e-prawnik.pl Porady prawne

Przyuczenie młodocianego do zawodu.

Odpowiedzi w temacie ()

mariannek

27.11.2012

Witam chciałem się zapytać czy przyuczenie młodocianego do zawodu musi trwać pół roku czy może trwać krócej jeżeli wymogi zawodowe nie są spore, i ile minimalnie o ile jest jakaś minimalna ilość czasu? Z gówry dziekuje za odpowiedz.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Łukasz

2008-09-29 15:35:47

Witam! Problemem, który chcę rozwiązać z Państwa pomocą jest zerwanie umowy o pracę z pracownikiem młodocianym w celu przygotowania zawodowego. Umowa ta zawarta jest pomiędzy pracodawcą będącym właścicielem zakładu fryzjerskiego a uczennicą pierwszej klasy szkoły zawodowej. Chęć zerwania umowy spowodowana jest nie wywiązywanie się pracodawcy z obowiązku udzielenia miesięcznej wypłaty określonej w umowie jako procent najmniejszej średniej krajowej, bodaj, że wartość podana w umowie to 5%. Właścicielka zakładu wypłaca miesięczną kwotę, natomiast o wiele niższą niż określona w umowie. Jak wygląda zerwanie takiej umowy? Czy pracodawca zatrudniający osobę nieletnią w celu dokształcenia zawodowego ma prawo kategorycznego odmówienia rozwiązania umowy? Innym wątkiem jest pobieranie przez pracodawce wadium. Teraz pytanie z mojej strony, czy właścicielka zakładu ma prawo żądać wpłacenia wadium na czas trwania umowy? W tym momencie wymag

Łukasz

2008-09-29 15:42:40

Część dalsza posta: W tym momencie wymagana wartość wadium przez pracodawcę wynosi 500zł. Kolejnym niemiłym wątkiem jest zmiana wartości wadium na wyższą w momencie gdy osoba zatrudniona wyraziła chęć rozwiązania umowy. Właścicielka zakładu odmówiła rozwiązania umowy mimo tego, że praktykantka miała wypowiedzenie na piśmie, po czym podniosła wartosc wadium do 1000zł. Wg mnie jest to zwykła ludzka zemsta za próbę zerwania umowy. Czy takie postępowanie pracodawcy jest podparte jakimikolwiek przepisami? Liczę na Państwa pomoc. Z góry dziękuję za informacje. Pozdrawiam, Łukasz

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Praktyczna nauka zawodu Moje pytanie dotyczy praktycznej nauki zawodu w charakterze sprzedawcy i co za tym idzie praktyk w sklepie. Wiem, że to jest zatrudnienie młodocianej osoby, ale jak wygląda to (...) czytaj dalej»

  • wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego Witam. Proszę o pomoc. Mam brata w wieku 15 lat chce zaczac pracowac w warsztacie samochodowym. Marzenie jego takie ^^. Ja do tego podchodze bardziej pragmatycznie (...) czytaj dalej»

  • Przyuczenie do zawodu pełnoletniego Witam Mam taki problem związany z moja córką i płaceniem przeze mnie alimentów.W zeszłym roku przerwała szkołę nie chciała się dalej uczyć, w tym czasie (...) czytaj dalej»

  • Urlop? - Pracownik młodociany Witam. Mam 17 lat i jestem zatrudniony jako pracownik młodociany do przyuczenia do zawodu i mam pytanie czy moge wziąć urlop na czas ferii i na jakiej zasadzie to wygląda? (...) czytaj dalej»

  • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...) czytaj dalej»

  • Młodociany pracownik mam pytanie odnośnie czasu pracy młodocianego w czasie przygotowania do zawodu?? jaki jest tygodniowy czas pracy młodocianego ?? poniedziałek, wtorek mam szkołę wiec ile powinienem (...) czytaj dalej»

  • Alimenty na 18-latka nieuczącego się Mój syn ma 18 lat, skończył tylko 6 klas i przez te wszystkie lata nie uczył się i nie chodził do szkoły za zgodą swojej mamusi, która nigdy nie pracowała (...) czytaj dalej»

  • Umowa o pracę z młodocianym Czy ktoś z Państwa wie w jaki sposób sfromułować aktualną umowę o pracę z młodocianym w celu NAUKI ZAWODU?? Proszę o odpowiedź na forum lub emailem: tarnow@tenbit.pl (4MFQLA) (...) czytaj dalej»