Forum prawne

Służebność przechodu, przegonu i przejazdu. - forum prawne

Witam,
Pytanie dotyczy służebności przejazdu przez działkę.
Dla uproszczenia opisu proszę sobie wyobrazić dwie przylegające do siebie działki jedna nad drugą, mają wspólną granicę w linii wschód-zachód. Aby dostać się na swoją działkę musze przejechać przez "dolną" działkę sąsiada - dokładnie przez jej północno-wschodni narożnik. Obszar jaki potrzebuję aby wjechac na działkę to około 3m x 7m.
Informacja z księgi wieczystej dotycząca mojej działki:
Sposób korzystania - PS - Pastwiska trwałe.
W treści praw związanych z własnością znajduje się wpis:
"Uprawnienie wynikające z prawa ujawnionego w dziale III innej księgi wieczystej"
oraz
"Prawo służebności przechodu, przegonu i przejazdu wschodnią krawędzią PGR. LK. 8798 na rzecz każdoczesnych właścicieli i posiadaczy PGR. LK. 8799/2, 8800/2, 8801/2 i 8802/2 wpisano 12 sierpnia 1939 r. do LH. 472/39 - przepisano"

Działkę zakupiłem w 2012 roku m.in. kierując się wpisem o służebności oraz Planem Zagospodarowania Przestrzennego. PZP dla tego obszaru przewiduje możliwość zabudowy budynkami mieszkalno-pensjonatowymi. Działka do 2012 roku była łąką, po jej zakupie podjąłem działania zmierzające do wybudowania budynku, m.in. zacząłem gromadzić materiały budowlane. Wystąpiłem również o pozwolenie na budowę. W trakcie trwania tej procedury wpłynęło pismo od sąsiada, który twierdzi że nie mam prawa przejazdu, ponieważ służebność jest wystawiona dla pastwiska (zgodnie z księgą wieczystą), nie zaś dla działki budowlanej. Z kolei projektant mojego budynku twierdzi, że służebność jest służebnością i nie określa się w Księgach na jaką działkę ona prowadzi. Jeśli na działce nic by się nie działo, to droga jest na łąkę, jeśli Plan Zagospodarowania umożliwia zabudowę, a inwestor do tego przystępuje, to na działkę budowlaną. Sąsiad zgodził się podpisać porozumienie co do służebności wraz z wpisem do KW, ale żąda za to 20 tys zł. Starostwo Powiatowe próbowało na nas wyegzekwować określenie na papierze "szerokości służebności". Dziwne w tym jest to, że kiedy zadzwoniłem do Starostwa nikt nie potrafił mi wytłumaczyć kto, na podstawie jakiego zapisu i w jakim celu wystosował pismo z takim wymogiem... W międzyczasie zmieniło się prawo budowlane i ten wymóg upadł.

Chciałbym wiedzieć jak to z tą służebnością jest? Kto ma rację: projektant czy sąsiad. Czy mogę bez przeszkód jeździć po działce sąsiada opierając się na wpisie w KW? Wreszcie jakie kroki może podjąć sąsiad przeciw mnie?

Pozdrawiam
Tomek

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Służebność przechodu, przegonu i przejazdu.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika