Kasa fiskalna a wynajem

Pytanie:

Wynajmuję mieszkania od roku, z dalszą kontynuacją; rozliczenie z fiskusem za wynajem następuje ryczałem. Jak wyglada w poszczególnych latach, tj. 2008 i 2009, sprawa obowiązku posiadania kasy fiskalnej przy wynajmie, jakie są możliwości zastępcze do posiadania kasy fiskalnej i kiedy wynajmujący w ogóle nie musi nic zmieniać w organizacji dotychczasowego wynajmu?

Masz inne pytanie do prawnika?

27.1.2009

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Kasa fiskalna a wynajem

W pierwszej połowie 2008 r. nie było wątpliwości, iż wynajem lokali mieszkalnych nie podlega ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej (fiskalnej), gdyż przepisy przewidywały stosowne zwolnienie. Problem rozpoczął się od połowy 2008 r., gdyż zgodnie z pozycją 15 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących: zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących (fiskalnych) są m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU ex 70.2). Identyczne zwolnienie obowiązuje na gruncie aktualnego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Porady prawne

Jeżeli osoby wynajmujące nie są czynnymi podatnikami VAT, nie mogą wystawiać faktur VAT, a zatem powstaje wątpliwość, czy mogły i mogą korzystać z powyższych zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. W wyjaśnieniach Izby Skarbowej w Zielonej Górze na jej stronie internetowej czytamy jednak, iż podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT ze względu na niskie obroty (którzy prowadzą tylko ewidencję sprzedaży), aby skorzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy rejestrującej, powinni wystawiać rachunki na potwierdzenie dokonanej sprzedaży.

Osoby takie - osiągające mniejsze dochody z wynajmu - mogą jednak skorzystać z innego zwolnienia. Zgodnie z przepisami, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 r. podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy (sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 4.

Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 r. również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2009 r., z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ulga na zakup kas wirtualnych

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim i zawartym w nich przykładom, realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych stanie się prostsza. Podatnicy zyskają dodatkowo pewność prawa w zakresie (...)

Zwolnienia z kas fiskalnych na 2018 rok

Zwolnienia z kas fiskalnych na 2018 rok

Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących określono zwolnienia na czas określony niektórych (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

e-handel - co z kasą fiskalną?

e-handel - co z kasą fiskalną?

Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając towary za pośrednictwem Internetu, przedsiębiorca musi korzystać z kasy fiskalnej?Kto może (...)

Kasy rejestrujące w automatach

Kasy rejestrujące w automatach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przepisy dotyczące kas rejestrujących przewidują specjalne rozwiązania dla sprzedaży towarów lub usług przy zastosowaniu automatów. ##baner## Informacje podstawowe Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą (...)

Zwolnienie VAT 2011: limit do 150 tys. zł

Zwolnienie VAT 2011: limit do 150 tys. zł

Zwolnienie takie nie oznacza jednak, że przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej – trzeba ją zainstalować wtedy, gdy obroty przekroczą 40 tys. złotych. Wraz z nowym rokiem podwyższony zostanie próg, którego przekroczenie wiąże się z płaceniem podatku VAT. Wyniesie (...)

Obowiązkowe kasy fiskalne. Duże zmiany dla 70 tysięcy firm

Obowiązkowe kasy fiskalne. Duże zmiany dla 70 tysięcy firm

Od 1 stycznia 2015 roku prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych tracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz świadczący usługi gastronomiczne. Ministerstwo Finansów rozpisało zmiany, dotyczące szacunkowo (...)

Rozporządzenie o kasach rejestrujących – nowe przepisy

Rozporządzenie o kasach rejestrujących – nowe przepisy

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. o kasach rejestrujących, równocześnie z tą datą traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, (...)

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

  Którzy podatnicy mają obowiązek stosowania kas fiskalnych? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (...)

E-paragon już wkrótce w kasach on-line

E-paragon już wkrótce w kasach on-line

E-paragon to nowoczesna i bezpieczna usługa e-administracji. To wspólny projekt Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To wygoda dla sprzedawcy i klienta. Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu (...)

Uwaga na oferty kas na smartfony

Uwaga na oferty kas na smartfony

Ministerstwo Finansów ostrzegło przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. Dozwolone kasy fiskalne Aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego (...)

Projekt rozporządzenia MF ws. kas rejestrujących w postaci oprogramowania

Projekt rozporządzenia MF ws. kas rejestrujących w postaci oprogramowania

MF opracowało i skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Przepisy umożliwiają stosowanie kas rejestrujących w postaci postać oprogramowania, które będzie można zainstalować np. na smartfonach czy tabletach. To (...)

Kasy online wkrótce konieczne

Kasy online wkrótce konieczne

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na stosowanie kas rejestrujących (tzw. kasy online - przesyłające dane do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej (...)

Odroczenie terminu obowiązkowego stosowania kas rejestrujących w myjniach samochodowych

Odroczenie terminu obowiązkowego stosowania kas rejestrujących w myjniach samochodowych

O trzy miesiące MF przesuwa termin obowiązku fiskalizacji branży myjni samochodowych. Nowy termin to 1 października 2022 r. Odroczenie nie wyklucza wcześniejszego zainstalowania kas rejestrujących. Obowiązujące rozporządzenie Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia (...)

Wymagania techniczne dla kas rejestrujących

Wymagania techniczne dla kas rejestrujących

1 maja 2021 r. traci moc aktualne rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Trwają prace na nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zarówno w zakresie kas on-line, (...)

Weź paragon

Weź paragon

Wspieraj uczciwą konkurencję na rynku Pod hasłem „Weź paragon” ruszyła ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Kampania będzie prowadzona do końca sierpnia (...)

Kasy online z nowym terminem

Kasy online z nowym terminem

Resort finansów zapowiedział, że odracza obowiązek instalacji kas online do 1 stycznia 2021 r. Kogo dotyczy nowy termin?  Nowy termin dotyczy m.in. branży gastronomicznej, hotelarskiej. ##baner## Odroczenie terminu obowiązkowej instalacji kas online o pół roku to wyjście naprzeciw (...)

Sprzedaż bez kasy fiskalnej. Eksperci ostrzegają

Sprzedaż bez kasy fiskalnej. Eksperci ostrzegają

Sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, nie zwalniają sprzedających z odpowiedzialności za sprzedaż bez użycia kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele (...)

Do 31 lipca czas na zmiany oznaczeń w kasach rejestrujących

Do 31 lipca czas na zmiany oznaczeń w kasach rejestrujących

Przypominamy, że do 31 lipca 2019 r. należy zmienić oznaczenia literowe dla stawek VAT w kasach rejestrujących. Poniżej wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące tych zmian. ##baner## O czym powinien pamiętać podatnik? Podatnik: ma obowiązek zaprogramować tylko (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wynajem mieszkań a kasa fiskalna

Wynajem mieszkań a kasa fiskalna

Wynajmuję kilka mieszkań, najemcy czynsz wpłacają na konto bankowe. Czy muszę mieć w roku 2014 kasę fiskalną ? Zgodnie z pozycją 24 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas (...)

Kasa fiskalna na wynajem

Kasa fiskalna na wynajem

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR, VAT). Poza działalnością wynajmuję prywatnie mieszkanie. Wystawiam fakturę VAT, a czynsz otrzymuję gotówką. Czy dochód z najmu muszę obowiązkowo nabić na kasę rejestrującą? Jeżeli tak, to czy może to być kasa z działalności gospodarczej (...)

Kasa fiskalna a dwa rodzaje działalności

Kasa fiskalna a dwa rodzaje działalności

Świadczymy usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych. Łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Oprócz tego zaczniemy od 01.10.07 prowadzić sklep detaliczny z art. przemysłowymi w innej miejscowości niż pokoje gościnne. (...)

Działalność gospodarcza i prywatny wynajem - a kasa fiskalna.

Działalność gospodarcza i prywatny wynajem - a kasa fiskalna.

Od kwietnia rozpoczęłam własną działalność gospodarczą (PKPiR bez VAT, handel obwoźny na straganach). Oprócz działalności gospodarczej - mam też swój prywatny wynajem na cele mieszkalne osobom fizycznym na zasadach ogólnych. Wiem ze w tym roku zwolnienie z kasy fiskalnej obowiązuje mnie (...)

Kasa fiskalna a najem mieszkań

Kasa fiskalna a najem mieszkań

Przewiduję, że w roku 2011 uzyskam dochód 50 000 zł (dochód roczny) z wynajmu mieszkań. Czy w tym przypadku muszę kupić i zainstalować kasę fiskalną? Zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji (...)

Kasy rejestrujące a wynajem pokoi

Kasy rejestrujące a wynajem pokoi

Prowadzę sezonową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - wynajem pokoi przez miesiące VI-IX, dotychczas nie byłem płatnikiem VAT i nie posiadałem kasy fiskalnej - mój roczny utarg mieścił się w kwocie do około 35 tysięcy. Ponieważ podniosłem standard pokoi, w związku z tym myślę (...)

Kasy fiskalne a wynajem

Kasy fiskalne a wynajem

Prowadzę własną działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (KPiR) i jestem płatnikiem VAT. W chwili obecnej mam podpisane 2 umowy wynajmu: 1) W miejscu, gdzie jestem zameldowany (mieszkanie rodzinne - mieszkają tam siostry plus rodzice). Tutaj znajduje się także siedziba firmy. Koszt miesięczny (...)

Najem a kasa fiskalna

Najem a kasa fiskalna

Wynajmuję kilka mieszkań, najemcy wpłacają czynsz na moje konto bankowe, a ja im wystawiam rachunki. Nie jestem płatnikiem VAT-u, gdyż mam za małe dochody. A więc są to zwykłe rachunki, a nie faktury VAT. Czy w tym przypadku muszę mieć kasę fiskalną ? Ze względu na fakt, iż prowadzenie (...)

Wynajem poza firma a kasa fiskalna

Wynajem poza firma a kasa fiskalna

Prowadzę firmę (PKPiR i VAT). Posiadam od 3 lat w firmie kasę rejestrującą. Poza firmą wynajmuję prywatnie miejsce pod reklamę firmie, oraz miejsce do parkowania osobie fizycznej. Najem dotyczy mojej prywatnej działki. Na najem wystawiam faktury VAT zarówno firmie jak i osobie fizycznej. Czy (...)

Faktury do paragonu a ewidencja sprzedaży

Faktury do paragonu a ewidencja sprzedaży

Prowadzimy małą aptekę. Każda sprzedaż towaru jest nabijana na kasę rejestrującą (na osoby fizyczne, na firmy). Apteka wystawia czasem faktury do paragonów (dotyczy to sprzedaży towaru zarówno na rzecz osób fizycznych jak i firm). Poza sprzedażą fiskalną - apteka wystawia również faktury (...)

Likwidacja kasy fiskalnej

Likwidacja kasy fiskalnej

Likwiduję działalność gospodarczą, a w związku z tym i kasę fiskalną. Serwisant powiedział, że kasa musi być utylizowana, aby nie musiała być wpisana w remanent likwidacyjny. Dlaczego kasa ma być zniszczona, jeżeli jest prawie nowa. Przecież po usunięciu modemu fiskalnego jest bezużyteczna (...)

Drukarka fiskalna - KŚT

Drukarka fiskalna - KŚT

Prowadzę aptekę. Zakupiłem oprogramowanie, komputery, serwer, drukarki fiskalne. Z tego co przeczytałem w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu - drukarkę fiskalną mogę zarachować jednorazowo w koszty, bez powiększania wartości zestawu komputerowego: http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/Zrodla-przychodow/200851-dotacja-koszty-uzyskania-przychodow-podstawa-opodatkowania-przychod.html (...)

Usunięcia fiskalne w kasie fiskalnej

Usunięcia fiskalne w kasie fiskalnej

Zdarza się, że istnieje konieczność dokonania usunięć fisklanych. Czy istnieje konieczność dokumentowania usunięć fiskalnych sporządzonymi protokołami? Naczęściej kasa rejestrująca (fiskalna) jest tak skonstruowana, że niemożliwa jest ingerencja w zapisy utrwalone już w jej pamięci (...)

Handel rzeczami nowymi i używanymi

Handel rzeczami nowymi i używanymi

Pan X otwiera działalność gospodarczą - sklep-komis z rzeczami używanymi i nowymi. Część towaru ma być sprowadzana z Niemiec (używanych), a część towarów nowych zakupiona w Polsce od hurtowników i importerów. Czy zgodnie z literą prawa do sprzedaży w komisie rzeczy używanych i nowych (...)

Kasa fiskalna a pośrednictwo kolczyków dla bydła

Kasa fiskalna a pośrednictwo kolczyków dla bydła

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi między innym, pośrednictwo w sprzedaży kolczyków dla zwierząt gospodarczych. Obowiązek kolczykowania bydła (95% rozprowadzanych kolczyków, reszta to trzoda owce i kozy) wynika z ustawy o rejestracji i identyfikacji zwierząt, wprowadzonej (...)