Przegląd prasy strona 90

Wraz ze zmianą granicy zmienia się mienie

5.11.2009

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wraz ze zmianą granicy gminy następuje automatyczne przekazanie prawa własności mienia na rzecz gminy przejmującej - donosi dzisiejsza Gazeta Prawna.

Istnienie SKOK zagrożone?

5.11.2009

Ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych zostanie jutro przyjęta przez Sejm - informuje Rzeczpospolita. Projekt, który zaostrza wymagania dotyczące działalności SKOK, stał się przyczyną kolejnego sporu miedzy rządem, a opozycją.

Zakaz stadionowy jest fikcją

5.11.2009

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych jest prawniczym bublem - przyznał na łamach Gazety Prawnej były zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik.

Zabraknie pieniędzy na emerytury?

4.11.2009

Według rządowych planów od 1 stycznia 2010 roku OFE dostawały mniej pieniędzy. Do funduszy trafiłoby jedynie 3 proc. naszej pensji, a nie jak dotychczas 7 proc. - czytamy na łamach Gazety Wyborczej. Pozostała kwota trafiłaby na specjalne konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na rozwiązaniu (...)

Traktat Lizboński wchodzi w grudniu

4.11.2009

1 grudnia tego roku zaczną obowiązywać zapisy traktatu z Lizbony. Dokument został wczoraj podpisany przez prezydenta Vaclava Klausa po ogłoszeniu przez czeski Trybunał Konstytucyjny, że "traktat z Lizbony jako całość nie jest sprzeczny z czeskim porządkiem konstytucyjnym" - informuje Dziennik (...)

Aplikanci zawiedzeni tegorocznymi warunkami

4.11.2009

30 listopada w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie rozpocznie się pierwszy rok nauki na aplikacji ogólnej - donosi Rzeczpospolita. Dyrekcja placówki zmieniła właśnie zasady zakwaterowania, dając prawo do noclegu w domu aplikanta jedynie wybranym studentom.

Trybunał Konstytucyjny zbada abonament radiowo-telewizyjny

4.11.2009

Trybunał rozpatrzy dzisiaj wniosek prezydenta dotyczący abonamentu. Przepisy rozszerzające krąg osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych naruszają według prezydenta zasadę bezpieczeństwa prawnego i pewności prawa - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Odebranie prawa jazdy za alimenty wciąż możliwe

4.11.2009

Mimo, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją odbieranie prawa jazdy rodzicowi, który nie płaci alimentów, to część gmin nadal ten przepis egzekwuje - donosi Gazeta Prawna.

Płacenie groszami niezgodne z prawem?

3.11.2009

Zapłata drobnymi monetami, które są legalnym środkiem płatniczym w naszym kraju, może być uciążliwa. Często bywa wykorzystywana jako forma protestu obywatelskiego - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej. Czy jest zgodna z literą prawa?

Internetowe pożyczki pod okiem fiskusa

3.11.2009

Tzw. serwisy pożyczkowe zdobywają coraz większą popularność wśród pożyczających oraz pożyczkobiorców. Ci pierwsi zarabiają na pożyczce więcej niż na bankowej lokacie, drudzy płacą mniejsze odsetki w porównaniu z ofertami banków. Według urzędu skarbowego osoby pożyczające pieniądze (...)

Intercyza łączy majątki, ale nie na zawsze

3.11.2009

Wspólność majątkowa małżonków powstaje wraz z zawarciem małżeństwa, kończy się wtedy, gdy małżeństwo zostanie rozwiązane. Inaczej jest, gdy przed ślubem obie strony podpiszą intercyzę - donosi Rzeczpospolita.

Jak znieść współwłasność nieruchomości?

3.11.2009

Współwłasność może powstać w wielu przypadkach, np. podczas zakupu przez dwie osoby tej samej rzeczy. Zniesienie współwłasności nieruchomości może się odbyć natomiast jedynie na dwa sposoby - donosi Gazeta Prawna.

Ośrodki doskonalenia jazdy "wyrzuciły pieniądze w błoto"

3.11.2009

Nowelizacja przepisów prawa transportowego, nad którymi pracują posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury, zakłada wyłączenie z ustawy zapisu wprowadzającego obowiązek odbywania przez zawodowych kierowców specjalnego szkolenia w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy - informuje Gazeta Prawna.

Banki nie dały zarobić na strukturach

3.11.2009

Najczęściej wybieranym przez Polaków sposobem lokowania oszczędności - zaraz po lokatach i kontach oszczędnościowych - są tzw. struktury. Według Gazety Wyborczej klienci wpompowali w nie około 10 - 15 mld złotych. Niestety większość nie zarobiła ani grosza.

Homoseksualista może ominąć procedurę adopcyjną

2.11.2009

Według doniesień Rzeczpospolitej homoseksualista może" dostać dziecko", jeżeli oświadczy przed urzędnikiem stanu cywilnego, że jest ojcem oraz uiści odpowiednią opłatę skarbową. W ten sposób osoby o orientacji homoseksualnej mogą ominąć całą procedurę adopcyjną i postępowanie kwalifikacyjne.

Policja: było spokojniej niż w zeszłym roku

2.11.2009

Policja podsumowała świąteczny weekend na polskich drogach. Od piątku do niedzieli w 288 wypadkach zginęły 33 osoby, a 374 zostały ranne - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Mamy prawo wiedzieć o podsłuchu

2.11.2009

Według Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy o stosowaniu podsłuchów mogą być niezgodne ze standardami konstytucji - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Większość luksusowych towarów to podróbki

2.11.2009

Aukcje internetowe zalewane są przez podrobione towary znanych marek - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej. "Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że niemal wszystkie towary luksusowe wystawiane na serwisach aukcyjnych nie są oryginalne" - mówił gazecie Mariusz Kaczmarczyk, prezes (...)

Jak wybrać prokuratora?

2.11.2009

Krajowa Rada Sądownictwa ustanowiła specjalny regulamin, mający ułatwić wybór kandydatów na przyszłego prokuratora - informuje Gazeta Prawna.

Zapłacimy za definicję abonenta?

2.11.2009

Polska nie dostosowała się do wyroku wydanego w styczniu przez Trybunał Sprawiedliwości w sprawie rozbieżności definicji abonenta z unijnym prawem - donosi Gazeta Prawna. W związku z tym Komisja Europejska rozpoczęła kolejny etap postępowania wobec Polski, zmierzającego do nałożenia kary (...)

Urlop macierzyński będzie dłuższy

2.11.2009

Z dodatkowego wolnego będą mogły skorzystać kobiety, które już teraz rozpoczęły urlop macierzyński - pod warunkiem, że będzie on nadal trwał po rozpoczęciu nowego roku.

Czechy wykluczone z karty praw podstawowych

30.10.2009

Vaclav Klaus triumfuje. Czeski prezydent, który uzależniał podpisanie traktatu lizbońskiego od wyłączenia Czech (derogacji) z karty praw podstawowych, dopiął swego.

PKP PR dążą do bankructwa

30.10.2009

Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych twierdzi, że spółka powinna ogłosić upadłość - dowiedziała się Gazeta Wyborcza.

Fiskus rozwieje wątpliwości

30.10.2009

Każdy podatnik może zapytać Urząd Skarbowy o wyjaśnienie przepisów. Odpowiedź Fiskusa zabezpieczy też przed negatywnymi skutkami kontroli - donosi Rzeczpospolita.

Najpierw windykacje, później aukcje

30.10.2009

Różne przedmioty, które zostały odzyskane przez windykatorów lub używane były w ramach umów leasingowych, trafiają następnie na aukcje, także internetowe - informuje Gazeta Prawna.

Złote weto w Trybunale Sprawiedliwości

30.10.2009

Według doniesień Gazety Prawnej polska ustawa o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa w strategicznych spółkach kapitałowych zagraża unijnej swobodzie przepływu kapitału i przedsiębiorczości.

Zmiany w prawie wyborczym w ciągu miesiąca

30.10.2009

Według zapowiedzi Grzegorza Schetyny sporządzenie projektu zmian w ordynacjach wyborczych - parlamentarnej, prezydenckiej i samorządowej - powinno zająć rządowi nie więcej niż miesiąc - donosi dziennik Gazeta Prawna.

Państwo może zarobić na hazardzie

29.10.2009

Do budżetu Danii kasyna oddają nawet 75 proc. zysku z gier. Kasyna w Estonii płacą miesięczny ryczałt od każdego stołu i automatu. Każde państwo wypracowało własny system rozliczania, a państwa i gminy zyskują na hazardzie - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Samorządowcy sami walczą z hazardem

29.10.2009

W ciągu pięciu lat jednoręcy bandyci zostaną zepchnięci do kasyn - wynika z zapowiedzi rządu. Lokalne władze niektórych miast już teraz walczą z plagą automatów o niskich wygranych - informuje Rzeczpospolita.

Sędziowie skarżą się na resort sprawiedliwości

29.10.2009

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" twierdzi, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie uwzględnia stanowiska sędziów przy projektowaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych - donosi Rzeczpospolita.

Wolność internautów zagrożona?

29.10.2009

Parlament Europejski zaakceptował zapisy nowej dyrektywy telekomunikacyjnej - informuje Gazeta Wyborcza. Przepisom sprzeciwiali się internauci, którzy traktują zmianę prawa jako zamach na "wolność w sieci".

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika