Czy należy się zachowek

Odpowiedzi w temacie (0)

Domin6kila

15.1.2020

Dzień dobry z racji że co radca to co innego słyszę szukam jakiś konkretnych odpowiedzi. Ojciec na syna przepisał gospodarstwo pozostałe dzieci nie chciały bo było zadłużone. Jedynie było zawarte że bacie maja pochować i zapewnić jej dach nad głową i opał. Było to jakieś 35-40 lat temu . Dziadek zmarł jakieś 30 lat temu. W zeszłe wakacje syn przepisał gospodarstwo na swojego syna . Teraz zmarła babcia i pozostałe dzieci zaczynają straszyć zachowkiem . Szczególnie syn który na babci żerował bo mu się pracować nie chciało i mieszka na tym gospodarstwie choć ma swoje mieszkanie (sprawa o eksmisję tez ma być dla tego straszy zachowkiem i do tego agresywny się zrobił) . Babcia nie miała nic do gospodarstwa mogła tylko mieszkać aż do śmierci . nie było spadku itp . Czy ten zachowek się należy ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

NA SKÓTY