Egzekucja z udziału w samochodzie

Pytanie:

"Syn kupił samochód i chce go ubezpieczyć. Jego mama ma wysoką zniżkę ubezpieczeniową w związku z tym syn chce uczynić ją współwłaścicielem samochodu, aby płacić mniejszą składkę ubezpieczeniową. Z pensji matki komornik ściąga należności. Czy jeżeli zostanie ona współwłaścicielem samochodu komornik będzie mógł go zająć i na jakiej podstawie prawnej?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja z udziału w samochodzie

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż obawia się Pani, iż komornik przeprowadzi postępowanie egzekucyjne, w którym dokona zajęcia także samochodu stanowiącego współwłasność Pani i Pani syna. Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest zawsze tylko i wyłącznie z majątku dłużnika (w tym wypadku Pani). Jeżeli Pani majątek zostanie powiększony, to należy liczyć się z tym, iż może stać się przedmiotem, z którego komornik będzie egzekwował należność. Tak też jest w przypadku współwłasności ruchomości jaką jest samochód. Może zaistnieć sytuacja, w której komornik dokona zajęcia Pani udziału we własności samochodu (w takim wypadku bowiem postępowanie egzekucyjne toczyłoby się z pewnej idealnej części, jaka Pani przysługuje w prawie własności danego przedmiotu). Możliwość przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego z ułamkowej części przysługującego dłużnikowi prawa własności wynika z treści przepisu artykułu 846 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego treścią „egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika”. W efekcie przeprowadzenia takiego postępowania mogłoby teoretycznie dojść do sytuacji, w której w wyniku przeprowadzonego postępowania egzekucyjnego w miejsce pani współwłaścicielem samochodu razem z Pani synem stałaby się jakaś osoba trzecia (nabywca). Inną kwestią bardzo istotną w tym wypadku jest to, iż wszyscy współwłaściciele mogą zgłosić żądanie, aby cała rzecz została sprzedana. Wtedy uzyskana ze sprzedaży suma zostaje przekazana w wysokości odpowiadającej udziałowi dłużnika na zaspokojenie wierzytelności uprzywilejowanych i wynikających z tytułu wykonawczego, suma zaś odpowiadająca pozostałym udziałom wypłacona dalszym współwłaścicielom zgodnie z ich wolą. W opisanym przypadku nie sposób jednak pominąć tego, iż generalnie o tym, z czego prowadzona jest egzekucja decyduje sam wierzyciel. Kiedy wierzyciel składa do komornika tytuł wykonawczy wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w tym ostatnim ma obowiązek wskazać z jakich składników majątkowych komornik ma tę egzekucję przeprowadzić. W Pani przypadku wierzyciel musiał wskazać jako źródło zaspokojenia wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia. Określony we wniosku sposób egzekucji (czyli wskazanie przez wierzyciela z czego ma być ona prowadzona) są dla organu egzekucyjnego, czyli komornika, wiążące. Innymi słowy komornik musi postępować tak, jak mu wskazano we wniosku, samodzielnie nie zmieni sposobu egzekucji. Mógłby to zrobić, czyli w Pani przypadku bez wniosku wierzyciela przeprowadzić egzekucję także z Pani udziału we współwłasności samochodu, gdyby egzekucja prowadzona z Pani majątku dotyczyła świadczeń alimentacyjnych, grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania (z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika