Strony postępowania karnego

Pytanie:

"W usługach ochrony mienia zdarzają się sporadyczne przypadki usiłowania włamań, kradzieży bądź uszkodzeń mienia. W dochodzeniu prowadzonym przez policję czy w sądzie, stronami są właściciel/administrator obiektu do którego należało mienie i sprawca/y. Zwykle zdarza się, że po miesiącu policja umarza śledztwo z "powodu nie wykrycia sprawcy przestępstwa". W międzyczasie służby firmy ochroniarskiej zdobywają wiedzę i dane o przestępcach, którą policja czy prokuratura po umorzeniu postępowania z przyczyn jak wyżej - odmawia przyjęcia lub ponownego wszczęcia sprawy, ponieważ nie jesteśmy stroną. Właścicielowi ochranianego obiektu też nie zależy na ujawnieniu, m.in. dlatego, bo firma ochroniarska i tak pokryje szkody, a głównie z obawy zeznawania na policji i stawania przed sądem, aby nie narazić się sprawcom, którzy jako strona mają wgląd do akt sprawy - chodzi o dane personalne świadków,adresy zamieszkania itp. Jakie czynności prawne należy podjąć, aby np. szef firmy ochroniarskiej miał uprawnienia strony?"

Odpowiedź prawnika: Strony postępowania karnego

Stronami w postępowaniu przygotowawczym są pokrzywdzony oraz podejrzany. W postępowaniu karnym przed sądem stronami są prokurator i oskarżony. Pokrzywdzony może występować jako oskarżyciel posiłkowy. Firmy świadczącej usługi ochrony mienia nie można uznać za pokrzywdzonego w postępowaniu dotyczącym włamań, kradzieży czy uszkodzeń chronionego przez nią mienia. Dlatego też nie może ona uzyskać statusu strony.

Można jednak pośrednio skłonić właściciela obiektu do wykorzystania zdobytych dowodów. Z pytania wynika, iż firma ochroniarska jest zobowiązana do pokrycia szkód w razie umorzenia postępowania. Można odmówić wypłaty takiego odszkodowania i w razie procesu sądowego powołać się na przyczynienie się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody (art. 362 kc) poprzez zaniechanie odpowiednich kroków w postępowaniu przygotowawczym, gdy istniały realne szanse na wykrycie sprawcy przez organy ścigania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika