Nabycie gruntu we współwłasności a zwolnienie z podatku dochodowego

Odpowiedzi w temacie (3)

lukasz_89

22.6.2018

Mam pytanie odnośnie nabycia gruntu pod budowę budynku mieszkalnego po sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat. Tym samym chciałbym zwolnić się z płacenia wysokiego podatku (przeznaczając całkowicie środki na własny cel mieszkaniowy, tj. nabycie gruntu). Pytanie brzmi: czy mogę kupić działkę wspólnie z synem i jego żoną albo tylko z synem na tak zwaną współwłasność? Czy będzie to honorowane jako ?własny cel mieszkaniowy?? Swój udział oczywiście po upływie co najmniej 5 lat bądź później darowałbym w 50% synowi albo synowi i synowej, w zależności, jak byśmy to zapisali kupując. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Nie znalazłeś odpowiedzi?

PanBednarek

2018-09-29 22:05:26

Niestety nie dam rady odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że najpewniej by było gdybyś poszedł z tym do jakiegos prawnika i on by Ci już wszystko dokładnie przeanallizował i udzielił jasnej odpowiedzi. Ważne jest by takiego typu sprawy konsultować ze specjalistami. Od siebie mogę Ci polecić mecenasa Igora Klimkowskiego - zna się na prawie budowlanym jak mało kto. Sam byłem u niego na początku lata i załatwił mi odrolnienie mojej działki. Naprawdę swój człowiek.

MarcelinaWlodarczyk

2018-10-19 11:20:45

A drogi ten mecenas Klimkowski? Sama rozważałam pójście do niego, bo słyszałam, że ma olbrzymią wiedzę i jest bardzo konkretny, ale finanse strasznie mnie matwią.

PanBednarek

2018-11-16 16:47:01

Zależy co dla Ciebie oznacza "drogi" :) Ogólnie to Pan mecenas Klimkowski należy raczej do tańszych prawników w Łodzi. Jak ja byłem u niego na konsultacji prawnej to płaciłem tylko 100 zł za wszystko, także moim zdaniem mega tanio. Nie wiem jak teraz, bo właściwie od tego czasu minęło już prawie pół roku . Jakbyś chciała się umawiać to podaje nr do niego: 600365228

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zasady rozliczania i płacenia podatku od przychodów z budynków

  Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczą pozycji 213 i 214 formularza CIT-8(26) składanego za 2018 r. Kiedy można żądać zwrotu minimalnego podatku dochodowego?

 • Zaniechanie poboru PIT

  Zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych objęto dochody (przychody) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji np. choroby afrykańskiego pomoru świń (...)

 • CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • Jak opodatkowane jest zbycie nieruchomości w CIT?

  Co do zasady, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży.

 • Marynarze bez PIT

  Zasadniczym celem nowelizacji jest poszerzenie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów marynarzy (obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw należącego (...)

NA SKÓTY