Forum prawne

Dokonanie ubezwłasnowolnienie - pilne. - forum prawne

Witam serdecznie. Moja bliska znajoma ma poważny problem. Jej ojciec jest wieloletnim alkoholikiem, spowodował z tego powodu wiele zadłużeń na wysokie kwoty oraz liczne zniszczenia cudzego mienia. Nie daje sobie pomóc mimo usilnych interwencji najbliższych, wieloletnie zabiegi co do załagodzenia coraz gorszej sytuacji materialnej nie odniosły żadnego skutku - w związku z tym postanowiła złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie, by raz a dobrze (wg niej) tą sytuację naprawić. Chciałabym się dowiedzieć, co na ten zabieg prawo, jakie są przesłanki i co należy poczynić, aby tego faktu dokonać. Pozdrawiam.

Odpowiedzi w temacie: Dokonanie ubezwłasnowolnienie - pilne. (8)

Witaj,
możecie złożyć pozew o ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe. O ubezwłasnowolnieniu orzeka sąd w drodze postępowania. Takie postępowanie jest dosyć czasochłonne, więc lepiej złożyć je czym prędzej, nie czekając dłużej.

Należy stworzyć pozew, uzasadniając go odpowiednio. Na czas postępowania warto poposić o wyznaczenie doradcy tymczasowego - odpowiedzialnego po części za sytuację ojca.

Sąd wyznaczy opiekuna takiej osoby - w bardzo podobnym stosunku jak "rodzica do dziecka". Osoba ubezwłasnowolniona nie może zaciągać zobowiązań, sam opiekun - też nie może dokonywać czynności wykraczających znacząco poza zwykły zarząd mieniem. Tzn. np. umieszczenie takiej osoby w zakładzie leczniczym może wymagać zgody sądu, ale zawsze jest korzystniej uzyskać zgodę sądu niż osoby z z problemem alkoholowym.

Jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o ubezwłasnowolnienie, daj znać.

Dziękuję serdecznie za odpowiedź - mam jeszcze pytanie: jaka jest róznica między ubezwłasnowolnieniem całkowitym, a częściowym? Co leży w kompetencji doradcy tymczasowego? Bardzo dziękuję.

Ubezwlasnowoleninie całkowite powoduje, że osoba na każdą czynność musi uzyskać zgodę opiekuna. Częściowe jest nieco łagodniejsze, ale zabezpiecza równie dobrze. To decyzja sądu zależnie od poziomu upośledzenia, niemożlności samodzielnego funkcjonowania.

Mniej więcej, doradca tymczasowy jest opiekunem osoby do czasu orzeczenia sądowego.

Dziękuję za ponowną wyczerpującą wypowiedź - jak długo trzeba czekać na decyzję sądu i jakie rutynowe postępowanie przeprowadza? Jest to o tyle istotne, by rodzina w odpowiedni sposób mogła się do tego zabiegu przygotować.

Witam, może ja odpowiem na Pani pytanie: tempo wydania takiej decyzji jest zależne od tego jak długo Sąd Okręgowy (bo on wydaje decyzję) w tej sprawie będzie ustalał fakty i powody takiego rozwiązania? Aczkolwiek, jestem w stanie konkretniej odpowiedzieć na drugie - basis to wysłuchanie osoby, względem której wnioskuje się o ubezwłasnowolnienie,możliwe jest tez ewentualne skierowanie takiej osoby na badania psychiatryczne, od tej decyzji (o ile Sąd ją wyda) nie ma odwołania.

Bardzo dziękuję i już ostatnie pytanie: Czy wysokie są koszty wszczęcia takiego postępowania?

Dziękuję serdecznie za powyższe odpowiedzi, wszystkie przekażę mojej znajomej. Dzięki Państwa odpowiedziom dowiedziałam się kilku istotnych informacji na temat ubezwłasnowolnienia, które to zagadnienie będę poszerzać z pewnością w dalszym toku studiów prawniczych - gdyż jestem na 1 roku prawa, a na takie bazowe pytania bliskiej mi osoby nie umiałam odpowiedzieć.

[cytat]

Dziękuję serdecznie za powyższe odpowiedzi, wszystkie przekażę mojej znajomej. Dzięki Państwa odpowiedziom dowiedziałam się kilku istotnych informacji na temat ubezwłasnowolnienia, które to zagadnienie będę poszerzać z pewnością w dalszym toku studiów prawniczych - gdyż jestem na 1 roku prawa, a na takie bazowe pytania bliskiej mi osoby nie umiałam odpowiedzieć.

[/cytat]

Wszyscy się uczymy :)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika