spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Odpowiedzi w temacie (2)

shirr

22.5.2013

Witam! Mam problem, a mianowicie dowiedziałam się 12.04.2013 r. o postępowaniu spadkowym prowadzonym przez adwokata, po zmarłych dziadkach (babcia zmarła w 10.2010r., a dziadek 6.2000r.) - od strony ojca, dodam tylko, że z tą stroną rodziny od urodzenia nie miałam kontaktu. W piśmie adwokat prosi mnie o spotkanie i dostarczenie mojego aktu urodzenia. Póki co nie ustosunkowałam się do jego prośby. Spotkać się, czy nie? A jeżeli tak to na co mam zwrócić uwagę podczas rozmowy? Kontynuując.... Prawdopodobnie nie istnieje testament, a ja nie mam pojęcia o stanie majątku moich dziadków. Adwokat najprawdopodobniej pracuję na rzecz mojej cioci (córka dziadków), poza mną dziedziczy jeszcze moja przyrodnia siostra. Z wiedzy jaką wyczytałam z różnych źródeł dowiedziałam się o istnieniu czegoś takiego jak ?przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?. Z tego co zrozumiałam polega to na przejęciu spadku bez zadłużeń. Czy rzeczywiście coś takiego istnieje? Czy można przyjąć spadek bez ewentualnych zadłużeń? Chciałabym mieć oświadczenie swojej woli względem tego spadku w formie jaka mnie interesuję (bez zadłużeń) i chciałabym w tym ująć żądanie o informowaniu mnie o rozprawach związanych ze spadkiem. Ma to być jakieś pismo notarialne? Oczywiście zależy mi na tym, żeby miało moc prawną. Czy istnieje jakiś sposób na sprawdzenie stanu majątkowego dziadków? Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź i dziękuję za pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2013-05-23 18:36:55

Z adwokatem należy się jak najszybciej spotkać i ustalić, co on tak na prawdę chce. Oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub jego odrzuceniu składa się przez notariuszem lub sądem w zależności od tego, kto prowadzi sprawę. Przyjęcie spadku wprost grozi możliwością odziedziczenia długów. Dorzucenie spadku zamyka problem ewentualnych długów, ale też pozbawia nas możliwości nabycia majątku po zmarłych. Spadkobierca może przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest uzasadnione i stosowane przede wszystkim wtedy, kiedy spadek przedstawia realną wartość (np. spadkodawca miał wartościowe nieruchomości), a więc nie jest uzasadnione jego odrzucenie, lecz jednocześnie spadkobierca obawia się odpowiedzialności za długi spadkowe, o których może nie wiedzieć.

nieporozumienia

2018-05-20 14:42:21

dla swietego spokoju dziele sie doswiadczeniem. patrzcie na sygnature dla nowych dluznikow, w ktorej wplacacie spadek do wartosci czynnej. jesli jest ona stara i nawiazuje do starych dluznikow a jestescie nowymi ustawowymi spadkobiercami, to napiszcie prosbe o powstanie sygnartury dla nowych spadkobiercow. inaczej zaplacicie za dlugi innych dluznikow i moze przyjsc pismo ktore podpiszecie, odbierzecie i sie nie odwolacie.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: