e-prawnik.pl Porady prawne

Remont domu nalezącego do mnie i siostry w 1/2 czesci

Odpowiedzi w temacie ()

luks

26.6.2014

Witam, Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić a mianowicie : wraz z siostrą jestem wspólwlascicielem poniemieckiego domku wolnostojącego, który otrzymalismy w spadku po rodzicach w 1/2 czesci (mieszkalismy i mieszkamy w nim caly czas). Dom ten sklada sie z parteru oraz strychu i wymaga kapitalnego remontu. W chwili obecnej mieszkamy na parterze ,ja zajmuje jeden niewielki pokoj, siostra jeden duzy (ma 2 dzieci), jeden duzyy jest wspolny, kuchnia, lazienka, ciag komunikacyjny wspolne. Zamierzam wziasc kredyt na 30 lat aby zrobic kapitalny remont - dobudowac gorna czesc mieszkania i tam sie wyprowadzic, bede to robil systemem gospodarczym. Prace bedzie wykonywał przyszly mąż mojej siostry , ktory tez mieszka juz z nami. Pytanie brzmi : czy w zwiazku z tym ze kredyt biore ja i bede go splacal i wyprowadze sie do gory domku siostra bedzie miala wobec mnie jakies zobowiazania?, w jaki spoosb powinienem sie rozliczyc z w/w wykonawca za prace?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Piotr_76

2014-07-01 11:13:27

Witam Jeżeli wartość wykonanych przez Pana prac podwyższa wartość nieruchomości może Pan żądać od siostry zwrotu części poniesionych nakładów stosownie do wysokości udziału siostry, przy czym jeżeli wykona Pan remont wyłącznie części nieruchomości, którą będzie Pan użytkował samodzielnie, odpowiedzialność siostry odbywać się będzie wyłącznie w granicach jej wzbogacenia tj. w granicach w jakich wzrosła wartość współposiadanej przez nią nieruchomości. Sugeruję Panu przed rozpoczęciem prac pisemnie ustalić z siostrą sposób rozliczenia nakładów oraz zasady korzystania z nieruchomości.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek Mam stały meldunek (od niedawna) w mieszkaniu komunalnym,w którym głownym najemcą jest moja babcia. czy administacja ma prawo wysiedlić mnie (...) czytaj dalej»

 • Zameldowanie Jestem właścicielką mieszkania, w którym od kilku miesięcy zamieszkuje mój znajomy. Moje pytanie brzmi: czy muszę go zameldować? Trochę się tego obawiam. Wiem jednak, że istnieje (...) czytaj dalej»

 • Wysokość alimentów na dzieci od ojca pracującego za granicą Mój maz przebywa obecnie w szkocji zarabia oficjalnie 812 funtów ale wykazuje że ma koszty pobytu 1400 funtów w jakiej wysokosci sąd (...) czytaj dalej»

 • przemoc psychiczna w domu Witam od 10 lat mąż znęca się psychicznie nieświadomie nad rodziną, jaka jest sytuacja kobiety w dzisiejszych sądch w tych sprawach. Oboje grorzą wyciągnięciem na światło (...) czytaj dalej»

 • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

 • jak odzyskac dziecko?? Moj problem polega na tym ,iz jestem zona czlowieka ktory z poprzedniego zwiazku (nie malzenstwo) ma dziecko.Chcielibysmy aby chlopiec byl z nami poniewaz matka pozucila dzieko i (...) czytaj dalej»

 • Podział majątku Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg czego? Nakładów, aktualnej wartości? (...) czytaj dalej»

 • Konkubinat a podzial majatku Żyjac w konkubinacie dokonywalem wielu zakupow i inwestycji, remont mieszkania konkubiny, zakupy sprzetu rtv i agd, kredyty zaciagane przez konkubine wszystko w wiekszosci (...) czytaj dalej»

 • Jak wygląda sprawa rozwodowa??? Help!!! Wkrótce mam rozprawę rozwodową. Ja i mój mąż mamy adwokatów i pewnie damy sobie nieźle "czadu". Mąż wniósł o rozwód mimo że mamy maleńkie dziecko (...) czytaj dalej»

 • Jak się od niej uwolnić? Jesteśmy niecałe dwa lata po ślubie.Żona kilka miesięcy po ślubie zaczęła unikać seksu.W tygodniu szukała wymówek a na weekendy lub gdy miałem wolne w pracy sprowadzała (...) czytaj dalej»

 • Podatek od spadku - odziedziczona nieruchomość Odziedziczyłam po mamie 2/3 mieszkania własnościowego, o powiezchni 72 m2,jak mam obliczyć podatek, czy może nie muszę płacić podatku? Nie wiem (...) czytaj dalej»

 • KONTAKTY Z DZIECKIEM MĄŻ Z KTÓRYM OBECNIE NIE MIESZKAM WNIÓSŁ SPRAWĘ DO SĄDU O UMOŻLIWIENIE KONTAKTÓ-W Z DZIECKIEM. NIE MIAŁ TAKIEGO POWODU PON-IEWAŻZ DZIECKIEM WIDUJE SIĘ CODZIENNIE W MIEJSCU (...) czytaj dalej»

 • POMOCY !! Bank wypowiedział mi umowę kredytu Zaczne od początku. Miałam linie kredytową w PKO BP na 6.000 zł. Rok temu przeprowadziłam sie do innego miasta i na konto w banku nie było żadnych (...) czytaj dalej»

 • ALIMENTY na żonę ?! Jestem w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie ze strony męża.. Od pięciu miesięcy jestem osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości (...) czytaj dalej»

 • Prawo rodzicielskie Chce pozbawic ojca mojego 6 letniego dziecka wladzy rodzicielskiej, nie widuje sie on z corka od 3 lat i sie nia nie interesuje, jak sprawic by sad przyznal mi racje i zabral mu wladze (...) czytaj dalej»