Forum prawne

Kredyty ubezpieczone- śmierć kredytobiorcy

Dzień Dobry, Tydzień temu zmarł mój Tata, Lat 54. W roku 2007 zabrał kilka kredytów (Lukas Bank, AIG Bank Polska, Ge Money Bank) sytuacja nas do tego zmusiła. Wszystkie kredyty są ubezpieczone. Tata przed podpisaniem umów nie chorował. Choroba zaczęła się w lutym tego roku. W styczniu miał zdjęcie płuc- wszystko w porządku. W marcu zdjęcie płuc i już przerzuty. Teraz pytanie, w bankach już byliśmy, wszystkie roszczenia do ubezpieczycieli wysłane czy jest możliwość, że ubezpieczyciel nie pokryje długów skoro wszystko jest zgodne z prawem? Kredyt ubezpieczony, Tata ubezpieczony, w chwili podpisywania umów zdrów- śmierć nie spowodowana alkoholem, samobójstwem. Jeżeli chodzi o spadek nic takiego nie mamy, żadnego testamentu nic. Kredyty tata sam brał, mama nawet nie wiedziała, dopiero przed śmiercią taty je znaleźliśmy. Z góry dziękuje za odpowiedź

2008.4.16 10:24:51

Odpowiedzi w temacie: Kredyty ubezpieczone- śmierć kredytobiorcy (13)

Trzeba rozpatrzyć dwie kwestie - jak konkretnie brzmi ubezpieczenie tych kredytów - bo może być od śmieci naturalnej , w wyniku wypadku oraz choroby !To jest ważne , aby ubezpieczyciel pokrył z ubezpieczenia pozostałe do spłaty kredyty. Druga sprawa , czy tata pozostawił w spadku coś jeszcze - jakiś majatek ?Pytam na wypadek , gdyby ubezpieczenie nie obejmowało tej konkretnej śmierci taty z przyczyn konkretnej choroby , bo banki zawieraja różne ubezpieczenia w tym zakresie .Wtedy , jak nie ma majątku do dziedziczenia i ubezpieczyciel nie pokryje kredytów to trzeba w ciągu 6m-cy od otwarcia spadku , czyli śmierci ojca złożyć przed sądem lub notariuszem oświadczenie ,że się spadek całkowicie odrzuca albo przyjmuje sie tylko go z dobrodziejstwem inwetarza.Ta ostatnia sytuacja jest taka,że odpowiadaja spadkobiercy do wysokości czynnego spadku -mówiąc po polsku , jeśli ojciec coś zostawił to z tego majątku bank ,może ściągnąć zaległość kredytową.W przypadku pytań prosze na forum - odpowiem Panu.Powodzenia .

2008.4.16 15:29:13

Witam, jeżeli chodzi o umowy, w jednej było, że ubezpieczenie jest uznawane w przypadku nowotworów, np chłonniak. W karcie zgonu przyna śmierci: To nowotwór chłonniak, wiec sie zgadza. Jeżeli chodzi o inne umowy to tylko znalazłem informacje o śmierci a nie jakiś szczególnych wymogach, typu nowotwór, wypadek itp. Doszła inna sprawa, mieszkamy z mamą w bloku, spółdzielnia mieszkaniowa. Okazało się, że dom był w połowie mamy a w połowie taty i wartość domu dzielona była na rodziców. W przypadku śmierci Taty połowa przechodzi na dzieci. Z tym, że Bank nie może zabrać tych pieniedzy, przynajmniej tak mi się wydaje, ponieważ to jest mieszkanie a nie jakiś inny przedmiot, niby gdzie mielibyśmy mieszkać. Po drugie: Dopiero je wykupujemy na własność, więc nawet sprzedać nei możemy, bo jeszcze nie jest "nasze". Ps. Jak długo może trwać odpowiedź ubezpieczycieli, jeżeli roszczenia już zostały wysłane?

2008.4.16 17:11:0

Jeśli tak jest w ubezpieczeniu to powinni pokryć kredyt.Jest jescze jedna sprawa - własnie dzidziczenie .Jeśli odp. ubezpieczyciela będzie negatywna to tak jak pisałam trzeba stwierdzić nabycie spadku po ojcu to co pisałam poprzednio .Przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza do wysokości czynnego spadku , bo przecież kredytów jest kilka jak piszesz.Ubezpieczyciel szybko załatwioa sprawy i wydaje swoje decyzje .Jeśli przyjmiecie spadek to bank ma na pewno hipotekę wpisana na tej nieruchomości i jest zabezpieczony.

2008.4.17 9:2:22

Przepraszam,ze podpięłam sie pod twój temat ale też mam ten problem...

Ratunku!!!
W grudniu 2008r. zmarł mój tata na nowotwór... Miał kredyt około 3500zł.
zostało mu do spłaty około 1300zł. ubezpieczyciel przysłał pismo odmowne... kredyt był ubezpieczony na kwotę 5000zł. na wypadek utraty dochodów,trwałej niezdolności i śmierc w skutek nieszczęśliwego wypadku.
Dlaczego ubezpieczyciel przysłał decyzję negatywna??? Czy śmierć na nowotwór złośliwy to jest ,,SZCZĘŚLIWY,, wypadek???
szukam pomocy wszędzie...proszę ..jak ktoś znajdzie się otwarty na pomoc w tej sprawie prosze o napisanie na e-mail: duszkasek@onet.eu
tytuł ubezpieczenia brzmi:,, -z tytułu zgonu ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku, zawału serca,udaru mózgowego albo całkowitej trwałej niezdolności ubezpieczonego do pracy w następstwie nieszczęśliwego wypadku,,

2009.1.5 15:51:3

duszkasek, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie, które obejmuje tylko jak sama nazwa wskazuje nieszczęśliwe wypadki typu wypadek samochodowy. Śmierć naturalna wymaga ubezpieczenia od śmierci.

2016.12.8 23:7:8

witam mam takie pytanie zmar brat mojego meza zostawil testament a bylo ich 5 czy to wszystko bedzie podzelone te kredyty na rodzenstwo czy tylko maz bedzie splacal.

2017.1.16 11:13:50

Dzień dobry,
Nikola, nie podaje Pani żadnych istotnych informacji. Nie wiadomo kiedy zmarł szwagier, kto dziedziczy z testamentu i czy złożył oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Generalnie zadłużenie wchodzi w skład spadku i zobowiązani do spłaty będą spadkobiercy, którzy nie odrzucą spadku. Będą mogli dziedziczyć wprost (bez ograniczenia) lub z dobrodziejstwem inwentarza (do wysokości aktywów)- w zależności od tego kiedy zmarł spadkodawca i czy spadkobiercy złożyli w terminie oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (jeśli tak- w jakim zakresie) czy też go nie złożyli.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2017.1.16 20:12:48

Witam serdecznie,
chciałabym Państwa prosić o poradę,a mianowicie 5.12.2016 zmarła mama. U notariusza został załozony akt poświadczenia dziedziczenia na mnie,brata i siostrę. Mama zostawiła mieszkanie które sprzedajemy ale nie wiem czy to ważne:) Sprawa dotyczy kredytu, mama zaciągnęła go 3.09.2015, w chwili jego zaciągnięcia miała już pierwszą diagnozę że prawdopodobnie ma raka. Kredyt był ubezpieczony - zakres ubezpieczenia : zgon ubezpieczonego. Mama spłaciła 15 rat, na dzień dzisiejszy pozostało 16 :( Dokumenty zostały złożone w PKO 29 grudnia, do dnia dzisiejszego nie mamy żadnych informacji, w PKO otrzymujemy informację, proszę czekać na pismo ubezpieczyciela, trwa weryfikacja w placówkach medycznych, na infolinii towarzystwa odsyłają nas do PKO bo to oni występują o porycie kredytu i tak w kółko. Nic nie możemy się dowiedzieć. Te 30 dni na odpowiedz to się liczy od uzyskania dokumentacji z placówek medycznych??
W związku z tym mam pytanie, jakie są szansę że nie będziemy musieli spłacać tego kredytu? Najgorsze jest to że cały czas wertujemy dokumenty,umowę ale mam wrażenie że ona wogóle nie dotyczy tego ubezpieczenia...

2017.2.3 11:8:10

Zmarł mój szwagier .Wraz z żoną zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup domu.W 9-tym roku spłaty szwagier popełnił samobójstwo.W ostatnich dwóch latach życia podjął próbę leczenia lecz bezskutecznie.Kredyt mają w Millenium bank a ubezpieczenie kredytu w PZU.Szwagier był głównym kredytobiorcą i na niego było 100% ubezpieczenia.Moje pytanie czy w takim przypadku należy się ubezpieczenie i jakie ,, kroki''podjąć , aby je uzyskać .

2017.3.18 16:55:11

W styczniu 2014 r zmarł mój ojciec miał ok. 67 lat. Był pozbawiony praw rodzicielskich do mojej osoby. Dziś mam 47 lat o jego śmierci dowiedziałem się przez przypadek, zdążyłem zrzec się spadku w terminie 6-mc, ale mam adoptowaną córeczkę dziś ma 9 lat. Po przez sprawę sądową o odrzucenie spadku przez małoletnią nie zmieściliśmy się w terminie ze złożeniem dokumentów o odrzucenie spadku w imieniu córki, poza tym myśleliśmy z żoną iż wystarczy ta pierwsza sprawa. Teraz przyszło wezwanie do sądu w sprawie nabycia spadku z wniosku banku w którym ojciec okazuje się miał zaciągnięty kredyt na 15 tyś zł. Czy moja córka będzie musiał spłacać dług obcej sobie i mi osoby? proszę o informację.

2017.4.26 16:11:44

Witam mam podobną sytuację. 8 miesięcy temu zmarł mój Tata lat 52, miał kredyt w Santander na kwotę ponad 45tyś. Kredyt był ubezpieczony w metlife. Dziś dzwoniłem do metlife i się dowiedziałem że sprawa została zakończona niepowodzeniem, bo kredyt był ubezpieczony od nieszczęśliwego wypadku. A zmarł na niewydolność serca.
Czy to możliwe że robią wszystko żeby nie pokryć kredytu czy faktycznie maja tak w regulaminie??

2017.7.12 18:33:18

MOJA ZMARŁA MAMA WZIĘŁA KREDYT W PKO W WYS.2.100 POZOSTAWIAJĄC NA INNYM KONCIE OK.1.900.KREDYT TEN BYŁ UBEZPIECZONY.TO NIE SĄ DUŻE PIENIĄDZE,ALE CZY NA PODSTAWIE TEGO UBEZPIECZENIA NIE DAŁOBY SIĘ ICH ODZYSKAĆ?

2017.8.19 12:51:24

Phinance ma najlepszych doradców finansowych. Dzięki nim znalazłem ofertę dopasowaną idealnie do moich potrzeb. Polecam każdemu, kto szuka profesjonalnego wsparcia w zarządzaniu finansami.

2024.3.27 21:5:1

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika