Odpowiedź prawnika: Elementy faktury vat marża, naliczenie podatku
Elementy, jakie powinna zawierać faktura VAT marża są wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z § 9 pkt 8 rozporządzenia, w fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy o VAT,
-
w miejsce oznaczenia „FAKTURA VAT” stosuje się oznaczenie „FAKTURA VAT marża”;
zawiera się dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12 rozporządzenia (elementy te zostaną wyliczone poniżej).
Tak więc faktura ta powinna zawierać następujące dane:
-
imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
-
numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;
-
dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury, podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
-
nazwę towaru lub usługi;
-
jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
-
kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
Podkreślić należy również, że na fakturze VAT marża, zgodnie z art. 120 ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług, nie wskazuje się oddzielnie wysokości podatku VAT, tak jak robi się to na „zwykłej fakturze”.
Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Kwestią ta zajmował się NSA w orzeczeniu z dnia 1 lutego 2006 r., sygn. akt I SA/Łd 1326/2005, zgodnie z którym podatek akcyzowy zapłacony w kraju przez podatnika z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego nie stanowi kwoty nabycia w rozumieniu art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535). W uzasadnieniu orzeczenia czytamy: "(...)należy stwierdzić, że przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podatki, cła i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów zwiększają podstawę opodatkowania (art. 31 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Podatek od towarów i usług jest w tym wypadku liczony od podstawy, w której uwzględniono m.in. podatek akcyzowy, jeżeli był on pobierany."
Więcej na ten temat można preczytać w poradzie: Jak wystawia się faktury VAT-marża?