Forum prawne

Podważenie testamentu

Dzień Dobry! Mam taki problem. Siostra mojej mamy wraz z mężem zapisali mi w spadku (u notariusza) mały domek nad jeziorem. Dom ten należał wcześniej do rodziców wujka, którzy przed śmiercią nie zostawili testamentu. Została przeprowadzona sprawa spadkowa i wujek z ciocią musieli spłacić rodzeństwu wujka zasądzone przez sąd wysokie kwoty. Teraz nieruchomość należy już do nich - mają współwłasność. Jednak rodzeństwo wujka odgraża się, że po ich śmierci przejmą domek, że udowodnią, że byli niepoczytalni, podważą testament etc. Są to ludzie bardzo zawzięci i bogaci, których stać na najlepszych prawników, a mnie niestety nie. Czy jest jakaś możliwość podważenia przez tych ludzi testamentu lub żądania ode mnie zachowku? Czy mogę się czuć bezpiecznie, jeśli testament jest sporządzony u notariusza? Jak się jeszcze mogę przed nimi dodatkowo zabezpieczyć? Dodam, że wujkowie są bezdzietni. Bardzo proszę o odpowiedź Łączę wyrazy szacunku Joanna Dziubińska

2005.1.26 13:14:27

Odpowiedzi w temacie: Podważenie testamentu (7)

Najmniej problemów będzie, jeśli Wujostwo podarują Ci już teraz , aktem notarialnym ten domek. Nikt potem nie będzie mógł nic "mieszać". Warunkiem jest jednak ich nieodwołalna decyzja, że chcą tak zrobić. W przypadku testamentu będą problemy. Potem, tj po śmierci któregoś małżonków, trzeba również przeprowadzić postępowanie spadkowe na tego żyjącego. Może on wtedy pod pod presją pozostałej rodziny zmienić testament, lub rodzina zgodnie twierdzić w sądzie, że sporządzając testament nie był w pełni władz umysłowych i sprawy będą się ciągły latami. W tym przypadku, rodzina nie ma prawa do zachówku, ale jak sam piszesz będa chcieli obalić testament.

2005.1.31 9:53:55

Dzień dobry.moim problemem jest fakt, ze cały swój majatek moi rodzice zapisali mojej córce.czy istnieje możliwość podważenia tego zapisu, kiedy zostałon zapisany notarialnie?

2006.7.19 10:52:52

Witam
Mój dziadek zmarł 2 miesiące temu, wszystko co miał przepisał drugiej żonie, ja jestem wnukiem z pierwszego małżeństwa czy mogę zawalczyć o część majątku?

2010.7.27 11:49:23

Moja siostra opiekowała się do końca życia naszym ojcem mieszkając w jego domu. Od dawna było ustalone, że posiadłość ta ma być podzielona na dwie części po śmierci taty. Po odczytaniu testamentu dowiedziałem się, że ziemia wraz z domem została przepisana na siostrę pod koniec życia ojca kiedy on nie był już w pełni sprawny umysłowo. Czy taki testament jest ważny? Mogę go podważyć?

2011.3.8 14:29:23

Podważenie ważności testamentu własnoręcznego, jest możliwe w wypadku, gdy testament został sporządzony:
1. w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2. pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3. pod wpływem groźby.
Warto pamiętać, iż na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można powoływać się po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie dziesięciu lat od otwarcia spadku.

2011.3.8 14:41:5

witam
ojciec wydziedziczyl mnie testamentem motywujac ze nie chcialam utrzymywac z nim kontaktu
a jak mialam utrzymywac skoro zabronil mi kontaktu z nim - nie moglam odwiedzac go ani telefonowac zeby nie przeszkadzac jego nowej rodzinie nie przyjmowal moich listow poleconych nigdy nie interesowal sie mna czy mialam go przepraszac ze zyje? jakie mam szanse podwazenie testamentu?
dziekuje kelven

2011.3.18 21:9:1

Jest to możliwe. Znam to od drugej strony bo z mężem podważaliśmy testament i to skutecznie. najlepiej idz na konsultacje do prawnika obeznanego w temacie (np. kancelaria legaleo). jedna konsultacja duzo nie kosztuje, a dowiesz sie co ci grozi, czego mozesz sie spodziewac i przede wszystkim jak postępowac. powodzenia

2017.10.18 9:46:1

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika