e-prawnik.pl Porady prawne

Rok przerwy w nauce a alimenty

Odpowiedzi w temacie ()

yaboool

14.12.2009

Witam. Jestem pod opieką matki, ojciec płaci alimenty. Jeśli ukończę 3 klasę LO i zrobię roczną przerwę w edukacji przed pójściem na studia, to czy zostaną odebrane mi alimenty? Bardzo proszę o pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

kacu80

2006-02-23 17:29:59

Witam Właśnie wróciłem na uczelnię z urlopu dziekańskiego. Semestr zaczął się 15-go lutego. Czy w takim wypadku należy mi się całość alimentów czy tylko ich część ( np. połowa). Z góry dziękuję i pozdrawiam.

qwerrr

2006-03-31 18:39:02

Otrzymuje od ojca alimenty. Uczylam sie do stycznia ale zlikwidowali moj kierunek. Co mam zrobic by nie stracic alimentow? czy wystarczy zaswiadczenie ze zlozylam papiery do innej szkoly? i dalej bede sie uczyc

calehiyo

2006-04-03 11:28:18

Alimenty od rodziców przysługują dziecku do czasu usamodzielnienia się. Zazwyczaj uważa się że do momentu skończenia szkoły, bo wtedy dziecko obiektywnie ma możliwość podjąć pracę i się utrzymać. Jednakże nie ma ani żadnej granicy wieku, a także wymogu studiowania w trybie dziennym (można także zaocznie).. W Twoim przypadku wykazujesz chęć kontynuacji nauki, ponadto nie z Twojej winy przerwałaś studia. Tak więc alimenty Ci się należą. Poza tym jeśli zostały orzeczone przez sąd to Twój ojciec jeśli by chciał zaprzestać ich płacenia będzie musiał złożyć pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego (bądź jego zmniejszenie).

barbra777

2006-04-03 13:26:47

Zaświedczenie, że jesteś słuchaczem lub studentem innej szkoły i że kontynuujesz naukę prze sądem wystarczy. Masz prawo przecież sobie zmienić szkołę z różnych przyczyn, ważne,że się uczysz i zdobywasz zawód.

Kasiaczek88

2007-08-23 13:34:03

Mam 19 lat, skończyłam liceum i chciałabym zrobić rok przerwy w nauce. Otrzymuję alimenty od ojca. Czy za rok, rozpoczynając studia dzienne, mogłabym ubiegać się o przywrócenie alimentów??

megim22

2009-12-15 11:31:00

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka ustaje w momencie gdy uprawniony jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Fakt osiagnięcia pełnoletności lub ukończenia szkoły sredniej nie jest powodem uchylenia tego obowiązku jeżeli dziecko nie posiada możliwości samodzielnego utrzymania. Nie można jednak wykorzystywać takiej sytuacji bez żadnych ograniczeń. Orzecznictwo sądów wskazuje, że dziecko, które po ukonczeniu szkoły sredniej nie podjęło od razu dalszej edukacji, a przerwę wykorzystuje na udoskonalenie swoich zdolności w celu uzyskania pozytywnego wyniku rekrutacji w kolejnym roku ma pełne prawo do alimentów. W innym orzeczeniu wskazano, że brak podjęcia studiow zaraz po ukonczeniu szkoly przez osobe ktora uzyskala konkretny zawod oraz gdy jej wiek rozpoczecia studiow przewyzsza znacznie normalny wiek mlodziezy podejmujacej studia powoduje ze taka osoba traci prawo do alimentow. Dlatego tez decydujace znaczenie ma to jakie mozliwosci samodzielnego utrzymania sie bedzie miala Pani po ukonczeniu szkoly sredniej i w jakim celu bedzie wykorzystana przerwa w edukacji.

ILONA110

2010-01-13 22:13:04

Mam pytanie. Studiuję teraz na pierwszym roku lecz po zaliczeniu pierwszego semestru chciałabym przerwać studia by między innymi mieć możliwość poprawy egzaminu maturalnego ale czy będę mieć prawo do alimentów po tej przerwie gdy zacznę na nowo studia?

paulina457d

2010-12-07 15:27:57

witam. w przyszłym roku kończę 3 klasę LO i chciałabym sobie zrobić roczną przerwę przed pójściem na studia i pójść do pracy by na nie zarobić. czy w takiej sytuacji zostaną odebrane mi alimenty? Bardzo proszę o pomoc!!!

Malgorzata1122

2010-12-08 11:24:12

Witam, Niekoniecznie alimenty będą odebrane. Najpierw osoba zobowiązana do ich płacenia będzie sie musiała dowiedzieć o przerwie w nauce. Następnie musi złożyć pozew do sądu. Musi udowodnić, iż Pani zarobki wystarczają na zaspokojenie potrzeb i nie są konieczne już alimenty. Pozdrawiam, Małgorzata Woźniak

s19

2012-10-09 15:47:22

Witam. Krótko opiszę swoją sytuację. Mam 19 lat, skończyłem w tym roku liceum i zdałem maturę. Postanowiłem jednak poprawić swój wynik matury i iść na studia w przyszłym roku. Dostaję alimenty od ojca i w obawie, że mogę przestać je otrzymywać, zacząłem chodzić do dwuletniej szkoły policealnej, by nie przerywać "kształcenia". Moje pytanie wiąże się z uczęszczaniem do tej szkoły policealnej. Czy konieczne jest, abym tam chodził przez ten rok, tak aby dalej dostawać alimenty? Chodzenie do tej szkoły zajmuje mi sporo czasu, a najchętniej poświęciłbym ten czas na przygotowanie do matury. Z góry dziękuję za pomoc.

xxxx814

2012-11-25 00:10:40

Jestem aktualnie na pierwszym roku studiów i otrzymuję alimenty z funduszu. Chcę zmienić kierunek studiów (poprawiać maturę), początkowa chciałam ukończyć chociaż jeden semestr, jednak okazało się, że musiałabym płacić za ostatni semestr nowych studiów. Nie stać mnie na to, więc będę musiała przerwać studia już teraz. Mam aktualnie lekki stopień niepełnosprawności. Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość, że alimenty z funduszu w momencie przerwania nauki zostaną zawieszone? Jeśli podjęłabym pracę to dochód w rodzinie przekroczy to minimum ustalone w funduszu, czy w takim przypadku nie dostanę alimentów również po podjęciu nauki w przyszłym roku? Czy ojciec może całkowicie odebrać mi alimenty? Proszę o pomoc :)

xDeOx

2013-12-02 22:47:44

Witam mam pytanie, które mnie martwi i bardzo proszę o pomoc. Jestem studentem na 1 roku i dostaję alimenty od ojca (400zł zasądzone i egzekwowane prez komornika). Problem polega na tym, że zupełnie nie trafiłem z kierunkiem studiów jak i uczelnią, przez co prawdopodobnie nie utrzymam się po 1sem. Tu moje pytanie: czy jeżeli się nie utrzymam, to czy sąd (zapewne po wniesieniu przez ojca apelacji) cofnie mi alimenty? Dokładniej rzecz biorąc chodzi o to, że jestem po technikum (mam zawód), lecz ja jednak naprawdę chcę studiować, bo chodzę na wszystkie zajęcia mimo, że nie daję rady. Tu moje drugie pytanie/pod pytanie w związku z tym: czy jeżeli zrobiłbym tak, że zapisałbym się do jakiejś szkoły policealnej i chodził tam jeden sem i od przyszłego roku znów poszedłbym na studia, inne, to czy w tym wypadku też by mi odebrano alimenty? Nie wiem co robić, bo zależy mi na nich, gdyż mieszkam z mamą i bratem na którego też są alimenty, ale mama nie zarabia dużo, a ja jak wspomniałem chcę się dalej uczyć i utrzymać alimenty. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam zrobić.

Anonim

2017-06-01 19:40:57

Witam, mam pytanie. Głównie chodzi o to że staram się o alimenty od rodziców. Jestem po maturze a we wrześniu mam zaczynać szkołę zaocznie. I stąd moje pytanie czy mam jakąś szansę że wygram czy nie koniecznie ?

S. H.

2017-09-09 18:37:36

Witam, Mam 18 lat. Dwa dni po urodzinach wyprowadziłam się od rodziców, a dzień później ze względu na konieczność utrzymania się odebrałam dokumenty ze szkoły. Po pół roku walki z dorosłością i utrzymywania się samodzielnie postanowiłam wznowić edukację, zamieszkując u dalszej rodziny. Z powodu tej decyzji zmuszona jestem zakończyć pracę zarobkową, lub też znacznie ją ograniczyć. Czy w takim przypadku przysługują mi alimenty od rodziców? Czy dla sądu ma znaczenie to, że nie chcę z nimi przebywać, ani nie zamierzam utrzymywać żadnej formy kontaktu? Od razu zaznaczę, że moja niechęć do nich nie jest bezzasadna - od piątego roku życia byłam obiektem znęcania się fizycznego i psychicznego. Póki co, dla odmiany mam gdzie mieszkać i co jeść, ale obawiam się, że gdy spróbuję podjąć edukację i zrobić maturę, przekreślę swoje szanse na uzbieranie na kaucję na mieszkanie, zrobienie prawa jazdy, ubezpieczenie się i odłożenie na przyszłość. Nie mogę też oczekiwać od osób, które zaoferowały mi miejsce, żeby pokrywały koszty moich książek i pomocy naukowych w trakcie procesu edukacji. Pozdrawiam

Nina

2017-09-20 17:23:57

Witam, mam pytanie. Do 18 roku życia moja mama pobierała na mnie alimenty zasadzone wyrokiem sądu od ojca ,płacilo państwo bo ojciec byl nie wyplacalny , teraz pytanie czy jak po 18 zaprzestalam brać bo przerwałam naukę z rodzinnych powodów i teraz mam 22 lata i zaczęłam naukę w liceum w trybie zaocznym czy moge w urzędzie złożyć znów wniosek o alimenty do czasu ukończenia liceum czyli do 25 roku życia???? Prosze o odp

Nova CE Szczecin

2017-12-27 13:51:17

" Nie masz wykształcenia średniego, nie masz matury? Przerwałeś edukację i nie wiesz co dalej? U nas możesz ukończyć szkołę PODSTAWOWĄ, GIMNAZJUM lub LICEUM dla dorosłych. CZESNE i WPISWE 0 zł. Przyjmujemy tez na wyższe semestry. Polecamy również kurs eksternistyczny - szkoła średnia w mniej niż 1 rok ! U nas rekrutacja trwa cały czas. Rozpoczynasz w lutym lub wrześniu ! Zapisz się do NOVA Centrum Edukacyjne Wydajemy Legitymacje i Zaświadczenia NOVA Centrum Edukacyjne Sp. z o.o. ul. Pl. Lotników 7 70-414 Szczecin T: 796-400-439, (91) 307 09 22 M: szczecin@nova.edu.pl"

B.b

2018-02-27 14:09:18

Jezeli nie zaliczylem semestru na studiach ale nadal sie ucze w sensie zaplacilem za niezdane przedmioty i chce je poprawic czy sam fakt ze nie zdalem moze byc powodem do odebrania mi alimentow .

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • witam mam takie pytanie pracuje po 8 godzin dziennie i chciałam się zapytać czy przysługują mi mimo przerwy na obiad przerwy np na herbatę i co ile takie przerwy mogę być wykorzystywane jeśli (...) czytaj dalej»

  • Pracuję codziennie po 10 godzin i mam w tym dwie przerwy: - jedna 30 min na śniadanie - druga 30 min na obiad Czy przerwy te wliczają się do czasu pracy i powinny być płatne? Jeżeli nie, to jaki (...) czytaj dalej»

  • Witam. Pracuje jako konsultant telefoniczny w wymiarze 6 godzin dziennie. Przez cały dzień pracuje przy monitorze komputerze. Pracodawca wydzielił mi 30 minut przerwy na 6 godzin pracy. Pracuje w (...) czytaj dalej»

  • Witam, przeprowadziłem się i musiałem zrezygnować ze szkoły, do której chodziłem. Do nowej szkoły zapisać się mogę dopiero od nowego semestru, otrzymuję alimenty, które ojciec wypłaca mojej (...) czytaj dalej»

  • Witam chciałbym się dowiedzieć ile minut przerwy należy się pracownikowi, który pracuje 12 godzin na dobę. czytaj dalej»

  • witam, najnowsza nowelizacja prawa o szkolnictwie zakłada, że od 1 października nie będzie już stypendium za wyniki w nauce!! Rząd tnie wszystkie wydatki nawet za wyniki w nauce dla najlepszych studentów! (...) czytaj dalej»

  • Witam, w tym roku skończyłam liceum i jestem właśnie w trakcie matur. Rozważam roczną przerwę na wyjazd za granicę, by trochę zarobić, w maju następnego roku poprawić maturę i dopiero iść (...) czytaj dalej»

  • Witam, w pracy spędzam codziennie 8,5 h. W tym jest 30-minutowa przerwa socjalna, lunchowa (nie wliczana do czasu pracy). Proszę o pomoc w ustaleniu ile dokładnie przysługuje mi przerwy w ciągu (...) czytaj dalej»

  • Witam, pracodawca wprowadził nam nowy czas pracy, od 9 do 17:30, zzyli 8,5 godziny. Podano informację że mamy 30 minut przerwy w tym czasie. Jednak pytanie moje pojawia się czy jest to zgodnie z prawem. (...) czytaj dalej»

  • Chciałbym sie dowiedzieć czy w trakcie godzinnej bezpłatnej przerwy na lunch wolno mi opuszczać miejsce pracy, czy też nie? W mojej firmie jest system pracy 9-godzinny z godzinną przerwą obiadową. czytaj dalej»