Oznaczenie sądu rejestrowego

Pytanie:

"Spółka przeniosła się z jednego miasta wojewódzkiego do drugiego, w związku z czym zmienił się właściwy dla niej sąd rejestrowy. Czy podając dane spółki (np. na zawieranych umowach), należy wraz z numerem KRS podawać oznaczenie sądu rejestrowego, w którym została zarejestrowana spółka, czy też sądu rejestrowego, pod który podlega obecnie spółka? "

Odpowiedź prawnika: Oznaczenie sądu rejestrowego

Zgodnie z art. 34 ust. 1, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym: Podmioty wpisane do Rejestru są obowiązane umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych, w zakresie swojej działalności, do oznaczonych osób i organów, następujące dane: (...)

5) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz numer podmiotu w Rejestrze.

Zgodnie z tym przepisem w co do zasady każdym oświadczeniu pisemnym wychodzącym ze spółki powinien być wskazany ten sąd rejestrowy, w którym przechowywane są akta rejestrowe (dokumenty stanowiące podstawę wpisu) tej spółki. Jeśli zatem w danym przypadku dany mamy do czynienia ze zmianą właściwego dla danego podmiotu sądu rejestrowego (np.: na skutek zmiany umowy spółki), to przepis ten przesądza, iż w pismach powinien być ujawniany ten sąd, który prowadzi akta rejestrowe spółki (co więcej wynika z tego, iż akta te powinny być tylko w jednym sądzie). W tym przypadku zatem spółka powinna powziąć informację, który sąd przechowuje jej akta rejestrowe, a następnie ten sad wskazywać na wszelkich oświadczeniach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika