Odpowiedź prawnika: Garaż blaszak jako ekspozycja
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 25 ustawy prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel.
Ustawodawca w art. 30 ust. 1 w/w ustawy wymienił enumeratywnie obiekty które wymagają jedynie zgłoszenia. Zgodnie bowiem z niniejszym przepisem:
Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
-
budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;
-
budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 - z zastrzeżeniem art. 29a;
-
wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;
-
budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu: a)krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków, b) urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych, c) na obiektach budowlanych - urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne, będących instalacjami w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu tej ustawy;
-
budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych.
Powyższe wyliczenie jest katalogiem zamkniętym.

Jak wynika w powyższego stawianie blaszanych garaży i altan wyłącznie w ramach ekspozycji nie wymaga pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia do urzędu.
