Przegląd prasy strona 93

Zintegrowana sieć fotoradarów nie zatrzyma piratów drogowych

15.10.2009

Nowelizacja kodeksu drogowego, stawiająca sobie za główny cel walkę z piratami drogowymi, miała wejść w życie w maju 2010 roku. Prezydent zakwestionował cztery przepisy noweli, z czego Trybunał Konstytucyjny przyznał mu rację w trzech przypadkach. W życie nie wejdzie jednak cała ustawa (...)

Absolwenci prawa budzą kontrowersje w sądzie

15.10.2009

Absolwenci studiów prawniczych mogą zarobkowo udzielać porad prawnych nie będąc adwokatem lub radcą prawnym. Kontrowersje budzi natomiast sytuacja, w której osoba taka występuje przed sądami w charakterze pełnomocnika - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Kto odpowiada za odśnieżanie dróg?

15.10.2009

Za zły stan dróg gminnych powinniśmy winić wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Za utrzymanie porządku na drodze powiatowej odpowiada z kolei zarząd powiatu, na drodze wojewódzkiej - zarząd województwa. Drogi krajowe podlegają natomiast generalnemu inspektorowi dróg krajowych i (...)

Absolwent bez prawa do zasiłku

14.10.2009

Nie wszyscy, którzy zarejestrowali się w urzędzie bezrobocia po zakończonej nauce, otrzymają zasiłek dla bezrobotnych - czytamy na łamach Gazety Prawnej. Wiele osób - aby uzyskać prawo do świadczenia - pracowało zbyt krótko. Część absolwentów zarabiała mniej niż wynosi krajowa płaca (...)

Policja szuka recepty na brak funduszy

14.10.2009

Komendy wojewódzkie szukają sposobów na \"pusta kasę\". Według doniesień Gazety Prawnej szefowie policji oddelegują do ulicznych patroli dosłownie wszystkich, nawet rzeczników prasowych. Podjęte kroki są następstwem cięć w finansach i praktycznie wstrzymania przyjęć. \"Wszyscy funkcjonariusze (...)

Szef firmy Enron ponownie przed sądem

14.10.2009

Jeffrey Skilling, skazany w 2006 roku na 24 lata pozbawienia wolności, ponownie stanie przed sądem - informuje Gazeta Wyborcza. Dyrektor upadłej firmy Enron - odbywający karę za oszustwo na wielką skalę - złożył odwołanie od wyroku do sądu najwyższego. We wniosku Skilling powołał się (...)

Byli obrońcy Lwa R. zawieszeni przez prokuraturę

14.10.2009

Marek Małecki i Piotr Rychłowski zostali zawieszeni przez łódzką prokuraturę w wykonywaniu zawodu adwokata - czytamy na łamach dzisiejszej Gazety Wyborczej. Powód? Byli obrońcy Lwa R. są podejrzani w śledztwie o fałszowanie opinii lekarskich za łapówki i utrudnianie spraw karnych. ?Dla (...)

Sprawa księdza Andrzeja D. wraca do prokuratury

14.10.2009

Śledztwo w sprawie ks. Andrzeja D. ze Szczecina będzie kontynuowane przez prokuraturę ? informuje Gazeta Wyborcza. Na kapłanie ciąży zarzut wykorzystania seksualnego co najmniej kilku nastoletnich chłopców, którzy byli jego podopiecznymi w Schronisku im. Brata Alberta w latach 90. Sprawa została (...)

Unia Europejska nie ustąpi Klausowi

14.10.2009

José Manuel Barroso uznał żądania Czech, dotyczące zmian w traktacie lizbońskim, za absurdalne - donosi dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Prezydent Klaus wysunął wniosek o wprowadzenie do dokumentu zapisu gwarantującego, że nie stanie się on podstawą do roszczeń majątkowych Niemców sudeckich (...)

Ulga prorodzinna musi zostać potwierdzona

13.10.2009

Ulga prorodzinna - podobnie jak każda inna ulga podatkowa - musi zostać odpowiednio udokumentowana. O zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dokumenty, potwierdzające nasze prawo do ulgi, możemy zostać poproszeni przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej - donosi dzisiejsza Gazeta Prawna. (...)

Będzie kontrola okienek kasowych

13.10.2009

Komisja Nadzoru Finansowego zajmie się nadzorem działalności okienek kasowych - wynika z projektu ustawy o usługach płatniczych, opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. Co to oznacza w praktyce? „Dzięki temu nie będzie możliwe prowadzenie punktu usług płatniczych, a następnie nierealizowanie (...)

Schetyna i Sobiesiak dobrze się znają

13.10.2009

Spotkanie pomiędzy Grzegorzem Schetyną, a biznesmenem Ryszardem Sobiesiakiem - który zabiegał u polityków Platformy o korzystne rozwiązania dla firm hazardowych - jednak się odbyło. Informację ujawnił dziennik „Polska\", który dotarł do stenogramów CBA z podsłuchów rozmów telefonicznych (...)

Premier nie powinien głosować nad odwołaniem szefa CBA

13.10.2009

Premier Donald Tusk, który - jako przewodniczący Kolegium ds. Służb Specjalnych - wnioskował o wydanie opinii w sprawie odwołania szefa CBA, powinien wyłączyć się z głosowania nad własnym wnioskiem - donosi Gazeta Prawna. W sytuacji, w której przewodniczący Kolegium był jednocześnie wnioskodawcą, (...)

Czesi negocjują traktat z Lizbony

13.10.2009

Czeski rząd zamierza „negocjować z partnerami z Unii kwestię uzupełnienia traktatu lizbońskiego o gwarancje, bez których prezydent Vaclav Klaus nie chce go ratyfikować\" - oświadczył wczoraj premier Czech Jan Fischer. Prezydent Klaus - jak czytamy na łamach Gazety Wyborczej - zażądał (...)

Sąd rozwiązuje ONR z Brzegu

13.10.2009

Obóz Narodowo-Radykalny z Brzegu został rozwiązany przez sąd. Wnioskowała o to Prokuratura Okręgowa w Opolu, która powołała się na artykuły 13 i 58 Konstytucji RP - donosi dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Stowarzyszenie rozwiązano za propagowanie nazizmu, szerzenie nienawiści rasowej oraz narodowościowej. (...)

Premier przedstawi dzisiaj nowych ministrów

13.10.2009

Donald Tusk uzupełni dzisiaj swój rząd. Według informacji Gazety Wyborczej największy problem wystąpił przy obsadzeniu resortu sportu. Stanowisko po szefie MSWiA Grzegorzu Schetynie przypadnie Jerzemu Millerowi, największe szanse na stanowisko ministra sprawiedliwości ma według rozmówców (...)

Przepisy o umowie konsultingowej powinny trafić do kodeksu?

13.10.2009

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zamierza włączyć przepisy o umowie konsultingowej do kodeksu. Czy to dobry pomysł? Jakie skutki może przynieść niewłaściwe rozeznanie co do wartości nieruchomości? W jaki sposób wybrać doradcę w sprawach gospodarki nieruchomościami? Odpowiedzi na postawione (...)

Rodzina na swoim daje zarobić bankom i deweloperom

12.10.2009

Rządowy program Rodzina na swoim przynosi korzyści nie tylko tym, którzy pragną nabyć na własność wymarzone cztery kąty. Na programie - jak informuje dzisiejszy Dziennik Polski - zarabiają banki oraz deweloperzy, wykorzystujący możliwość powiększenia zysków. Jakie pułapki czekają na (...)

Umowa o dzieło czy o roboty budowlane?

12.10.2009

Roboty budowlane mogą być podjęte na podstawie dwóch umów. W przypadku umowy o dzieło wykonawca sam decyduje o sposobie wykonania powierzonego zadania. Jeżeli wykonawca podpisze umowę budowlaną, to ponosi pełną odpowiedzialność za wykonanie zlecenia zgodnie z dokumentacją projektową. W (...)

Brak reprywatyzacji szkodliwy dla samorządów

12.10.2009

Polska - jako jedyny kraj postkomunistyczny - nie zakończył dotychczas procesu reprywatyzacyjnego. Według Dziennika Polskiego stan ten szkodzi nie tylko byłym właścicielom, lecz także samorządom. Dziennikarze gazety przytaczają sytuację w Suchej Beskidzkiej, gdzie władze walczą już 8 lat (...)

Kiedy rodzic może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych?

12.10.2009

Przepisy, dające rodzicowi możliwość uchylenia się od świadczeń alimentacyjnych, obowiązują od czerwca tego oku. Jak zapis funkcjonuje w praktyce? Odpowiedź na to pytanie przynosi dzisiejszy wywiad Gazety Prawnej z Małgorzata Superą, specjalizującą się w prawe rodzinnym i cywilnym.

Pacjent sprzeciwi się opinii lekarza?

12.10.2009

Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu działania komisji lekarskiej ? przesłany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji ? daje chorym nowe uprawnienia. Według dokumentu każdy pacjent, który nie zgodzi się z opinią bądź orzeczeniem o stanie zdrowia wydanym przez lekarza, będzie miał prawo (...)

Prezydent nie chce odwołania szefa CBA

12.10.2009

Prezydent Lech Kaczyński wydał opinię w sprawie odwołania szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. Informację ?przekazał światu? prezydencki minister Paweł Wypych, który oświadczył w radiowej ?Trójce?, że prezydent jest przeciwny odwołaniu Kamińskiego ze wspomnianej (...)

Synowa nie pomoże teściowej w sądzie

12.10.2009

Według kodeksu postępowania cywilnego naszym pełnomocnikiem w sądzie może zostać rodzic, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (czyli np. dzieci) oraz osoby zarządzające majątkiem lub interesami strony. Pełnomocnictwo nie może jednak zostać udzielone każdemu ? czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej. (...)

Uzyskanie alimentów powinno być uproszczone

12.10.2009

W ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ? według rzecznika praw obywatelskich - powinien się znaleźć wzór zaświadczenia, na podstawie którego sąd potwierdzałby bezskuteczność egzekucji alimentów od dłużnika przebywającego za granicą. Rzecznik złożył już postulat do ministra (...)

Pomysł o ogólnopolskiej sieci szpitali odrzucony

9.10.2009

Projekt ustawy zakładającej utworzenie ogólnopolskiej sieci szpitali ? autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ? został dzisiaj odrzucony przez sejm. Przeciwko projektowi głosowało 256 posłów, za ustawą opowiedziało się 163, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Według wiceministra zdrowia Marka (...)

Czy absolwent prawa może reprezentować strony przed sądami?

9.10.2009

Sejmowi prawnicy ostrzegają: magistrowie prawa mogą być ?niebezpieczni? przed sądem ? czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Ustawy, które pozwolą absolwentom prawa na reprezentowanie stron przed sądami, mogą być sprzeczne z zapisami konstytucji ? twierdzą sejmowi eksperci.

Przyjąć mandat czy się sądzić?

9.10.2009

Zatrzymani za wykroczenie drogowe kierowcy mają dwa wyjścia. Możemy przyjąć mandat i zapłacić grzywnę, możemy również nie zgodzić się z decyzją policjanta ? wtedy sprawa zakończy się w sądzie. Która możliwość jest dla nas korzystniejsza? O tym w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Kto na nowego szefa CBA?

9.10.2009

Do końca tego tygodnia ze stanowiskiem szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego pożegna się Mariusz Kamiński. Poszukiwanie następcy już się rozpoczęło. ?To musi być funkcjonariusz, najlepiej policjant, bez żadnej przeszłości w życiu publicznym, z doświadczeniem w sprawach korupcyjnych (...)

Kempa: Tusk musi zostać przesłuchany przez prokuraturę

9.10.2009

Premier Donald Tusk nie wygłosił dzisiaj w sejmie przemówienia w sprawie prac nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych. Zamiast niego głos zajął minister Michał Boni, który mówił głównie o kalendarzu prac nad ustawą o grach hazardowych. Co na to opozycja? ?Donald Tusk musi najpierw zostać (...)

Kandydat na detektywa będzie miał trudniej

9.10.2009

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało założenia do projektu nowelizacji ustawy o usługach detektywistycznych. Jakie zmiany czekają przyszłych ?śledczych?? Kandydaci będą musieli zdawać egzamin w pełnym zakresie. Aby zostać detektywem nie będzie jednak konieczna sprawność (...)

Prokuratura ujawni dane osobowe oskarżonego

9.10.2009

Prokurator nie ma prawa utajnienia w akcie oskarżenia danych osobowych oskarżonego ? stwierdził Sąd Najwyższy. Każdy taki dokument musi zawierać imię i nazwisko oskarżonego. W tym przypadku nie obowiązują przepisy rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie sposobu postępowania z (...)

Prezydent podpisze traktat lizboński

9.10.2009

W sobotę dojdzie do parafowania przez prezydenta Polski traktatu lizbońskiego ? donosi dzisiejszy dziennik ?Polska?. W uroczystości ? która jest już dopinana ?na ostatni guzik? ? wezmą udział m.in.: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, (...)

Tymczasowo aresztowany nie koniecznie straci pracę

9.10.2009

Pracownik, wobec którego zastosowano areszt tymczasowy, może ?uratować? swoja posadę. Umowa o pracę wygaśnie dopiero po trzech miesiącach trwania aresztu. Jeżeli po tym okresie oskarżony zostanie oczyszczony z zarzutów, to pracodawca będzie musiał zagwarantować mu ponowne zatrudnienie.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika