Testament rodziców
Odpowiedzi w temacie (3)

Moi rodzice sporządzili wspólny testament-razem się pod nim podpisali. Rodzice już nie żyją.Zmarli w latach 70-tych. W testamencie tym wskazali mnie jako spadkobiorcę- domu i działki. Mam siostrę, która jest ubezwłasnowolniona. Rodzice zaznaczyli jednak,że moja siostra do swojej śmierci może mieszkać we wskazanym w testamencie domu. Teraz syn mojej siostry chce przejąć dom i działkę po moich rodzicach- twierdząc, że przeprowadzał w domu remonty itd. Mam kilka pytań: 1. Czy testament spisany i podpisany wspólnie przez moich rodziców jest ważny? 2. Czy moja siostra może przejąć dom przez zasiedzenie? ( mieszka w nim 40 lat) 3. Czy syn mojej siostry może obalić testament? 4. Czy ja sporządzając testament mogę mojemu synowi przepisać w.w. dom moich rodziców? Bardzo proszę o pomoc!
(Małgosia)
Nie znalazłeś odpowiedzi?

Współczuję problemów. Nie jestem prawnikiem, ale ekonomistą, także proponuję moje wskazówki skonsultować z fachowcem. Po pierwsze: Testament spisany i podpisany przez twoich rodziców jest ważny o ile spełnia wszystkie wymogi testamentu pisemnego (odsyłam do kodeksu cywilnego). Sprawa zasiedzenia może dotyczyć tylko kogoś kto zajmuje mieszkanie nie będąc jego włascicielem i nie mając prawa do zajmowania lokalu. W przypadku twojej siostry miała ona prawo do przebywania w tym mieszkaniu jako córka właścicieli, także sądzę że sprawa zasiedzenia raczej nie może mieć tu zastosowania. Po trzecie: syn twojej siostry może obalić testament o ile stwierdzi, że testament został sfałszowany. Jeśli dziedziczy ustawowo, a w testamencie został pominięty lub przypadł mu mniejszy udział niż z dziedziczenia ustawowego może domagać się tzw. zachowku, czyli różnicy pomiędzy ww. dziedziczeniami. I w końcu na koniec: możesz synowi zapisać TYLKO to co stanowi twoją własność. Jeśli do czas spisania testamentu wyjaśnisz sprawy z mieszkaniem i stanie się ono twoją własnością (lub współwłasnością) to oczywiście swój udział możesz spokojnie zapisać synowi. Ponieważ jednak twój problem jest dość skomplikowany polecam konsultację u radcy prawnego.

Droga Małgosiu,zgodnie z polskim prawem testament jako czynność prawna na wypadek śmierci może zawierać rozrządzenie tylko jednej osody-zasada ta została naruszona ,czego skutkiem jest bezwzględna niaważność testamentu.Testament taki będzie obalony.

Bardzo dziękuję - pozdrawiam
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
Testament - małżeństwo bezdzietne.
przez: fi241 | 2010.5.25 11:33:57
Witam. Jesteśmy małżeństwem bezdzietnym. W myśl ustawy na wypadek śmierci jednego z nas majątek zostaje podzielony pomiędzy współmałżonka 1/2 i rodziców zmarłego po 1/4. Czy aby zapobiec (...) czytaj dalej»
-
Domyślny spadkobierca w przypadku braku testamentu
przez: Mamba | 2007.3.16 11:7:52
wg mnie dziedziczą krewni w linii prostej - zstępni – dzieci, wstępni - rodzice (czyli w tym przypadku dziadkowie) i rodzeństwo czytaj dalej»
-
przez: moniczka | 2011.4.19 12:38:56
tak, oczywiście jest taka możliwość ale wymogi co do takiej formy również istnieją, można doczytac na testamenty . pl czytaj dalej»
-
przez: Piotr_76 | 2011.9.12 21:31:1
W tej sytuacji można by ewentualnie powołać się na błąd spadkodawców, o ile wykaże Pan, że Pańscy rodzice nie sporządziliby takiego testamentu jeżeli nie działaliby pod wpływem błędu. (...) czytaj dalej»
-
przez: jedynytakicarol | 2010.8.13 12:49:38
Nie można kwestionować testamentu przed otwarciem spadku, gdyż spadkodawca może w każdej chwili swobodnie zmieniać testament i do chwili jego śmierci nie wywołuje on żadnych skutków prawnych. Spadkodawca (...) czytaj dalej»