Członek rodziny świadkiem w postępowaniu cywilnym

Pytanie:

"Czy w sprawie z powództwa cywilnego świadkiem może być osoba należąca do rodzin stron? Czy nie będzie zachodziło podejrzenie o braku bezstronności takiego świadka? Jakie w ogóle istnieją ograniczenia co do powoływania świadków (oczywiście zakładając, że są oni pełni zdolni do czynności prawnych)? Czy np. jeżeli stroną w sprawie jest wykonawca, to czy może on powołać jako świadka podwykonawcę, który tak naprawdę będzie ewentualną stroną w przypadku roszczenia regresowego (zwrotnego)? Czy związki rodzinne między powodem a jego świadkiem, bądź związek zależności z tytułu podwykonawstwa nie podważają wiarygodności takich świadków?"

Odpowiedź prawnika: Członek rodziny świadkiem w postępowaniu cywilnym

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Przedmiotem dowodu są zatem istotne fakty. Wykazywanie lub inaczej mówiąc udowadnianie tych faktów może nastąpić poprzez odpowiednie środki dowodowe. Takimi środkami dowodowymi są zeznania świadków. Świadkiem może być każda osoba, byleby nie była stroną danego postępowania. Kodeks postępowania cywilnego wyraźnie wyłącza z kategorii świadków:

  1. osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń;

  2. wojskowych i urzędników nie zwolnionych od zachowania tajemnicy służbowej, jeżeli ich zeznanie miałoby być połączone z jej naruszeniem;

  3. przedstawicieli ustawowych stron oraz osoby, które mogą być przesłuchane w charakterze strony jako organy osoby prawnej lub innej organizacji mającej zdolność sądową;

  4. współuczestników jednolitych.

Czym innym jest jednak wiarygodność zeznań poszczególnych świadków. Zgodnie z procedurą cywilną sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Podwykonawca może być świadkiem, gdyż w układzie sytuacyjnym przedstawionym przez Pana nie zachodzi współuczestnictwo jednolite.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Xxxx 2022-11-18 00:05:25

    U mnie w rozprawie rozwodowej mąż ciągle kłamie świadczy nie prawdę nie oddaje żadnych prawdziwych dowodów ,jedynie te pozyskane w przestępczy sposób na których ciąży zarzut karny . Jego siostra kłamie na żądni pytanie nie odpowiedziała prawdą. A na pytania gdzie nie ma możliwości kłamać jak z nut uchyla się od odp. Moi świadkowie obce nie zależne osoby zeznają prawdę tak jak dokumentujące dowody w sprawie jednak sędzia ciągle trzyma stronę męża ,który na swoje kłamstwa nie posiada dowodów potwierdzających. Osobie ,która ma niebieską kartę oraz zarzuty znęcania się nad żoną psychicznie i fizycznie i do tego ciągle zeznaje nie prawdę sędzia chce powierzyć piecze nad małoletnimi dziećmi. W tym kraju nie ma prawa prawda! Trzeba być kryminalistą pijakiem i kłamać to sąd będzie wieżyc tobie i rodzinie, która kłamie !Nie Liczy się dobro dzieci i ofiary przemocy tylko kłamstwa oprawcy i jego rodziny.

  • URSZULA 2015-04-17 00:25:01

    JESTEM ŚWIADKIEM W SĄDZIE GDZIE ZEZNAJE CAŁA RODZINA JAKO ŚWIADKOWIE SWOJEJ RODZINY .JEST ICH KILKANAŚCIE OSÓB.!!!!!PRZEDE WSZYSTKIM ZEZNAJĄ NIEPRAWDĘ !!!!!!!!!!DLACZEGO SĄD DAJE WIARY RODZINIE ????????????????TAMTA STRONA CIĄGLE PRZEGRYWA I MA KARY DO ZAPŁACENIA . !!!!!!!!!!!! NA LITOŚĆ BOSKĄ ONI NIE MAJĄ OBCYCH ŚWIADKÓW !!!!!!GDYBY MIELI NAPEWNO BY PRZEGRALI .ONI W SWOIM KŁAMSTWIE SĄ SOLIDARNI! NIE WIEMY JAK DALEJ SIĘ BRONIĆ? KTO TEJ RODZINIE POMOŻE???????????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika