Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

Pytanie:

"W 1993 roku została sporządzona umowa notarialna darowizny spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Czy fakt, że darczyńca do chwili obecnej mieszka i jest zameldowany w tym lokalu można uznać za ,,darowiznę niewykonaną"? "

Odpowiedź prawnika: Darowizna mieszkania a prawo zamieszkania

Darowizna "niewykonana" ma miejsce wtedy, gdy darczyńca zobowiązał się do świadczenia przedmiotu darowizny, ale nie przeniósł na obdarowanego własności tego przedmiotu. O tym, czy darowizna została "wykonana" przesądzi więc treść aktu notarialnego umowy darowizny. Jeśli w akcie zawarta jest klauzula, przewidująca, że darczyńca zobowiązuje się do przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na obdarowanego i jednocześnie wyraźnie wyłącza skutek rzeczowy tej umowy, przewidując, że przeniesienie prawa nastąpi w terminie późniejszym w odrębnym akcie notarialnym, to umowa darowizny nie została "wykonana" aż do wywołania skutku rzeczowego umowy, czyli zawarcia drugiego aktu notarialnego. Taka sytuacja zdarza się jednak wyjatkowo. Najczęściej akt notarialny umowy darowizny obejmuje zobowiązanie się darczyńcy do przeniesienia określonego prawa na obdarowanego i jednoczesne przeniesienie tego prawa (nawet w razie braku wyraźnej wypowiedzi obdarowanego w tej kwestii w akcie notarialnym, równoczesne z zobowiazaniem przeniesienie prawa wynika z art. 155 par. 1 ustawy Kodeks cywilny). Zatem "niewykonanie" darowizny następuje wtedy, gdy darczyńca nie przeniósł na obdarowanego określonego prawa, a tylko się do tego zobowiązał. Niewykonaniem darowizny nie jest więc "niewydanie" przedmiotu darowizny, niedopuszczenie obdarowanego do korzystania z darowanej mu rzeczy. Jeżeli więc z aktu notarialnego wynika, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na obdarowanego, fakt zamieszkiwania i zameldowania darczyńcy w tym lokalu nie oznacza, że darowizna nie została wykonana.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika