e-prawnik.pl Porady prawne

Testament rodziców

Odpowiedzi w temacie (3)

-

12.7.2002

Moi rodzice sporządzili wspólny testament-razem się pod nim podpisali. Rodzice już nie żyją.Zmarli w latach 70-tych. W testamencie tym wskazali mnie jako spadkobiorcę- domu i działki. Mam siostrę, która jest ubezwłasnowolniona. Rodzice zaznaczyli jednak,że moja siostra do swojej śmierci może mieszkać we wskazanym w testamencie domu. Teraz syn mojej siostry chce przejąć dom i działkę po moich rodzicach- twierdząc, że przeprowadzał w domu remonty itd. Mam kilka pytań: 1. Czy testament spisany i podpisany wspólnie przez moich rodziców jest ważny? 2. Czy moja siostra może przejąć dom przez zasiedzenie? ( mieszka w nim 40 lat) 3. Czy syn mojej siostry może obalić testament? 4. Czy ja sporządzając testament mogę mojemu synowi przepisać w.w. dom moich rodziców? Bardzo proszę o pomoc!

(Małgosia)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

piotr

2002-07-15 19:42:22

Współczuję problemów. Nie jestem prawnikiem, ale ekonomistą, także proponuję moje wskazówki skonsultować z fachowcem. Po pierwsze: Testament spisany i podpisany przez twoich rodziców jest ważny o ile spełnia wszystkie wymogi testamentu pisemnego (odsyłam do kodeksu cywilnego). Sprawa zasiedzenia może dotyczyć tylko kogoś kto zajmuje mieszkanie nie będąc jego włascicielem i nie mając prawa do zajmowania lokalu. W przypadku twojej siostry miała ona prawo do przebywania w tym mieszkaniu jako córka właścicieli, także sądzę że sprawa zasiedzenia raczej nie może mieć tu zastosowania. Po trzecie: syn twojej siostry może obalić testament o ile stwierdzi, że testament został sfałszowany. Jeśli dziedziczy ustawowo, a w testamencie został pominięty lub przypadł mu mniejszy udział niż z dziedziczenia ustawowego może domagać się tzw. zachowku, czyli różnicy pomiędzy ww. dziedziczeniami. I w końcu na koniec: możesz synowi zapisać TYLKO to co stanowi twoją własność. Jeśli do czas spisania testamentu wyjaśnisz sprawy z mieszkaniem i stanie się ono twoją własnością (lub współwłasnością) to oczywiście swój udział możesz spokojnie zapisać synowi. Ponieważ jednak twój problem jest dość skomplikowany polecam konsultację u radcy prawnego.

chrusc

2002-07-17 16:15:52

Droga Małgosiu,zgodnie z polskim prawem testament jako czynność prawna na wypadek śmierci może zawierać rozrządzenie tylko jednej osody-zasada ta została naruszona ,czego skutkiem jest bezwzględna niaważność testamentu.Testament taki będzie obalony.

Małgosia

2002-07-18 12:42:31

Bardzo dziękuję - pozdrawiam

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM