e-prawnik.pl Porady prawne

Umowa zlecenie

Odpowiedzi w temacie ()

-

15.7.2002

Chcę zatrudnić osoby do zberania wpisów do katalogu. Jest kilka rodzajów wpisów a co za tym idzie różne prowizje od nich (liczbowa a nie procentowa). Czy mogę to ująć w umowie zleceniu w formie: "zleceniodawcy przysługuje wynagrodzenie określone w załączniku .."
(andoma)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

piotr

2002-07-15 19:46:28

Formalnie możesz zrobić taki wpis. Tylko proponuję całe rozliczenie zrobić jako jeden z paragrafów umowy, a nie jako załącznik. Dlaczego ? Kodeks cywilny mówi, że umowa jest zleceniem wtedy gdy zawiera wszystkie atrybuty zlecenia, a więc także WYNAGRODZENIE. Jeśli zapiszesz to wynagrodzenie w załączniku do umowy, to umowa będzie z gruntu nieważna, a zatem nieważny będzie też załącznik do nieważnej umowy i się ugotujesz. Jak juz napiszesz to daj tą umowę do sprawdzenia prawnikowi.

mtarso0

2010-06-22 10:37:41

Witam, przez pół roku pracowałam na pełny etat, jednak w umowie miałam tylko 1/3 etatu. Jak będzie to wliczone do stażu pracy? Później pracowałam również na umowę zlecenie przez kilka miesięcy - czy ten okres będzie doliczony do stażu?

pan44

2010-08-03 10:47:01

Witam serdecznie mam pytanie pracuje na umowę zlecenie i czy taka umowa wlicza się do emerytury i czy pracując na taka umowę przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych. Z góry dziękuję za pomoc

olaf123

2010-08-04 11:29:31

Witam Mam pytanie w chwili obecnej pracuję na umowę o pracę w firmie, i czy mogę mieć jakieś problemy jeśli dodatkowo chciałbym zarobić w innej pracy pracując oczywiście na umowę zlecenie lub umowę o dzieło? Z góry dziękuję

alekss

2010-08-06 12:18:49

witam mam takie pytanie pracując na umowę zlecenie muszę rozliczać się z urzędem skarbowym? z góry dziękuję za odpowiedzi

gucioo

2010-08-10 09:11:17

Witam Mam takie pytanie czy umowa na zlecenia wlicza sie do emerytury? z góry dziękuję

alkaa

2010-08-11 09:55:19

Witam Kiedy zmienia się umowa zlecenia w umowę o pracę? Czy jest to możliwe? z góry dziękuję za pomoc

jadwigga

2010-08-19 09:58:37

witam Mam takie pytanie w chwili obecnej jestem na zwolnieniu lekarskim i czy mogę podpisać umowę zlecenie z inną firmą?Z góry dziękuję za odpowiedzi

triii

2010-08-27 17:46:16

Witam, mam 29 lat i zaproponowano mi pracę na umowę zlecenie. Jakie będę miał świadczenia, prawa i na jak długo taką umowę można podpisać, tzn. czy po jakimś czasie pracodawca musi zaproponować umowę na etat?

malgos_ia

2010-08-27 21:50:25

Przede wszystkim należy odróżnić umowę zlecenia od umowy o pracę, która jest regulowana przez przepisy prawa pracy. Umowa zlecenie, na podstawie której Twój zleceniodawca pragnie nawiązać z Tobą stosunek prawny, jest regulowana przez przepisy kodeksu cywilnego, a więc te dwie umowy nie mają ze sobą nic wspólnego. Zgodnie z art. 734 KC, przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się względem dającego zlecenie do dokonania określonej czynności prawnej. Chodzi więc o dokonanie swego rodzaju usługi. Ponadto, zlecenie może być odpłatne bądź nieodpłatne - w tej kwestii kodeks cywilny wprowadza jednak ogólną regułę, że jeśli z umowy ani z okoliczności nie wynika inaczej, to za wykonane zlecenie należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Jeszcze raz podkreślę: stosunek pracy ma zawsze odpłatny charakter, pracownik nie może się zrzec wynagrodzenia za pracę. Przy umowie zlecenia może się zdarzyć, że będzie ona miała charakter nieodpłatny, jeżeli strony tak postanowią w umowie. Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie, przewidzianej w KP. Gwarantowany jest także minimalny poziom wynagrodzenia pracowniczego. Wynagrodzenie z umowy zlecnenia jest pozbawione takiej ochrony. Umowa zlecenia może być zawarta na czas określony, jak i nieoznaczony - innymi słowy, zleceniodawca może zlecić Ci wykonanie jednej konkretnej czynności, ale w grę wchodzi także umocowanie do dokonywania szeregu czynności przez czas nieokreślony; umowę zlecenia każda ze stron może w każdym czasie wypowiedzieć. Co do Twojego pytania - zleceniodawca nie jest zobowiązany do zatrudnienia Cię na "etat", gdyż jest to zupełnie inna forma "zatrudnienia" niż typowa dla prawa pracy umowa o pracę; nie utożsamiaj też umowy zlecenia z umową o pracę na okres próbny, która nie może trwać dłużej niż 3 miesiące, i po której pracodawca może zaproponować Ci etat, ale nie musi. Zlecenie to zlecenie, a umowa o pracę to umowa o pracę :-) Jeśli chodzi o Twoje uprawnienia i obowiązki, to odsyłam do lektury KC oraz ewentualnej, przedłożonej Ci umowy. Jeśli zaś chodzi o świadczenia, to cywilnoprawne formy zatrudnienia są dla pracodawców o wiele bardziej korzystne, gdyż są "tańsze". W ramach stosunku pracy pracownikowi przysługuje szereg uprawnień, z których zleceniobiorcy (czyli w tym wypadku Ty) mogą korzystać wyłącznie na zasadzie DOBROWOLNOŚCI zleceniodawcy, w ramach swobody zawieranych umów. Należą do nich między innymi: - prawo do urlopów; -prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, - prawo do odpraw, nagród jubileuszowych, - dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych Poza tym, w razie ewentualnego sporu ze zleceniodawcą, pomocny Ci będzie sąd cywilny, a nie sąd pracy. Powodzenia:-)

dk1988

2010-12-30 13:30:41

Witam Mam takie pytanie.Nie chciał bym się wkopać, ponieważ chcę podpisać umowe zlecenie z firmą, na obsługe informatyczną sieci w firmie. I za jakieś 3-4 miesiące mogę się wyprowadzać do całkiem innego województwa,lecz to nie jest pewne w tym momencie. Firma chce min na rok podpisać umowę zlecenie. I teraz pytanie do was czy przeprowadzka do innego województwa może być "ważnym powodem " rozwiązania umowy zlecenie? Lub jaki zapisek wystosować w umowie, abym mógł ją w razie czego rozwiązać bez możliwości żadnych roszczeń z tego tytułu?

Malgorzata1122

2010-12-31 18:05:35

Myślę, że to kwestia dogadania z drugą stroną. Pozdr, Małgorzata Woźniak

justa43

2011-01-17 12:09:38

Witam Mam pytanie mam podpisana umoę zlecenie. tylko teraz mam pewne wątpliwośc jesli chodzi o L4 w przypadku ciąży.Jak to wyglada jesli mam umowe zlecenie jakie mam prawa?Z góry dziękuję za wiadomości

elmex

2011-01-17 22:04:13

Najszybciej uzysksz odpowiedź na postawione pytanie w dziale "Prawo Pracy"...

doda88

2011-01-31 14:59:21

Podjęłam pracę w tamtym tygodniu na umowę zlecenie ale nie mam tej umowy i dowiedziałam się że nie szybko ją dostanę. Nie podoba mnie się też parę innych rzeczy w zakładzie. Czy mogę zakończyć współpracę z tym zakładem bez żadnych konsekwencji i czy otrzymam wynagrodzenie za przepracowane dni a pracuję po 8 godzin dziennie proszę o odpowiedz?

sabinaW

2011-02-08 13:50:32

Witam, pracuję w sklepie odzieżowym na umowę zlecenie sklep jest zamykany o 21, jednak pracownicy zawsze zostają po godzinach jakieś 40 minut aby posprzątać i wszystko ułożyć, jednak nikt nam za to nie płaci. Czy pracodawca może żądać pozostania w miejscu pracy aż 40 min? nie płacąc za to?

Ania5

2011-02-08 16:15:34

Jeśli wynika to z umowy zlecenia to tak. Jeśli nie ma takiego zapisu można żądać wynagrodzenia za nadgodziny.

mdfan

2011-02-15 02:36:59

Możesz zakończyć pracę w każdej chwili. Wynagrodzenia nie dostaniesz - bo nie ma umowy. A sądzenie się w tym wypadku to strata czasu, choć masz do tego prawo.

racibor

2011-03-31 12:36:17

mam parę pytań o ubezpieczenie w ramach umowy zlecenie, mam szanse popracować na budowie na umowę zlecenie, i chcę wiedzieć czy pracodawca będzie odprowadzał mi składki na ubezpieczenie zdrowotne (to takie na które chodzę do lekarza?) i na wypadkowe(wiadomo, na budowie bywa niebezpiecznie)?

ammann

2011-03-31 12:43:34

jeśli nie jest pan ubezpieczony z tytułu innej umowy, to pracodawca ma obowiązek odprowadzenia ubezpieczenia zdrowotnego(o ile się pan już nie uczy, a jeśli uczy to do 26 roku życia ), ubezpieczenie wypadkowe również powinno być opłacane przez pracodawcę.

kuubaa2

2011-06-14 13:36:30

Mam pytanie, jeżeli pracowałem parę miesięcy na umowę zlecenie i zostało mi potrącone parę groszy na ZUS. To czy w związku z tym te parę dni wlicza mi się do okresu lat do emerytury, ponieważ nie mam na chwilę obecną żadnego zaświadczenia to czy warto uzyskać jakieś potwierdzenie?

ewelina3L

2012-11-07 16:04:45

Witam! Mam pytanie mój mąż zawarł umowę zlecenie w polsce lecz praca była zagranica.Firma polska zerwała z kontrahentem umowę i mąż stracił tam pracę firma polska nawet nie pomogła mu wrócić do domu i nie wypłaciła mu wypłaty za 2 miesiące mąż na własną rękę znalazł sobie pracę zagranicą. Firma z którą mąż zawarł umowę zlecenie dziś mnie poinformowała mailem że nie wypłaci mu zaległej wypłaty gdyż mąż nie informuje ich gdzie teraz przebywa lecz jest to kłamstwo gdyż telef.informował gdzie przebywa lecz Pani kierownik napisała że mąż musi być już w Polsce i nie może być zagranicą i pracować u ich kontrahenta z którym zerwali umowę Mąż ma im wysłać jakieś dowody. mąż wcześniej dostawał wypłatę na konto walutowe.Czy ta Firma ma takie prawa ?bardzo dziękuje za odpowiedź

Padfoot

2013-08-13 01:29:16

Witam, Mam do was kilka pytań, ktore mnie nurtują od pewnego czasu. A dokladnie to od dnia jak podpisalem umowę zlecenie. Pierwsze z pytań to czy umowa zlecenie może być na czas nieokreślony? Drugie pytanie: mam stawkę godzinową 7 zl netto, jednak teraz pracodawca stwierdził, ze jesli pracownicy nie beda wyrabiac danej normy, bedzie odejmowal od tej stawki godzinowej nawet 2.5zl. Czy tak mozna? Czy w umowie zlecenie tez obowiazuje najnizsza krajowa, czy tym prawem moze poslugiwac sie tylko umowa o prace? Kolejne pytanie: pracodawca zastrzegl sobie, od niedawna, ze jesli nie bedziemy sie trzymac jakiegos standardu rozmow(pracuje w callcenter) to bedzie nawet odejmowac nam 5 zl od calej wyplaty. Czy tak mozna? Zaznacze, ze w umowie nic nie pisze na ten temat, a zadnego dodatkowego aneksu do umowy nie podpisywalismy. I jeszcze kolejne pytanie. Ostatnie. Dzisiaj dowiedzielismy sie, ze w czwartek 15.08 (swieto) mamy przyjsc do pracy. Czy takie "zyczenie" pracodawcy jest zgodne z prawem? Czy ludzie na umowe zlecenie tez maja ustawowo dzien wolny od pracy czy jesli pracodawca powie "przychodzie" musimy przyjsc? Dzieki wielkie za odpowiedzi. Pozdrawiam

Comperio_Leges

2013-08-13 18:47:18

Umowa zlecenie: 1. może być na czas nieokreślony. 2. zasadniczo nie może zmniejszać stawki, choć musiałby wykazać, że świadczenie nie jest realizowane. Jeżeli nie zapłaci trzeba będzie dochodzić reszty drogą sądową, gdzie trzeba będzie wykazać, że wykonywało się swoją pracę. 3. W umowie zlecenie nie obowiązuje minimalna krajowa 4. Niestety, zlecenie nie obejmuje żadnych dni wolnych. Pozdrawiam GZ

paulina.lukaszewicz

2013-09-23 19:53:28

Witam, potrzebuję porady. Sprawa wygląda następująco: 1.posiadam zatrudnienie na umowę o pracę od 26.08-31.10.2013, obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenie, a chciałabym zrezygnować z tej pracy od razu, co mogę zrobić? Pisać wypowiedzenie czy po prostu zrezygnować? Nie mam w umowie zaznaczone ile godzin miesięcznie ani dziennie mam wyrobić. 2.podpisałam dokument o odpowiedzialności zbiorowej, jednak wyczytałam, że osób zatrudnionych na umowę zlecenie nie obowiązuje taki dokument, a ewentualnie zawarcie takiej informacji w umowie. Rozumiem , że każdy pracownik odpowiada za towar w sklepie itp. jednak w momencie gdy są bramki a przy inwentaryzacji kilku sztuk brakuje, można się tłumaczyć tym, że ja jako pracownik moich obowiązków dopełniłam , bo, np. sprawdzałam gdy komuś bramki pikały itp? Więc nie powinnam płacić za brakujący towar? Jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona inwentaryzajca w przypadku odpowiedzialności zbiorowej ? ( na 4 osoby pracujące, 2 osoby liczyly towar w godzinach otwarcia sklepu, więc 0 precyzji i skupienia) 3. Ostatnia sprawa, w sklepie zginął utarg z jednego dnia. Wiemy kto go wziął, jednak dowodów nie ma, a firma nie chce złożyć wniosku do sądu. Czy obowiązkiem oddania zostaną obciążeni pracownicy? Czy mogą mnie obciążyć, gdy nie było mnie w te dni w pracy i nie posiadam kluczy do sklepu? Proszę o szybką odpowiedź, zależy mi bardzo:)

Bkz

2017-07-04 00:13:45

Witam, Podpisałam ostatnio umowę zlecenie wpisujac adres zamieszkania a nie zameldowania. Jednocześnie nie mam podpisanej z właścicielem umowy najmu. Jakie mogą być tego konsekwencje? Powinnam zmienić adres zamieszkania na adres zameldowania? Pozdrawiam B

Keksa

2017-08-10 00:54:55

Jestem zatrudniona na umowę zalecenie w pewnej firmie od lipca do końca sierpnia, każdy miesiąc nowa umowa. Po przepracowaniu miesiąca dowiedziałam się,że wynagrodzenie za miesiac lipiec otrzymam we wrześniu. Czy jest jakiś sposób, aby otrzymać wynagrodzenie wcześniej, jak reguluje to prawo ?? Odpowiedz

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • U. ZLECENIE, a składki ZUS Dzień Dobry Zwracam się z zapytaniem, co robić i jak szukać pomocy, pracuje w firmie, która zatrudnia ponad 40 osób, firma zajmuję się branżą budowlaną, mój staż (...) czytaj dalej»

 • Praca na umowe-zlecenie, godz. pracy i wynagrodzenie. Zostalem zatrudniony na umowe-zlecenie w panstwowej firmie ze stawka 6zl/godz.Pracuje 12gdz.,nastepnie mam 24godz. przerwy i ponownie 12godz. pracy.I (...) czytaj dalej»

 • umowa zlecenie a L4!!! czy jeżeli jestem zatrudniony na umowe zlecenie i zachoruje, to przysługuje mi L4?co zrobić jeżeli pracodawca nie zgadza sie na urlop, jeżeli jestem chory? Przy umowie zleceniu (...) czytaj dalej»

 • koniec umowy na czas określony Witam, mam pewien problem za półtora miesiąca kończy mi się umowa na czas określony, mój pracodawca chce mi ja przedłużyć, jednakże ja nie chcę. czy w takiej (...) czytaj dalej»

 • Umowa zlecenie czy może umowa o dzieło Mam pewien problem, chciałabym zatrudnić osobę, która uporządkuje teren przy moim domu po zimie. Zgłosił się pan, który zgodził się przyjąć to zlecenie (...) czytaj dalej»

 • umowa o prace + umowa zlecenie w jednej firmie czy pracując w firmie na umowę o prace mogę mieć także w tej samej firmie jednocześnie umowę zlecenie by pracodawca wypłacał mi nadgodziny bardzo (...) czytaj dalej»

 • Umowa zlecenie Witam, Mam do was kilka pytań, ktore mnie nurtują od pewnego czasu. A dokladnie to od dnia jak podpisalem umowę zlecenie. Pierwsze z pytań to czy umowa zlecenie może być na czas (...) czytaj dalej»

 • Umowa zlecenie-co trace Jestem zatrudniony w firmie ktora umika jak ognia zawierania umow stalych o prace.Wiec jestem zatrudniany na odnawialnych co miesiac umowach zleceniach.Pracodawca czasami skraca (...) czytaj dalej»

 • Umowa zlecenie Witam Mam takie pytanie.Nie chciał bym się wkopać, ponieważ chcę podpisać umowe zlecenie z firmą, na obsługe informatyczną sieci w firmie. I za jakieś 3-4 miesiące mogę się (...) czytaj dalej»

 • Umowa Zlecenie Witam! Mam pytanie mój mąż zawarł umowę zlecenie w polsce lecz praca była zagranica.Firma polska zerwała z kontrahentem umowę i mąż stracił tam pracę firma polska nawet nie (...) czytaj dalej»

 • umowa zlecenie mam parę pytań o ubezpieczenie w ramach umowy zlecenie, mam szanse popracować na budowie na umowę zlecenie, i chcę wiedzieć czy pracodawca będzie odprowadzał mi składki na ubezpieczenie (...) czytaj dalej»

 • UMOWA ZLECENIE Witam Mam pytanie mam podpisana umoę zlecenie. tylko teraz mam pewne wątpliwośc jesli chodzi o L4 w przypadku ciąży.Jak to wyglada jesli mam umowe zlecenie jakie mam prawa?Z góry dziękuję (...) czytaj dalej»

 • Umowa zlecenie Dzień dobry.Jestem zatrudniona na umowę zlecenie,pierwsza umowa była zawarta na 1,5 roku i po tym czasie,została przedłużona na ten sam czas.Pracuje 3 razy w tygodniu po 8-9godzin (...) czytaj dalej»

 • Umowa zlecenie Dzień dobry.Jestem zatrudniona na umowę zlecenie,pierwsza umowa była zawarta na 1,5 roku i po tym czasie,została przedłużona na ten sam czas.Pracuje 3 razy w tygodniu po 8-9godzin (...) czytaj dalej»

 • Umowa zlecenie. Dzień Dobry. Pracuję na umowie zlecenie przez agencję pracy w magazynie ok 80h miesięcznie od kilku miesięcy. Wczoraj w pracy miałem szkolenie na hali magazynowej na jednym z działów. (...) czytaj dalej»