Emerytura dla zamieszkałego za granicą

Pytanie:

"Od piętnastu lat mieszkam i pracuję w Kanadzie. Mam obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Przed wyjazdem pracowałem siedem lat w Polsce, a następne pięć lat dla przedsiębiorstwa polskiego w Iraku. Czy mogę się starać o jakiekolwiek świadczenia emerytalne z tytułu wcześniejszej pracy w Polsce? Czy można jednocześnie pobierać dwie emerytury, polską i zagraniczną? Czy można starać się o emeryturę polską mieszkając za granicą, czy konieczny jest powrót do Polski? Gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat?"

Odpowiedź prawnika: Emerytura dla zamieszkałego za granicą

W rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych prawo do emerytury przysługuje ubezpieczonemu spełniającemu szereg warunków. Ubezpieczony to osoba podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osoba, która przed dniem wejścia w życie ustawy podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu.

Zatem aby być uprawnionym do emerytury na podstawie przepisów prawa polskiego, należy spełniać warunki przewidziane przez przepisy z tego zakresu. Upraszczając musiał być Pan obowiązkowo ubezpieczonym na terenie Polski, aby tutaj nabyć prawo do emerytury. Poza tym musi Pan posiadać odpowiedni wiek emerytalny oraz staż ubezpieczeniowy, który będzie Pana uprawniał do nabycia emerytury wedle przepisów prawa polskiego.

Oczywiści nie ma żadnego problemu, aby pobierał Pan emeryturę zarówno z ZUS jak i z kraju, w którym Pan mieszka. ZUS będzie po prostu przesyłał emeryturę na określone konto. Należy podkreślić, że taka emerytura może ulec zawieszeniu. Przy czym nawet 12 letni okres ubezpieczenia nie jest wystarczający dla uzyskania prawa do emerytury. Dla mężczyzn minimum to 25 lat. Staż ten jest niezbędny dla określenia wysokości emerytury.

Reasumując należy podkreślić, że posiadanie lub nieposiadanie obywatelstwa polskiego nie ma żadnego znaczenia dla uzyskania prawa do emerytury przez cudzoziemca. Warunki uzyskania emerytury są takie same dla obywateli jak i obcokrajowców. Są to podleganie ubezpieczeniu, opłacanie składek, osiągnięcie wieku emerytalnego oraz posiadanie minimalnego stażu ubezpieczeniowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janusz 2018-02-21 14:53:05

    Moja 76 letnia mama nabyła prawa emerytalne w Polsce bo przecież 3/4 swojego życia przeżyła w kraju i oczywiście cieszy się emeryturą 933,66 zł - szału nie ma :) ale zawsze to coś. Ponad 20 lat temu wyjechała do Belgii, wyszła za mąż ale po jakimś czasie zmarł jej drugi mąż. Oczywiście ma emeryturę belgijską po swoim mężu i mieszka w Belgii. Czy może nadal pobierać wypracowaną polską emeryturę, która wpływa na jej konto?

  • kazik 2016-06-24 03:28:27

    moja siostra byla wcanadze 10 lat teraz mieszka w polsce i jest bardzo chora czy moze sie starac o emeryture canadyjska i gdze mam sie z tym udac zeby jej pomoc

  • maryla 2012-09-20 04:49:41

    Slyszalam ze Polska i Kanada maja podpisany uklad w ktorym ilosc lat pracy w Polsce i ilosc lat pracy w Kanadzie sumuja sie. Poniewaz wkrotce bede starac sie o emeryture w Kanadzie z jakiego polskiego urzedu moge uzyskac zaswiadczenie o ilosci lat pracy w Polsce. Gdybym zdecydowala sie zamieszkac w Polsce jakie podatki placi emeryt i w jakiej wysokosci?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika