, nie mogą przestać pracować w wyniku akcji strajkowych. Protesty tych osób nie mogą przybrać formy, (...)

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB

19.10.2017

Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 r.

Specustawa zdrowotna już obowiązuje

28.9.2017

Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej ma na celu zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, w tym zakup sprzętu i aparatury (...)

Dzieci uprawnione z programu „Za życiem” bez kolejek do lekarza

20.9.2017

Uprawnienia do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością od 1 stycznia 2017 r. posiadają dzieci do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie (...)

Więcej pieniędzy na zdrowie

14.9.2017

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Pieniądze na inwestycje zostaną zapewnione (...)

Co będzie z podstawową opieką zdrowotną?

25.8.2017

Rządowy projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej przewiduje poprawę organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W szczególności ma poprawić się koordynacja opieki i pracy zespołowej lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ.

Wykorzystywanie marihuany w celach medycznych

20.8.2017

Nowelizacja przepisów zmierza do uregulowania w polskim ustawodawstwie kwestii wykorzystywania tzw. marihuany w celach medycznych. Po jej wejściu w życie ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych (...)

Elektroniczna dokumentacja medyczna nie tak prędko

18.8.2017

Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje, że administratorami danych związanych z rejestrami medycznymi będą podmioty, które prowadzą te rejestry. Rejestry medyczne są wykorzystywane m.in. na potrzeby prowadzenia działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej. (...)

Sieć szpitali - co nas czeka?

15.7.2017

 Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że informacje prasowe dotyczące wydłużenia kolejek i utraty pracy przez lekarzy nie mają uzasadnienia. 

Co ma się zmienić w rejestrach medycznych?

18.6.2017

Rządowy projekt przewiduje, że administratorami danych związanych z rejestrami medycznymi będą podmioty, które prowadzą te rejestry. Rejestry medyczne są wykorzystywane m.in. na potrzeby prowadzenia działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej.

Jedna wpłata do ZUS

21.5.2017

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksie pracy przewidują, że każdy płatnik będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty ZUS. Oznacza to, że będzie dokonywał tylko jednej wpłaty zamiast dotychczasowych trzech lub (...)

Od połowy 2018 roku zwolnienia tylko elektronicznie

29.4.2017

Senat przyjął bez poprawek zmiany ułatwiające wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od połowy 2018 r. zastąpią one całkowicie zwolnienia na drukach papierowych. Jakich zaświadczeń lekarskich dotyczą wprowadzane zmiany?

Program Leki 75+ z korzyścią dla pacjentów

19.4.2017

Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów powstał w oparciu o dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące ilości zrealizowanych recept na leki w okresie poprzedzającym utworzenie tej listy. Obecnie liczy 1.333 pozycje (1.333 preparaty). Na liście znajdują się leki stosowane w leczeniu (...)

Jaka będzie sieć szpitali?

16.4.2017

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych  wprowadza tzw. sieć szpitali. Nowelizacja ma zapewnić pacjentom lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacyjnych, a także uelastycznić zarządzanie szpitalami (...)

Apteka dla aptekarza

16.4.2017

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, dotyczy równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego dostępu do usług farmaceutycznych. Nowelizacja dotyczy tylko nowych aptek. Projekt (...)

Nowelizacja pakietu onkologicznego

31.3.2017

Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczą tzw. pakietu onkologicznego. Ustawa wprowadza uproszczoną sprawozdawczość w zakresie prowadzenia list osób oczekujących na świadczenia udzielane na podstawie karty diagnostyki i leczenia (...)

Zmiana praw pacjenta

24.3.2017

Parlament przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona rozwiązania, które wzmocnią prawa pacjenta oraz zapewnią ochronę danych osobowych i informacji o stanie jego zdrowia zawartych w dokumentacji medycznej, (...)

Stwierdzanie zgonu i kwalifikacja do transplantacji

18.3.2017

Ustawa o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów została ostatecznie przyjęta przez parlament. Jej celem jest przeniesienie przepisów dotyczących stwierdzenia trwałego nieodwracalnego (...)

Jeden przelew do ZUS zamiast 4

10.3.2017

Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przewidującej, że wszystkie wpłaty, do których otrzymywania uprawniony jest ZUS, będzie można wpłacać jednym (...)

Dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej

8.3.2017

Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2173) wprowadziła dwie zasadnicze zmiany. Pierwsza z nich ma na celu przywrócenie dotychczasowych zasad (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika