Forum prawne

Ile lat po śmierci spadkodawcy można domagać sie zachowku?

Jeżeli jedyny majątek mojej babci stanowiło mieszkanie,które przekazała za życia w formie darowizny mnie,to przez jaki czas jej dzieci(testament jest sporządzony na ich rzecz)mogą ubiegać się o zachowek?Nie wiadomo,w jakiej kancelarii jest złożony testament i czy uda się go otworzyć.Słyszałam,że zachowku można sie domagać przez 3 lata od otwarcia testamentu.Czy wobec tego można domagać sie zachowku przez "wieczność",jeśli testament nie zostanie otwarty po śmierci?

2008.3.3 17:33:16

Odpowiedzi w temacie: Ile lat po śmierci spadkodawcy można domagać sie zachowku? (3)

Jeśli darowizna była aktem notarialnym, to nie ma po czym dochodzic zachowku, bo wg tego co mówisz mieszkanie jest Twoje. Jeśli darowizna była ustna, a w testamencie napisane jest, że mieszkanie dziedziczą dzieci, to Tobie się ono nie należy. Powinna byc przeprowadzona sprawa spadkowa z działem spadku, co wyjaśni sytuację, bo zawsze ktos kiedys może odnaleźć ten testament i zażądać działu spadku na jego podstawie. Przy braku testamentu spadek automatycznie staje się własnościa spadkobierców po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, ale dopóki nie ma działu spadku lub umów notarialnych między spadkobiercami, wszyscy są współwłaścicielami całego spadku...

2008.3.4 12:0:49

Darowizna była aktem notarialnym,ale to mieszkanie stanowiło cały majątek.Myślałam,że po śmierci babci jej dzieci mają wobec tego prawo do ubiegania się o zachowek.Testament był sporządzony na wiele lat przed tym aktem darowizny,poza tym darowizna była związana ze sprawowaniem przeze mnie opieki dożywotniej nad babcią.

2008.3.4 13:31:36

3lata liczy się od śmierci spadkodawcy , natomiast osoba posiadajaca wiedzę ,że testament jest spisany ma obowiazek go ujawnić i nie ma to wpływu na zachowek i ten termin 3 letni - jest on zawity i nie przywracalny .

2008.3.4 20:38:7

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika