Przegląd prasy strona 92

Co dalej z konstytucją?

22.10.2009

Wczorajsza debata w Sejmie - dotycząca kierunku zmian w konstytucji - ujawniła główne kwestie, które dzielą w tej kwestii konstytucjonalistów. Chodziło przede wszystkim o sprawę osłabienia weta prezydenckiego, relacje między organami władzy czy prymat prawa unijnego - donosi dzisiejsze wydanie (...)

Krajowa Izba Odwoławcza orzeknie jednoosobowo

22.10.2009

Tzw. duża nowelizacja prawa zamówień publicznych budzi niepokój prawników, ekspertów zajmujących się zamówieniami oraz Krajowej Izby Odwoławczej - donosi Gazeta Prawna. Nowela zakłada m.in. przeobrażenie systemu orzekania przez KIO. Miałaby ona wydawać wyroki i postanowienia w składzie (...)

PKP odpowiedzą za opóźnienia pociągów

22.10.2009

Według doniesień Gazety Prawnej skierowana przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym ma nikłe szanse na rozpatrzenie przed 4 grudnia. Zawetowane przepisy miały zwolnić przewoźników krajowych z obowiązku wypłaty odszkodowań aż do połowy 2011 (...)

Urzędnicy odpowiedzą za błędy?

22.10.2009

Wprowadzenie odpowiedzialności urzędnika za złą decyzję zakłada projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa - donosi Gazeta Prawna.

Bank wytłumaczy swoje usługi

21.10.2009

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o instrumentach finansowych nakłada na banki nowe obowiązki - donosi Gazeta Prawna. Klienci, kupujący instrumenty finansowe - takie jak opcje walutowe czy kontrakty terminowe - otrzymają od banków szczegółową informację na temat przeprowadzanej transakcji.

Kiedy mogę odmówić zeznań?

21.10.2009

Podczas przesłuchania przed sądem, prokuratorem lub urzędnikiem możemy odmówić złożenia zeznań w sytuacji, jeśli mogłyby one obciążyć odpowiedzialnością karną osoby z naszej najbliższej rodziny.

Kiedy świadek zapłaci grzywnę?

21.10.2009

Świadkowie, którzy zignorują swoje obowiązki i nie stawią się przed sądem zapłacą 1000 złotych grzywny - donosi Rzeczpospolita. Dwukrotna bagatelizacja wezwania może skończyć się natomiast przymusowym sprowadzeniem na rozprawę.

Świadek ma prawo odzyskania poniesionych wydatków

21.10.2009

Każda osoba, która została wezwana na świadka, może zażądać zwrotu poniesionych kosztów (wydatki na dojazd, noclegi czy wyżywienie), a nawet utraconego zarobku w pracy - donosi Rzeczpospolita.

Platforma Obywatelska znowu w górę

21.10.2009

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 1 proc., osiągając poziom 49 proc. - czytamy w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej.

Projekt o "in vitro" powraca

21.10.2009

Jarosław Gowin planuje powrót do debaty o metodzie in vitro i ustawie bioetycznej - donosi dziennik "Polska".

Prawa do wznowienia nie można ograniczać

21.10.2009

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis uniemożliwiający skargę o wznowienie postępowania w sprawach gospodarczych po upływie dwóch lat od uprawomocnienia wyroku - informuje Gazeta Prawna.

Szkolnictwo wyższe czeka na zmiany

20.10.2009

Poprawa jakości kształcenia oraz formy finansowania szkolnictwa były głównymi tematami dwudniowego posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Krakowie - informuje dzisiejszy Dziennik Polski.

Lepper skarży w Strasburgu

20.10.2009

Andrzej Lepper wniósł skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Według informacji Gazety Wyborczej chodzi o wyrok w sprawie pomówienia z trybuny sejmowej pięciu polityków o korupcję.

Obniżona płaca bez zmiany umowy?

20.10.2009

Czy pracownik może zostać pozbawiony części swojej wypłaty bez konieczności wręczania pisma modyfikującego dotychczasową umowę?

Surowsze kary za sportowe łapownictwo

20.10.2009

Rządowy projekt ustawy o sporcie - który zostanie odczytany w sejmie jeszcze w tym tygodniu - zakłada rozszerzenie katalogu przestępstw oraz znaczne zaostrzenie kar za "sportowe przewinienia".

Okres wypowiedzenia zależy od stażu

20.10.2009

Okres wypowiedzenia umowy o pracę nie jest jednakowy dla wszystkich pracowników - informuje Rzeczpospolita. Jego długość uzależniona jest przede wszystkim od zakładowego stażu pracy lub od postanowień zawartych w umowie o pracę.

Jak walczyć o powrót do pracy?

20.10.2009

Straciłeś pracę i nie zgadzasz się z uzasadnieniem zawartym w wypowiedzeniu? Odwołaj się do sądu pracy. Aby jednak to zrobić musisz dokładnie sprecyzować swoje roszczenia - radzi dzisiejsza Rzeczpospolita.

Doktoranci też chcą ulgowych przejazdów

20.10.2009

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji uważa, że doktoranci również powinni otrzymać ulgi na przejazdy komunikacją miejską - donosi dzisiejsza Gazeta Prawna.

ABW naruszyła tajemnicę adwokacką?

19.10.2009

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nagrywała wszystkie rozmowy z telefonu Wojciecha Sumlińskiego, dziennikarza, któremu zarzucono korupcję w związku z weryfikacją żołnierzy WSI - donosi dziennik Polska. Wśród zarejestrowanych rozmów znalazły się prawdopodobnie również te, które Sumliński (...)

Lekarze będą walczyć o odszkodowania

19.10.2009

Specjaliści z małopolskich szpitali pójdą do sądu po odszkodowania. "Zarabiamy mniej niż młodsi koledzy, tzw. rezydenci, którzy dopiero się uczą. To skandal!" - mówili lekarze z Małopolski dziennikarzom Dziennika Polskiego.

Ministerstwo Środowiska wstrzymuje inwestycje na Dunajcu

19.10.2009

Plany zabudowy rzeki elektrowniami wodnymi zostały wstrzymane - donosi dzisiejsza Gazeta Wyborcza. Rozpatrywanie kolejnych wniosków o inwestycje na Dunajcu zostało zakończone przez ministra środowiska Macieja Nowickiego w sobotę.

Klaus: Lizbona to nie koniec świata

19.10.2009

Vaclav Klaus podpisze traktat lizboński, jeśli spełnione zostaną jego warunki - dał do zrozumienia czeski prezydent w wywiadzie dla sobotnich "Lidovych Nowin".

Dla kogo adwokat \"za darmo\"?

19.10.2009

Osoby niezamożne mogą wystąpić z wnioskiem do sądu o przyznanie im prawnika z urzędu, który nie weźmie pieniędzy za prowadzenie sprawy - donosi Rzeczpospolita.

Słowacja pójdzie drogą Czech?

19.10.2009

Jeżeli Czechy wywalczą ustępstwa w Traktacie Lizbońskim, to również Słowacja może podjąć próbę wynegocjowania dla siebie podobnych ustępstw - zapowiedział dzisiaj premier Słowacji Robert Fico.

KIP nie odpowie drogą elektroniczną

19.10.2009

Krajowa Informacja Podatkowa nie odpowie na zapytanie podatnika drogą elektroniczną. Odpowiedzi takiej oczekiwał czytelnik Gazety Prawnej, który zwrócił się z zapytaniem do KIP. "Po trzech miesiącach KIP przysłała pismo, że nie ma uprawnień do wysyłania e-maili do podatników i zachęcał (...)

Więcej policjantów już w przyszłym roku

19.10.2009

Od przyszłego roku liczba etatów w Policji wzrośnie do 102 tysięcy - donosi Gazeta Prawna. Mimo, że na ulice wyjdzie o dwa tysiące więcej funkcjonariuszy niż w tym roku, to będzie ich i tak o tysiąc mniej niż w poprzednich latach.

PO za szybkim rozwiązaniem afery hazardowej

16.10.2009

Platforma Obywatelska zamierza znacznie przyspieszyć powołanie komisji śledczej w sprawie afery hazardowej. W poniedziałek lub wtorek PO przedstawi własny projekt uchwały powołującej taką komisję - mówił dla dziennika "Polska" Grzegorz Schetyna.

Mecenas nie poprowadzi mediacji

16.10.2009

Według doniesień Rzeczpospolitej radcowie prawni, adwokaci oraz sędziowie nie będą mogli być mediatorami. Zakłada to projekt ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy procesowe.

Aplikacje będą zreformowane

16.10.2009

System kształcenia aplikantów musi zostać dopasowany do ogromnej liczby nowych kandydatów do zawodu. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkoleniowego uchwalony zostanie nowy regulamin oraz program aplikacji - donosi Rzeczpospolita.

Fotoradary dostaną drugą szansę

16.10.2009

Środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oddalił termin powstania Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Nie wszystko jednak stracone. Według doniesień Rzeczpospolitej projekt będzie ponownie rozpatrywany.

Obywatel ma prawo zaskarżyć sąd

16.10.2009

Przedłużające się postępowanie w prokuraturze, sądzie czy u komornika jest podstawą do wniesienia skargi na "opieszały" organ władzy - donosi Rzeczpospolita.

Problem manipulacji informacją jest realny

16.10.2009

Trybunał Konstytucyjny uznał zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy o ochronie informacji niejawnych za zgodne z konstytucją. Wykazano jednak, że problem manipulacji zakresem informacji niejawnej, w celu ograniczenia obywatelom dostępu do informacji, jest realny - donosi Gazeta (...)

Za prawo jazdy zapłacimy więcej

16.10.2009

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada podniesienie opłat za wydanie prawa jazdy oraz dokumentu rejestracji pojazdów - donosi dzisiejsza Gazeta Prawna.

Przygotowanie inwestycji pod Euro 2012 usprawnione

15.10.2009

Nowelizacja ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, która wchodzi dzisiaj w życie, ma znacznie przyśpieszyć inwestycje związane z Euro 2012 - informuje Gazeta Prawna.

Prywatyzacja giełdy "pod lupą" prokuratury

15.10.2009

Do prokuratury trafił wniosek o sprawdzenie działań osób przygotowujących prywatyzację Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. O wszczęcie śledztwa wnioskowało Centralne Biuro Antykorupcyjne - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Polacy bardziej radykalni

15.10.2009

Badania CBOS obrazują coraz bardziej radykalne poglądy Polaków - informuje Gazeta Wyborcza. Według najnowszych wyników - z sierpnia i września - częściej niż dwa lata temu opowiadamy się za zakazem aborcji, przeprowadzaniem lustracji czy ściganiem przestępstw nawet kosztem swobód obywateli.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika