Forum prawne

brak zgody męża na separację - forum prawne

Po 10 latach (dwoje nieletnich dzieci) małżeństwa zakochałam się w innym mężczyźnie i chcę z nim być (trwa to już prawie 1,5 roku). Mój mąż o wszystkim wie. Po rozmowie z mężem złożyłam pozew o separację bez orzekania o winie (niezgodność charakterów). Niestety tydzień temu mąż oświadczył mi, że nie zgodzi się na separację, bo kocha dzieci i mnie. Za kilka dni przychodzi do nas kurator sądowy i nie wiem jak mam z nim rozmawiać. Czy będzie pytał o powody rozstania. Mąż twierdzi, że nie chcę mieszać wątku romansu przy separacji, ale w sytuacji gdy nie zgadza się na nią, to pewnie ten temat i tak wypłynie. Czy mam się jednak przyznać do swojej winy od razu, czy póki co mijać się z prawdą. Nadmienię jeszcze, że nie chcę stracić dzieci!

2009.7.8 22:10:21

Odpowiedzi w temacie: brak zgody męża na separację (6)

Aby sąd orzekł o separacji - musi między małżonkami nastąpić zupełny rozkład pożycia małżeńskiego ( dla rozwodu wymaga się zupełności i trwałości). Rozkład pożycia musi nastąpić w trzech sferach: duchowej, fizycznej oraz gospodarczej. Dlatego też, dla sądu jest istotne - co się dzieje między małżonkami i dlaczego - aby orzec o separacji.
W Pani sytuacji, jest jeszcze możliwość, że sąd dojdzie do przekonania, iż dobro wspólnych małoletnich dzieci stoi na przeszkodzie do orzeczenia separacji. Jest to tzw. negatywna przesłanka separacji i rozwodu.
Warto też wiedzieć, że to komu powierzy sąd opiekę nad dziećmi nie jest związane z winą rozkładu pożycia małżeńskiego, ale z tym, kto potrafi lepiej zapewnić opiekę dzieciom i z kim są one bardziej związane.

2010.1.4 19:14:49

Bez zgody męża do separacji nie może dojść ze względu na fakt, iż to pani jest wyłącznie winna rozkładowi pożycia (oczywiście to musi ocenić sąd opiekuńczy). W takim wypadku tylko zgoda małżonka daje możliwość wniesienia pozwu o separację, chyba, że brak zgody drugiego małżonka byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - a z informacji przekazanych przez panią wynika, że mąż sprzeciwia się separacji kierując się dobrem dzieci i miłością do pani, a nie np. mści się za zdradę.

2011.1.10 11:8:8

Zapomnij o separacji...

2011.1.10 11:20:21

Dlatego najlepiej nie mówic o zdradzie, tylko uświadamiac kuratora, że kłócicie sie, pozycie ustało juz dawno , jestescie obcymi sobami.

Pozdr, Mąłgorzata Woźniak

2011.1.10 15:26:45

Mam nadziej ze odebral ci dzieci....

2017.8.18 23:19:5

Witam serdecznie,
postanowiłam napisać tego posta ponieważ nie wiem już co mam robić ani na co mogę liczyć. 1,5 roku temu mój mąż zostawił mnie samą z dwójką nieletnich dzieci (po prostu wyszedł w nocy i już nie wrócił-jak się okazało w nocy pojechał do kochanki), precyzyjnie rzecz ujmując nie utrzymywał kontaktu ani ze mną ani z dziećmi nawet na ich życzenie (raczej izolował się a jego kontakt z nimi był wybłagany i sporadyczny). Po jakimś czasie zaczął kontaktować się z dziećmi oraz do nich przyjeżdżać. Postanowiłam dać mu szansę. Warto wspomnieć, iż tamta sytuacja zakończyła się i tak alimentami. Jakiś czas wszystko było dobrze ok roku czasu. Jednak od kilku miesięcy mój mąż zaczyna popełniać te same błędy, np. dziś zostawił mnie w gorączce z dwójką nieletnich dzieci (starsza córka również gorączkuje) i tak po prostu pojechał na 18-stkę brata. Z tej okazji nawet specjalnie wziął wolny dzień, chociaż nie ma takiej możliwości gdy ja go o to proszę. Tylko patrzeć jak młodsza córka również dostanie gorączki gdyż już ma stan podgorączkowy i co ja zrobię sama chora z nimi w nocy? Martwię się że będzie mi bardzo ciężko dać sobie radę z nimi z sobą samą. Jest to jeden z wielu incydentów egoizmu i zupełnej nieodpowiedzialności, który przewija się średnio 1-2 razy co miesiąc. Może to niewiele według Państwa ale ja już naprawdę nie wytrzymuję tego braku wsparcia. Pomyślałam o separacji jednak martwię się, że w wyniku takich relacji i więzi pomiędzy mną i mężem(pomijając częste kłótnie) relacje są raczej w normie, nie jestem w stanie nic zrobić nawet jeśli chodzi o separację. Bardzo proszę o ewentualną radę. Pozdrawiam i z góry dziękuję

2017.9.16 16:6:28

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika