Przegląd prasy strona 88

Chorowanie za granicą, o czym powinniśmy pamiętać?

20.11.2009

Osoby ubezpieczone w Polsce, które wybierają się do któregoś z państw Unii Europejskiej, powinny zabrać z sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego - informuje Rzeczpospolita. Karta EKUZ zapewni nam opiekę zdrowotną w placówkach i u lekarzy działających w powszechnym systemie ochrony (...)

W czym pomoże inspektor pracy?

20.11.2009

Pracownicy, którzy weszli w konflikt z pracodawcą, mogą zgłosić się po pomoc do inspektora pracy - donosi Gazeta Prawna.

Polskie firmy "omijają łukiem" Urząd Patentowy

20.11.2009

Przedsiębiorca, który nie życzy sobie, aby jego znak firmowy został wykorzystywany przez inne podmioty, powinien zgłosić się w Urzędzie Patentowym. Niestety, polskie firmy rzadko pukają do drzwi urzędu - alarmują eksperci.

Firmy nie unikną płacenia za nadgodziny

20.11.2009

Liczba pracodawców, prowadzących nierzetelną ewidencję czasu pracy, wzrosła w pierwszym półroczu tego roku o 58 procent - informuje Gazeta Prawna. Wielu z nich nie przyznaje pracownikom nawet wolnych niedziel.

Sejm broni krzyży

19.11.2009

Posłowie debatowali w Sejmie nad uchwałą potępiającą orzeczenie Trybunały Strasburskiego w sprawie krzyży. Według trybunału zmuszanie dzieci do przebywania w klasie, w której wisi krzyż, narusza wolność sumienia i prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnym światopoglądem.

Nie ma chętnych na prokuratora

19.11.2009

Kandydaci na stanowisko prokuratora generalnego mogą się zgłaszać do końca tego miesiąca. Listy motywacyjne, życiorysy oraz rekomendacje powinni przesłać do Krajowej Rady Sądownictwa - donosi Rzeczpospolita.

Ważne sprawy nie przez telefon

19.11.2009

Władze adwokatury wyraziły zaniepokojenie stosowaniem podsłuchów wobec obrońców - informuje Rzeczpospolita. Podsłuchiwanie konkretnych, podejrzanych osób jest jak najbardziej wskazane, lecz nie może iść za tym nadużywanie czy łamanie prawa - twierdza adwokaci.

Portale społecznościowe muszą chronić naszą tożsamość

19.11.2009

Zdjęcia upublicznione np. na Naszej-Klasie mogą być uznane za dane osobowe - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że fotografia umieszczona wbrew naszej woli na portalu społecznościowym - w przypadku, gdy jesteśmy na niej rozpoznawalni - musi być usunięta na nasze życzenie.

Skazaniec nie będzie miał broni

19.11.2009

Osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu nie może posiadać broni - czytamy na łamach Gazety Prawnej. Według Naczelnego Sądu Administracyjnego sam fakt skazania uzasadnia cofnięcie pozwolenia na posiadanie broni.

Kłopoty z wypłatą becikowego

19.11.2009

Rodziny starające się o zasiłek z tytułu urodzenia dziecka - tzw. becikowe - muszą od początku listopada dołączyć do wniosku o dodatek zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że ciężarna matka znajdowała się pod opieką lekarską nie później niż od 10 tygodnia do porodu - czytamy (...)

Polska ma swoich faworytów do rządu UE

18.11.2009

Jutro rozpoczyna się unijny szczyt w Brukseli, lecz nadal nie wiadomo, kto ma największe szanse na objecie stanowiska prezydenta Unii Europejskiej oraz szefa unijnej dyplomacji.

Prezydent wychodzi ze szpitala

18.11.2009

Lech Kaczyński czuje się dobrze i dzisiaj opuści klinikę - zapewnia doktor Wojciech Lubiński, rzecznik prasowy szpitala na Szaserów.

Prawo jazdy w dwa dni

18.11.2009

Polscy kandydaci na kierowcę - zamiast kursu i egzaminu w naszym kraju - często szukają w internecie ogłoszeń typu "Bezstresowo i szybko załatwiamy prawa jazdy wszystkich kategorii".

Pakiety medyczne bez podatku

18.11.2009

Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - orzeczenie z 10 listopada 2009 r. (sygn. III SA/Wa 623/09) - pracownik nie musi płacić podatku od abonamentu medycznego, który zapewnia mu pracodawca.

Dla kogo dopłaty do czynszu?

18.11.2009

O dodatek mieszkaniowy może ubiegać się rodzina lub samotna osoba, która spełnia przesłanki z ustawy o dodatkach mieszkaniowych - czytamy na łamach dzisiejszej Rzeczpospolitej. Podstawowym warunkiem otrzymania dodatku jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu. Znaczenie ma także wysokość dochodów (...)

Poczta nie może "ścigać" za abonament

18.11.2009

Ściąganiem abonamentu radiowo-telewizyjnego zajmuje się Poczta Polska. Nie może ona jednak wszczynać postępowania egzekucyjnego wobec osób nie uiszczających opłaty - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Elektroniczne zastawy rejestrowe będą ważne

18.11.2009

Dokumenty z centralnej informacji o zastawach rejestrowych, które zostaną przesłane drogą elektroniczną, będą posiadały taką samą moc prawną jak ich odpowiedniki wydane na papierze.

Nowe zasady rozliczeń PIT odrzucone

18.11.2009

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o PIT - zakładająca obowiązek rozliczania pracowników przez pracodawców - została wczoraj odrzucona przez sejmową Komisję Finansów Publicznych - informuje Gazeta Prawna.

Solaria szkodzą, będą zamykane

17.11.2009

Wszystkie solaria będą zamykane w trybie natychmiastowym - zdecydowały władze Brazylii. Umożliwia to wchodzący właśnie w życie dekret Narodowej Agencji Nadzoru Sanitarnego (Anvisa) - informuje Gazeta Wyborcza.

PiS podsłuchiwało nielegalnie?

17.11.2009

Zielonogórska prokuratura wznowi śledztwo w sprawie legalności stosowania za rządów PiS podsłuchów telefonicznych wobec polityków i dziennikarzy - czytamy na łamach dzisiejszej Gazety Wyborczej.

Szef polskiego więziennictwa do dymisji?

17.11.2009

Według informacji Gazety Wyborczej minister sprawiedliwości rozważa, czy poprosić premiera o zdymisjonowanie gen. Pawła Nasiłowskiego, który pełni funkcję dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Gucwiński znowu przed sądem

17.11.2009

Były dyrektor wrocławskiego zoo ponownie zasiądzie na ławie oskarżonych - donosi Gazeta Wyborcza. Według Sądu Najwyższego wrocławskie sądy rażąco naruszyły prawo uniewinniając Gucwińskiego.

Ofiary wypadków otrzymają szybką pomoc

17.11.2009

Osoby poszkodowane w wypadkach muszą obecnie czekać na pomoc finansową miesiącami, tracąc własne oszczędności na leczenie i rehabilitację. Sytuacja ma się zmienić.

Do pomostówki możemy "dorabiać"

17.11.2009

To, że przeszedłeś na emeryturę pomostową wcale nie znaczy, iż nie możesz podjąć innej pracy zarobkowej - informuje Rzeczpospolita. Osoby decydujące się na "zarabianie" muszą jednak uważać. W zależności od wysokości przychodów grozi im zawieszenie lub zmniejszenie wypłaty emerytury.

Dla kogo emerytura pomostowa?

17.11.2009

Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub charakterze mogą przejść na emeryturę pomostową. Kobiety muszą osiągnąć wiek 55 lat, mężczyźni poczekają na pomostówkę do 60-tki - informuje Rzeczpospolita.

Kryzys gospodarczy nie ominął aplikantów

17.11.2009

Nie wszyscy tegoroczni aplikanci znajdą pracę w zawodzie - czytamy na łamach dzisiejszej Gazety Prawnej. Powodem jest rekordowa liczba osób, które dostały się w tym roku na aplikację oraz kryzys gospodarczy, zmuszający kancelarie do wstrzymywania rekrutacji.

Prezydent Częstochowy "przegłosowany"

16.11.2009

Tadeusz Wrona bardziej dbał o pielgrzymów niż o mieszkańców miasta? Według organizatorów referendum za odwołaniem prezydenta Częstochowy - które odbyło się w niedzielę - tak właśnie było. Zgodziła się z tym zdecydowana większość mieszkańców, która poszła do urn.

Skazańcy pozostaną na wolności?

16.11.2009

Ponad 80 tys. skazanych na kary izolacyjne przebywa obecnie na wolności. Już w grudniu może ich być znacznie więcej - alarmuje Rzeczpospolita. Od przyszłego miesiąca zaczną bowiem obowiązywać przepisy kodeksu karnego wykonawczego gwarantujące więźniom ustawowe 3 mkw. powierzchni.

Ściąganie muzyki to nie przestępstwo

16.11.2009

Za pobieranie plików mp3 czy filmów z internetu nie trafimy w Polsce do więzienia. Inaczej jest, jeżeli udostępnialiśmy nielegalne utwory - donosi Rzeczpospolita.

Jak ustrzec się niechcianej e-reklamy?

16.11.2009

Społecznościowe serwisy internetowe nie maja prawa przetwarzania naszych danych osobowych jeżeli sobie tego nie życzymy - donosi Gazeta Prawna. Często dzieje się inaczej, a informacje takie są udostępniane firmom, rozsyłającym reklamy na prywatne skrzynki pocztowe.

Jak "korzystać" z e-sądów?

16.11.2009

Od nowego roku sądy będą prowadziły postępowania również drogą elektroniczną. Aby skorzystać z rozpoznania sprawy przez e-sąd będziemy musieli wnieść pozew "mailowo" - informuje Gazeta Prawna.

PKP Intercity pod lupą UOKiK

16.11.2009

Wniosek o przyjrzenie się działalności PKP Intercity złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółka PKP Przewozy Regionalne - czytamy na łamach dzisiejszej Gazety Prawnej. Posiadająca 89 proc. udziału w rynku kolejowym PKP IC jest podejrzana o stosowanie praktyk ograniczających (...)

Dzieci tracą prawo do świadczeń rodzinnych

16.11.2009

Zasiłki rodzinne przyznawane są coraz mniejszej liczbie dzieci. Od początku tego miesiąca prawo do świadczenia mogło stracić nawet pół miliona osób - donosi Gazeta Prawna.

Aplikanci coraz częściej oblewają egzamin

13.11.2009

Wyniki egzaminów na zakończenie aplikacji adwokackiej są coraz gorsze - czytamy na łamach Rzeczpospolitej. W Lublinie zdał co trzeci podchodzący do testu, w Warszawie nie zdał co piąty kandydat.

Faszyzm o "niskiej szkodliwości społecznej"

13.11.2009

11 listopada przez Warszawę przemaszerowało kilkuset aktywistów Obozu Narodowo-Radykalnego. Policjanci aresztowali 14 osób, które usiłowały przeszkodzić pochodowi polskich faszystów - informuje Gazeta Wyborcza.

Microsoft odcina internet za piractwo

13.11.2009

Za przerabianie konsol Xbox 360 i granie w pirackie gry "łącze ze światem" mogło stracić nawet milion osób - czytamy na łamach dzisiejszej Gazety Wyborczej.

Proces za Blidę utajniony

13.11.2009

Ruszył proces porucznika Grzegorza S. dowodzącego akcją ABW, podczas której Barbara Blida popełniła samobójstwo. Prokuratura obarczyła porucznika odpowiedzialnością za śmierć posłanki SLD twierdząc, że nie dopełnił on obowiązków służbowych.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika