prawa ojca?

Odpowiedzi w temacie (1)

kwejk

16.12.2013

Witam chciałabym zadać pytanie. samotnie wychowuje córkę. ojciec dziecka przez 15 roku sie nia nie interesowal nie przyjezdzal nie dzwonil zasadonych alimentow nie placi. nagle sobie przypomnial o dziecku odwiedzil ja ze 2 -3 razy teraz chce ja zabrac do siebie na swieta i grozi ze "zbiera material dowodowy" jak powiedzialam mu ze nie pozwole mu zabrac malej. co w takiej sytlacji on moze zrobic?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Lohengrin

2013-12-16 17:41:12

Szanowna Pani, czy sąd uregulował jakoś sprawę kontaktów rodziców z dzieckiem ewentualnie czy zawarto w tej sprawie ugodę przed mediatorem? Rozumiem, że na podstawie orzenia sądu miejsce zamieszkania dziecka sąd ustalił jako każdorazowe przy Pani. Prawo do kontaktów z dzieckiem jest prawem niezależnym od władzy rodzicielskiej. Sąd ma prawo ograniczyć lub zakazać rodzicowi kontaktów jeśli grozi to dobru dziecka. Nie jest też tak, że ojciec dziecka może, szczególnie w sytuacji kiedy przez tyle lat nie interesował się dzieckiem, przyjść i zabrać dziecko na kilka dni bez uzgodnienia z matką. W moim odczuciu jedyne co może teraz zrobić to wnieść do sądu wniosek o ustalenie swoich kontaktów z dzieckiem - pozostaje pytanie jak sąd się odniesie do jego propozycji skoro nie płaci alimentów a dzieckiem nie interesował się 15 lat. Dopóki nie uzyska prawomocnego postanowienia sądu o kontaktach to nie ma możliwości przymuszenia Pani do wydania dziecka. To Pani sprawuje nad dzieckiem opiekę i jest za nie odpowiedzialna. Uważam też, że powinna Pani rozważyć sądowe (lub jeśli się uda dogadać z byłym małżonkiem - przed mediatorem) uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, gdyż tego typu sytuacje mogą powtarzać się w przyszłości (we wniosku do sądu proponuje Pani jak te kontakty mogłyby wyglądać i dlaczego tak - np. zażądać by kontakt ojca z córką był tylko w Pani obecności itd.). Z poważaniem/ Marcin/ doradca prawny/ w razie dalszych pytań: timsprav@mailplus.pl

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.3.2015

  Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

  W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)

 • 8.5.2015

  Ustalenie ojcostwa a roszczenia z tym związane

  Ojcostwo mężczyzny jest ustalane ,, automatycznie” w sytuacji, kiedy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, gdyż (...)

 • 24.6.2019

  Prawa ojca

  Wczorajszy Dzień Ojca to dobra okazja, by lepiej przyjrzeć się prawom przysługującym mężczyznom wychowującym dzieci. Sprawdź przewodnik MPiPS po uprawnieniach ojców w Polsce.

 • 24.6.2018

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojcostwo wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale także z pewnymi przywilejami. Dowiedz się, jakie uprawnienia przysługują mężczyznom wychowującym dzieci.

 • 12.8.2016

  Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

  Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko (...)