e-prawnik.pl Porady prawne

Ile lat po śmierci spadkodawcy można domagać sie zachowku?

Odpowiedzi w temacie ()

mamuska1

3.3.2008

Jeżeli jedyny majątek mojej babci stanowiło mieszkanie,które przekazała za życia w formie darowizny mnie,to przez jaki czas jej dzieci(testament jest sporządzony na ich rzecz)mogą ubiegać się o zachowek?Nie wiadomo,w jakiej kancelarii jest złożony testament i czy uda się go otworzyć.Słyszałam,że zachowku można sie domagać przez 3 lata od otwarcia testamentu.Czy wobec tego można domagać sie zachowku przez "wieczność",jeśli testament nie zostanie otwarty po śmierci?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ulap

2008-03-04 12:00:49

Jeśli darowizna była aktem notarialnym, to nie ma po czym dochodzic zachowku, bo wg tego co mówisz mieszkanie jest Twoje. Jeśli darowizna była ustna, a w testamencie napisane jest, że mieszkanie dziedziczą dzieci, to Tobie się ono nie należy. Powinna byc przeprowadzona sprawa spadkowa z działem spadku, co wyjaśni sytuację, bo zawsze ktos kiedys może odnaleźć ten testament i zażądać działu spadku na jego podstawie. Przy braku testamentu spadek automatycznie staje się własnościa spadkobierców po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, ale dopóki nie ma działu spadku lub umów notarialnych między spadkobiercami, wszyscy są współwłaścicielami całego spadku...

mamuska1

2008-03-04 13:31:36

Darowizna była aktem notarialnym,ale to mieszkanie stanowiło cały majątek.Myślałam,że po śmierci babci jej dzieci mają wobec tego prawo do ubiegania się o zachowek.Testament był sporządzony na wiele lat przed tym aktem darowizny,poza tym darowizna była związana ze sprawowaniem przeze mnie opieki dożywotniej nad babcią.

monik

2008-03-04 20:38:07

3lata liczy się od śmierci spadkodawcy , natomiast osoba posiadajaca wiedzę ,że testament jest spisany ma obowiazek go ujawnić i nie ma to wpływu na zachowek i ten termin 3 letni - jest on zawity i nie przywracalny .

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • witam, czy prawo do zachowku się przedawnia ?? Ile czasu musi minąć od śmierci spadkodawcy aby nie można było się domagać zachowku?? czytaj dalej»

  • w jaki sposób uchronić się od płacenia zachowku po śmierci spadkodawcy? Moja ciotka zapisała mi mieszkanie, w testamencie pominęła swojego syna. Czy jest możliwość nie płacenia zachowku po (...) czytaj dalej»

  • Witam Proszę o informację, od kiedy jest liczony 3 letni okres przedawnienia prawa do zachowku: 1. Od momentu śmierci spadkodawcy (rok 2001) ? czy 2. Czy momentu rozpoczęcia rozprawy o nabyciu (...) czytaj dalej»

  • Jak uniknąć płacenia zachowku, konkretnie to otrzymałem mieszkanie od rodziny poprzez darowiznę 6 lat temu. Obecnie to ja jestem właścicielem, ale mam obawy że ktoś z rodziny może się na to (...) czytaj dalej»

  • Moja babcia przekazała mi za życia w formie darowizny swoje mieszkanie w zamian za opiekę.Mieszkanie zostało sprzedane,a pieniądze weszły w zakup domu,który jest współwłasnością moją i męża.Mam (...) czytaj dalej»

  • Moi rodzice zapisali mieszkanie w formie darowizny swojemu wnukowi, siostrzeńcowi mojemu, czy po ich śmierci mogę domagać się zachowku? czytaj dalej»

  • Osoby, na rzecz których został dokonany zapis, nie są od razu po śmierci spadkodawcy właścicielami rzeczy, które zostały im zapisane. Po otwarciu spadku, czyli po śmierci spadkodawcy, zapisobiorcy (...) czytaj dalej»

  • Moja mama chce, abym po jej śmierci otrzymał całość majątku i żebym nie musiał płacić zachowku mojemu bratu. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć w jaki sposób można taką sytuację załatwić? czytaj dalej»

  • dzień dobry Rodzice chcą przepisać córce mieszkanie aktem darowizny.wartości około 250 tys. - garaż- 50. 000 - pole rolne- wartość ok 20.tys jest jeszcze syn (brat osoby na którą ma (...) czytaj dalej»

  • Moje pytanie dotyczy uwzględnienia we wniosku o nabycie spadku spadkodawców. Jezeli wiele lat wcześniej odbyła się rozprawa spadkowa dotycząca dziedziczenia ustawowego po pierwszym spadkodawcy , (...) czytaj dalej»