e-prawnik.pl Porady prawne

Parkowanie na chodniku po lewej stronie drogi

Odpowiedzi w temacie (2)

meteorryt

10.3.2010

Bardzo proszę o ocenę przedstawionej sytuacji. Chciałem wiedzieć, czy naruszyłem przepisy ruchu drogowego. Przy wjeździe na ulicę zauważam znak ?zakaz zatrzymywania się? (B-36) po prawej stronie. http://img52.imageshack.us/img52/9090/b36h.jpg Po lewej stronie jest szeroki chodnik. Na jezdni nie ma linii ciągłej. Przejeżdżam na drugą stronę jezdni i parkuję całym samochodem na chodniku tuż przy krawędzi jezdni tak, że pozostawiam co najmniej 1,5m dla pieszych. Okazuje się, że przy wjeździe na tę ulicę, ale z przeciwległego kierunku, po prawej stronie umieszczony jest także znak ?zakaz zatrzymywania się?. Wiem, że na podstawie §28 ust. 3. rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych ?Zakaz wyrażony znakiem B-35 lub B-36: 1) dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie? Także, na podstawie prawa o ruchu drogowym: ?Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że: 1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; 2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m; 3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni. 2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.? Wydaje mi się, że w moim przypadku nie musiałem się upewniać, czy na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, ponieważ zaparkowałem całym samochodem na chodniku. Moim obowiązkiem było respektowanie znaków, które mijałem podczas jazdy a nie upewnianie się, czy odpowiedni znak nie jest umieszczony dla przeciwległego kierunku jazdy. Zauważyłem na innych ulicach przypadki, że znak B-36 umieszczany jest po lewej stronie drogi. Pytanie: Czy parkując w sposób opisany powyżej naruszyłem przepisy ruchu drogowego?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

tomasz4953

2010-03-10 18:31:00

Bardzo proszę o ocenę przedstawionej sytuacji. Chciałem wiedzieć, czy naruszyłem przepisy ruchu drogowego. Przy wjeździe na ulicę zauważam znak ?zakaz zatrzymywania się? (B-36) po prawej stronie. http://img52.imageshack.us/img52/9090/b36h.jpg Po lewej stronie jest szeroki chodnik. Na jezdni nie ma linii ciągłej. Przejeżdżam na drugą stronę jezdni i parkuję całym samochodem na chodniku tuż przy krawędzi jezdni tak, że pozostawiam co najmniej 1,5m dla pieszych. Okazuje się, że przy wjeździe na tę ulicę, ale z przeciwległego kierunku, po prawej stronie umieszczony jest także znak ?zakaz zatrzymywania się?. Wiem, że na podstawie §28 ust. 3. rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych ?Zakaz wyrażony znakiem B-35 lub B-36: 1) dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie? Także, na podstawie prawa o ruchu drogowym: ?Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że: 1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; 2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m; 3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni. 2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.? Wydaje mi się, że w moim przypadku nie musiałem się upewniać, czy na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, ponieważ zaparkowałem całym samochodem na chodniku. Moim obowiązkiem było respektowanie znaków, które mijałem podczas jazdy a nie upewnianie się, czy odpowiedni znak nie jest umieszczony dla przeciwległego kierunku jazdy. Zauważyłem na innych ulicach przypadki, że znak B-36 umieszczany jest po lewej stronie drogi. Pytanie: Czy parkując w sposób opisany powyżej naruszyłem przepisy ruchu drogowego?

meteorryt

2010-03-10 20:39:16

Przepraszam, ale nie mogę odczytać odpowiedzi...

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM