ciąża przed rozwodem a ustalenie ojcostwa

Odpowiedzi w temacie (26)

ollkka

29.8.2011

Zaszłam w ciąże tuż przed rozwodem, nie wiem co teraz z tym zrobić, czy można sądownie nakazać kochankowi badania na ojcostwo? Czy jeżeli z moim ex byliśmy jeszcze małżeństwem to dziecko będzie jego z zasady?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

-

2002-02-11 00:00:00

Matka mojego nienarodzonego dziecka od 9 lat prowadzi spraę rozwodową .Prawdopodobnie do narodzin nie otrzyma rozwodu .Kto według prawa będzie ojcem dziecka i co mamy robić aby dziecko nisiło moje nazwisko.

(Piotr)

barbra

2002-04-02 19:32:27

Jezeli nie uznasz ojcostwa przed urzednikiem Stanu Cywilnego i nie dasz mu swojego nazwiska to bedzie ono nosilo nazwisko męża Twojej dziewczyny. Pamietaj, ze to Ona w szpitalu po urodzeniu dziecka powinna podac Twoje imie i nazwisko jako ojca dziecka, jezeli tego nie zrobi mozesz to wyprostowac w Urzedzie Stanu Cywilnego , ale musicie tam wystapic oboje i wyrazic na to zgodę

Mariusz alimenty.pl

2008-03-14 11:25:18

Od wielu lat zmagam się z ustaleniem ojcostwa syna mojej byłej dziewczyny. W prawdzie uznałem go za syna jak tylko się urodził sprawą tą zacząłem się zajmować po odkryciu przez znajomego lekarza że dziecko które ona urodziła nie jest siedmiomiesięczne jak ona twierdziła tylko ciąża była donoszona. Poza tym słowa które padły z ust niedoszłej teściowej był że nie mam prawa zwracać uwagi dziecku ponieważ nie jestem ojcem.Wynika z tego że gdy ona zaszła w ciąże nie byliśmy w ten czas razem. A ja stałem się kozłem ofiarnym. Płacę na nie alimenty dziecko ma już 14 lat walkę o tą sprawę rozpocząłem gdy miał 5lat. Złożyłem pozew o ustaleni ojcostwa do prokuratury rejonowej ale prokurator zamkną sprawę kierując się uczuciami matki i dobrem dziecka. Obecnie mam rodzinę i te przekleństwo ciągnie się za mną. Nie ma więcej dowodów chciałbym zrobić test DNA ale matka dziecka nie zgadza się na to i sprawa sie zamyka.Sam nie mogę założyć sprawy ponieważ termin minął jedynie prokurator nie jest obwiązany terminami ale on nie chcę tego ruszyć. Alimenty przysądzono zaocznie. Prawdo podobnie wiem kto jest prawdziwym ojcem dziecka ale nie mam żadnych 100% dowodów. Tylko taki test dał by mi pewność. Ale nie wiem jak zmusić matkę do zrobienia takiego testu. Czy mam jakąkolwiek szansę? Czy już do końca sprawa ta i alimenty będą nękać mnie i moją żonę.

tatus alimenty.pl

2009-02-21 19:47:47

zona z kochankiem chcieli podwazyc moje ojcostwo (nawet jak przekupia innych) to sztrasburg rozwiaze uczciwie spor ;) prawo jest na tym swiecie jeszcze ;] zyjemy w takim wieku informatyzacyjnym iz kazda patologia jest monitorowana i przestepcy sa jak na talerzu. marionetki w rekach genetyki ktorymi steruje prawo i wyzsza wladza.

Spider alimenty.pl

2009-03-19 04:45:42

Wtam Moj tato od kilku nastu lat zmaga sie z podobnym problemem- teraz musi placic alimenty przez komornika ( zabrano mu rente i ma problem z placeniem). Wniosl sprawe do prokuratury, ktora sama mu to zaproponowala po czym sie wycofala ot tak poprostu po kontakcie z matka syna taty, nie uzasadniajac konkretnie tylko slownie informujac tate, ze prawo rodzinne chroni matke i dziecko juz pelnoletniego zreszta syna. Matka dziecka ma dobrego prawnika, na ktorego tate nie stac, mam podejrzenia w zwiazku z tym, iz prokurator w tym okrego poprostu sa znajomymi z prawnikiem. Czy jest szansa zlozenia skargi do prokuratury o ustalenie ojcostwa w innym miescie? Czy moj tato jest bez szans na sprawiedliwosc???

aszna11 alimenty.pl

2009-05-25 14:54:18

jesli bo badaniu dna wykarze,,że ojciec wskazany jest prawdziwym,czy mogę w sądzie ubiegać się ozwrot kosztów badań dna od tegoż ojca?Jeśli on rząda tych badań w prokuraturze?

Nuka alimenty.pl

2009-07-06 10:20:01

Mariusz a co z tym dzieckiem odwiedzasz je zajmujesz sie nim?szkoda mi chlopaka niby ma ojca ale on robi wszystko zeby nim nie byc on zapewne tego nie rozumieja bym dala sobie spokuj,no chyba ze drastycznie nie stac cie na to a le wdzieczny kiedys ci bedzie napewno jak dorosnie wkoncu zrozumnie i bedzie ci przyjacielem.on sadzisze jestes jego tatem a to niesie ogromna odpowiedzialnosc ,zycze wszystkiego dobrego i napisz jak sie toczy sprawa.

normalny alimenty.pl

2009-07-08 14:17:46

możesz w sądzie złozyć wniosek o zwrot kosztów tych badań,sąd powinien go uwzględnić jeżeli ojciec wskazany jest faktycznie ojcem dziecka.

normalny alimenty.pl

2009-07-08 14:17:46

możesz w sądzie złozyć wniosek o zwrot kosztów tych badań,sąd powinien go uwzględnić jeżeli ojciec wskazany jest faktycznie ojcem dziecka.

aszna11 alimenty.pl

2009-07-08 19:13:11

Nie wiem,ale w pierwszej wersji jaką słyszałam to tak że można.Radziła bym się dopytać prawnika.Ja w mojej sytuacji,gdzie ojciec żądał badań dna postawiłam sprawę jasno w ten sposób,że jeżeli żąda tych badań,bo chce uregulować sprawę aby mógł by być prawnie ojcem,że badania te pokrywamy wspólnie,każde po połowie.Długi czas nie chciał ale kiedy zrozumiał że tak naprawdę to jemu na tym zależy a nie mi przystał na tą propozycję.Jesteśmy w trakcie załatwiania tych badań.Jeśli chodzi o same badania to trzeba dobrze poszukać i kontaktować się telefonicznie,gdyż to co podają nie raz znacznie odbiegają od rzeczywistości,choc by same koszta,nie mowiąc o miejscach badań,nie zawsze wykonują te badania tam gdzie wykazuja.

Domi25 alimenty.pl

2009-07-11 15:12:17

Tak możesz jeżeli ojciec wskazany jest faktycznie ojcem dziecka.

Domi25 alimenty.pl

2009-07-11 15:12:17

Tak możesz jeżeli ojciec wskazany jest faktycznie ojcem dziecka.

kenny alimenty.pl

2009-07-21 09:58:05

Witam. Mój problem wygląda następująco, rozstałem się z dziewczyną, nie byliśmy po ślubie. Jest ona w piątym miesiącu ciąży, a po rozstaniu wyszedł z ukrycia fakt, iż są wątpliwości czy dziecko jest moje. Istnieje prawdopodobieństwo, że mogła zostać zgwałcona po odurzeniu jakimiś środkami. Zdarzenie (jeśli taką obrać drogę) miało miejsce ósmego marca, jednak na kilka dni przed zdarzeniem kochaliśmy się. Postanowiłem zasięgnąć opinii ginekologa i jest duże prawdopodobieństwo, że jednak ja jestem ojcem tego dziecka. Powiedziałem jej o tym i konieczności badań, ale ona stanowczo upiera się, że nie wyrazi zgody na przeprowadzenie badań, które mogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Więc chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób zdobyć nakaz dla niej na przeprowadzenie badań oraz to jak takie procedury wyglądają i czy mam szansę na zdobycie takiego nakazu? Może wielu by się cieszyło, że nie poniosą odpowiedzialności i zwyczajnie odpuścili by tej sprawie, jednak ja już przez te pół roku poczułem się do roli ojca. I nie potrafię zwyczajnie odpuścić.

porala

2010-05-17 15:50:57

Witam Pewien mężczyzna z który byłam domaga się ustalenia ojcostwa, ja wiem że dziecko jest nie jego ale nie mogę dalej tak żyć. Straszy mnie, że jeżeli dziecko jest jego zadba o to by nosiło jego nazwisko, grozi mi również że je odbierze... jestem przerażona!!! czy on na prawdę może to zrobić?

agunia3311

2010-06-18 19:25:13

Jestem po rozwodzie mam jednego syna z małżeństwa a dwoje dzieci z innym mężczyzną dzieci z drugiego związku noszą moje nazwisko gdyż ojciec nie uznał dzieci .Czy po sześciu latach nie obecności biologiczny ojciec chłopców może dać swoje nazwisko czy załatwie to w USC czy muszę kierować sprawe do sądu

beti2442

2010-06-19 14:51:50

Niestety, musisz załatwić to przez sąd.

bula54

2010-07-23 11:27:25

Witam Mam wielki problem! Dziewczyna, którą poznałem pół roku temu twierdzi, że jestem ojcem jej dziecka. Byliśmy razem na imprezie, doszło do zbliżenia, nie byłem aż tak pijany, żeby zapomnieć się zabezpieczyć. Używaliśmy prezerwatywy więc nie ma szans żeby był ojcem. Do tego ona nie chce zrobić dziecku badań dna ponieważ twierdzi, że to ją obraża. Co mam robić?

RobertP alimenty.pl

2010-10-08 09:16:48

Witam wszystkich i proszę o pomoc i podpowiedzi. Otrzymałem w dniu wczorajszym pozew o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane. Faktem jest że raz, niestety, poszedłem z tą dziewczyną do łóżka i podobno jestem ojcem jej 5 letniej córki. Spotkanie z tą panią było epizodem a rok później wziąłem ślub z inną i mamy teraz 2 wspaniałych synków w wieku 4 lat, oraz 10 miesięcy drugi. Z tego co mi wiadomo dziewczyna która złożyła wniosek w imieniu swojej córki nie cieszy się i nie cieszyła najlepszą reputacją na co mogę przedstawić dowody i mało tego wiem że w kilku listach do jednego z naczelników więzień jako ojca wskazywała zupełnie inną osobę - czy może to być jednoznaczne z uznaniem dziecka przez tę osobę?. Proszę o podpowiedź czy mam jakieś szanse by zaprzeczyć ojcostwu (nawet gdy testy DNA wyjdą pozytywne )? Jak przygotować się do rozprawy?

iza12014gmail.com alimenty.pl

2010-10-10 09:40:44

dziecko ma chyba do tej pory jakąś metrykę urodzenia,możesz zdaje mi się zakwestionować jej wiarygodność tezą że raptem po tylu latach wystąpiła o powyższe a wcześniej miała zaćmienia umysłowe? nie pamiętała kto jest ojcem bo chciała pobrać podwójne becikowe? coś mi się tu nie zgadza,jak można wystąpić o ustalenie ojcostwa po takim czasie skoro matka podpisała w Urzędzie Stanu Cywilnego (?) jakoby ojciec dziecka nie był znany (?) inna sprawa jeśli ktoś ot tak sobie uznał te dziecko : Art. 80. [Wada oświadczenia woli] § 1. Mężczyzna, który dziecko uznał, może w ciągu roku od daty uznania żądać jego unieważnienia z powodu wady swego oświadczenia woli. § 2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do oświadczenia osoby, której zgoda jest potrzebna do ważności uznania. dziecko ma 5 lat ! Art. 85. [Domniemanie ojcostwa] § 1. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. § 2. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne. złóż na piśmie swoje stanowisko w tej sprawie,swoje wątpliwości i okoliczności jakie znasz nazwiska itp,podaj świadków choćby i tego Pana Naczelnika.Jak po 5 latach gdy dziecko ma zapewne już jakąś metrykę urodzenia można wnosić i jak sąd na jakiej podstawie mógł ten wniosek przyjąć o ustalenie ojcostwa? może ktoś jeszcze się wypowie w tym temacie?

RobertP alimenty.pl

2010-10-11 10:43:54

Jestem załamany, moja żona również. Sytuacja w domu jest cały czas napięta i nie ma się czemu dziwić. Pani w pozwie zażądała 1200 pln /mc. a załącznikiem jest akt urodzenia dziecka gdzie widnieję z imienia jako ojciec gdyż nie byliśmy małżeństwem. Jak wyciągnąć listy od naczelnika więzienia w których ta pani przedstawia innego jako ojca? czy można zmusić innych panów do złożenia zeznań że obcowali płciowo z tą panią? I jakie mam realne szanse na wygranie sprawy zważywszy że mam przeciwko sobie zarówno opinię publiczną, kodeks oraz Panią z opieki społecznej która myśli że ta dziewczyna jest biedną pokrzywdzoną i oszukaną ofiarą a nie zwykłą modliszką?

ewilke

2011-08-29 15:48:17

dziecko bedzie nosilo nazwisko pani ex meza jesli urodzi sie do 300 dni po rozwodzie.w metryce bedzie mialo wpisanego pani ex meza jako ojca.po urodzeniu sie dziecka bedzie musiala pani wystapic do sadu o uniewaznienie ojcostwa pni ex meza nastepnie pani partner(ojciec dziecka)moze uznac je dobrowolnie w USC lub jesli ojciec nie przyznaje sie do ojcostwa moze pani wystapic do sadu z wnioskiem o ustalenie ojcostwa.wszystko to po urodzeniu dziecka.

Alekk28

2011-09-19 12:53:25

Czy można wystąpić o ustalenie ojcostwa jeśli minęło 6 lat od narodzin dziecka? Wyszły na jaw pewnę sprawy które dają podstawę aby sądzić że dziecko nie jest moje, co można zrobić?

ON_42 alimenty.pl

2012-01-19 18:56:48

Witam Serdecznie, Pięć lat temu spotykałem się z pewną dziewczyną - od zakończenia tej znajomości nie miałem z nią kontaktu. Teraz przypomniała o sobie wnoszac sprawę o ustalenie ojcostwa i alimenty. Wyraziłem zgode na badania DNA i wyszło, że jestem ojcem - badania pokryłem ja.Ta kobieta wniosła sprawę o alimenty w wysokości 800 zł od momentu złozenia pozwu, teraz zmieniła pozew i rząda alimentów od 3 lat wstecz. Ja rozumiem, że jest to moje dziecko i będe musiał płacić alimenty ale przeraża mnie wysokość alimentów jak również fakt wyrównania ich 3 lata wstecz. Obecnie nie pracuje i mam jedynie zasiłek, jak równiez zobowiazania kredytowe. Chciałbym sie dowiedziec jaka jest szansa aby wysokosc alimentów byla nizsza i nie płacic ich wstecz. Boje sie ze sad uzna jej roszczenia a ja wiem ze nie mam szansy aby poniesc takie koszty. Co mam robic? Prosze o pomoc.

jobal86

2012-02-28 10:55:57

Witam, kobieta z która mam dziecko ma męża, on jest przekonany że to jego dziecko(ewentualnie domyśla się że nie ale i tak chce byc ojcem) i wystąpili o ustalenie ojcostwa. Czy jeżeli tak się stanie moge wystapic o zaprzeczenie ojcostwa tego człowieka czy powinienem działać już teraz?

antycirus

2012-02-28 12:18:14

Przepisy nie pozwalają mi na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa męża jej matki.

bartekz80

2012-04-19 20:38:46

Witam ma pyt,bylem z dziewczyna nie jestesmy po slubie, ona jest w ciazy i nie chce zebym byl ojcem tego dziecka. Czy moge sam wnies sprawe o ustalenie ojcostwa i jakie bede mial prawo do dziecko. pozdr

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy

  Rządowy projekt zakłada modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia powództwa przez dziecko o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności (...)

 • Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

  Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko (...)

 • Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane

  Ojcostwo mężczyzny jest ustalane ,, automatycznie” w sytuacji, kiedy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, gdyż (...)

 • Łatwiejsze zaprzeczenie ojcostwa

  W reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego prawodawca znowelizował kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dzięki zmianom termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa będzie liczony od daty, (...)

 • Program „Ciąża +”

  Fundamentalnym założeniem przygotowanych zmian jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili (...)

NA SKÓTY