Informacje strona 74

Świąteczne ograniczenia w ruchu

30.10.2018

Jakie ograniczenia w ruchu będą obowiązywały w Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości oraz w dni poprzedzające te święta?

Jakie zmiany Prawa energetycznego przygotowano?

30.10.2018

Projekt ustawy ma na celu przyczynienie się do dalszego rozwoju rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz skutecznego wykonywania uprawnień przez regulatora, a także do świadomego zarządzania popytem oraz rozliczania odbiorców końcowych według rzeczywistego zużycia.

Legitymacja szkolna w telefonie

30.10.2018

Wydanie mLegitymacji szkolnej dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przewiduje podpisane 16 października br. przez Minister Annę Zalewską znowelizowane rozporządzenie MEN z 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Ebooki z niższym VAT

28.10.2018

Wydawcy publikacji elektronicznych będą mogli korzystać z preferencyjnych stawek VAT, tak jak w przypadku książek papierowych – ustalili ministrowie finansów wspólnoty. To jeden z kroków mających prowadzić do ulepszeń w zakresie stosowania podatku od wartości dodanej (...)

W niedzielę nad ranem przedostatnia zmiana czasu...

27.10.2018

Już w ten weekend przestawimy zegarki i przejdziemy z czasu letniego na zimowy. W Unii Europejskiej trwa jednak dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu. 12 września br. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. Propozycja KE pozostawia (...)

Święto na ostatnią chwilę...?

27.10.2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sejm przyjął ustawę o święcie narodowym 12 listopada 2018 r. Zgodnie z uzasadnieniem, dodatkowy wolny dzień pozwoli Polakom na godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wydłużenie czasu na (...)

Pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych już wkrótce

26.10.2018

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania ma rozwiązać problem braku mieszkań dla osób o dochodach zbyt wysokich, by ubiegać się o mieszkania gminne i jednocześnie zbyt niskich, aby zaciągnąć (...)

Próbny egzamin ósmoklasisty - materiały

26.10.2018

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia w szkole próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego (...)

Zmiany dotyczące rynków dla rolników

25.10.2018

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych, aby wyeliminować nieuczciwe praktyki, takie jak np. przepakowywanie owoców oraz warzyw z zagranicy i sprzedawanie ich jako polskie. Inna nowelizacja (...)

Inwestycje publiczno-prywatne bardziej wydajne

24.10.2018

Nowelizacja ma na celu poprawę otoczenia prawnego parnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Wprowadzane zmiany mają w zamierzeniu umożliwić efektywne przygotowywanie i realizację projektów w ramach parnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród licznych zmian przewidziano też np. możliwość (...)

Zmiany istotne dla prawodawców

24.10.2018

Nowelizacja przepisów przewiduje, że w regulaminach obu Izb parlamentu będzie można określić zasady obniżenia uposażenia i diety za naruszenie zachowaniem powagi Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego na ich posiedzeniach lub posiedzeniach ich organów. Z kolei nowelizacja (...)

Specustawa mieszkaniowa poprawi dostępność

24.10.2018

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cele specustawy mieszkaniowej. Jej priorytetem jest przyspieszenie budowy nowych budynków mieszkalnych. Zmiany dotyczą także wprowadzenia do prawa budowlanego (...)

Od 2019 roku kary za nieprzestrzeganie nowych obowiązków w SENT

23.10.2018

Nowe przepisy mają zapewnić bardziej skuteczne funkcjonowanie i lepsze monitorowanie przewozu towarów wrażliwych (m.in. paliwa silnikowe i ich pochodne oraz opałowe, oleje smarowne, wyroby zawierające alkohol etylowy, susz tytoniowy, produkty lecznicze) poprzez wykorzystanie danych geolokalizacyjnych (...)

Lepsza gospodarka odpadami

23.10.2018

Nowelizacja ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach zaostrza w pozwoleniach zintegrowanych wymagania dotyczące monitoringu emisji z instalacji przemysłowych.

Opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania a VAT

23.10.2018

Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie traktowania w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług opłat uiszczanych na podstawie art. 20 ust. 1 i art. 20[1] ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (...)

Do jakiego majątku wchodzi rzecz nabyta przez małżonka?

22.10.2018

Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, a w części z ich majątku wspólnego, wchodzi do majątku osobistego małżonka i do (...)

Kto dostanie świadczenie rekompensacyjne za deputat węglowy?

22.10.2018

Projekt ustawy umożliwi wypłacenie z budżetu państwa świadczenia rekompensacyjnego za trwałą utratę prawa do bezpłatnego węgla lub trwałe zaprzestanie pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego w zamian za utracone korzyści z tego (...)

Co nowego w „podatku miedziowym”?

21.10.2018

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy zawarto rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej.

Co przewiduje ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?

21.10.2018

Propozycja tzw. ustawy okołobudżetowej na 2019 r. jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Przewidziane w niej propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.

Szykuje się nowy ład dla konsumentów

19.10.2018

Komisja Europejska przygotowała pakiet zmian, które zwiększą ochronę praw konsumentów. Obejmą one m.in. zakupy przez internet, usługi cyfrowe, kwestie podwójnych standardów produktów w różnych krajach. Zmiany mają wzmocnić prawa konsumentów (...)

Kolejne rewolucyjne zmiany dla kierowców?

18.10.2018

Likwidacja karty pojazdu i nalepki kontrolnej, możliwość zachowania dotychczasowego (przypisanego do pojazdu) numeru rejestracyjnego pojazdu, brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy - to rozwiązania zaproponowane przez ministrów infrastruktury Andrzeja Adamczyka i cyfryzacji Marka (...)

Asystenci medyczni wystawią e-zwolnienie

18.10.2018

Pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne – wszyscy już od najbliższego poniedziałku będą mogli wystawić e-zwolnienie w imieniu lekarza. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczął szkolenia asystentów medycznych.

Polski rząd w sprawie imigrantów

17.10.2018

Cudzoziemiec, któremu państwo polskie odmówi wydania wizy Schengen, będzie mógł zwrócić się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o kontrolę decyzji odmownej - przewiduje rządowy projekt. Tymczasem, podczas posiedzenia Rady ds. Wymiaru (...)

Opiekun osoby niepełnosprawnej może wybrać większe świadczenie...

17.10.2018

Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna (520 zł) na świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby, której niepełnosprawność powstała po 18. lub 25. roku życia (1.477 zł). Warunkiem jest rezygnacja z zasiłku na rzecz świadczenia. - Tak (...)

Polska zawetowała unijne konkluzje...

17.10.2018

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podjął decyzję o zawetowaniu Konkluzji Rady Unii Europejskiej w Brukseli w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej w 2017 roku. Oznacza to, że nie zostanie ona przyjęta, ponieważ wymaga to jednomyślności.

2 kobiety w akcie urodzenia dziecka

15.10.2018

Pani Idze odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego aktu urodzenia jej syna - z małżeństwa jednopłciowego w Wlk. Brytanii. W precedensowym wyroku NSA ocenił, że doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę urzędowi stanu cywilnego.

Lepsza kontrola przewozu drogowego

13.10.2018

Lepszy nadzór nad rynkiem usług przewozowych w Polsce, eliminacja nieuczciwej konkurencji między przewoźnikami i większa ochrona rynku wewnętrznego przed nieuczciwą konkurencją ze strony przewoźników spoza UE - to cele nowelizacji dostosowującej polskie prawo do przepisów (...)

Kontrola jakości paliw stałych w walce ze smogiem

12.10.2018

Eliminacja z rynku paliw stałych nieprzystosowanych do spalania w gospodarstwach domowych jest głównym celem wydanych przez Ministra Energii rozporządzeń wykonawczych do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Niemiec

11.10.2018

UOKiK po raz pierwszy porównał jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej. Sprawdził jakość 101 produktów, istotne różnice dotyczyły 12. Na przykład chipsy niemieckie smażono na oleju słonecznikowym, polskie – na palmowym.

Bony i vouchery a VAT - co nowego od 2019 r.?

11.10.2018

Proponowana przez rząd nowelizacja przewiduje m.in. wprowadzenie definicji: bonu, bonu jednego przeznaczenia i bonu różnego przeznaczenia oraz regulacji w zakresie opodatkowania bonów oraz w zakresie podstawy opodatkowania w przypadku bonów różnego przeznaczenia. Zakłada (...)

Nowi sędziowie Sądu Najwyższego powołani

10.10.2018

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył 10 października 2018 r. w Pałacu Prezydenckim akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN Prezydent RP powołał 19 sędziów, do Izby Cywilnej (...)

Dla kogo bogatsza paczka żywnościowa?

10.10.2018

Prawie 1,4 mln osób może skorzystać z  pomocy żywnościowej. Potrzebujący dostaną paczki o łącznej wartości 354,5 mln zł. Osoby chcące skorzystać z pomocy mogą zgłaszać się do swoich Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS) lub organizacji partnerskich Programu. 

Będzie finansowanie wymiany pieców i ocieplenia domów

10.10.2018

Proponowana przez rząd ustawa pozwoli uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Jego budżet  w latach 2019-24 wyniesie ok. 1,2 mld złotych. 

Skarbówka dalej dokręca śruby przedsiębiorcom...

9.10.2018

Podstawowym celem proponowanej nowelizacji ma być zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych, dzięki sprawniejszej działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Ma on zostać osiągnięty przez poprawę organizacji KAS, zapewnienie jej szerszego dostępu do informacji niezbędnych do realizacji (...)

Będą zmiany w systemie gwarantowania depozytów?

9.10.2018

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw, ma na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych, w szczególności do dyrektywy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika