Odpowiedź prawnika: Kasa fiskalna a wynajem
W pierwszej połowie 2008 r. nie było wątpliwości, iż wynajem lokali mieszkalnych nie podlega ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej (fiskalnej), gdyż przepisy przewidywały stosowne zwolnienie. Problem rozpoczął się od połowy 2008 r., gdyż zgodnie z pozycją 15 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących: zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących (fiskalnych) są m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU ex 70.2). Identyczne zwolnienie obowiązuje na gruncie aktualnego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jeżeli osoby wynajmujące nie są czynnymi podatnikami VAT, nie mogą wystawiać faktur VAT, a zatem powstaje wątpliwość, czy mogły i mogą korzystać z powyższych zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. W wyjaśnieniach Izby Skarbowej w Zielonej Górze na jej stronie internetowej czytamy jednak, iż podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT ze względu na niskie obroty (którzy prowadzą tylko ewidencję sprzedaży), aby skorzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy rejestrującej, powinni wystawiać rachunki na potwierdzenie dokonanej sprzedaży.
Osoby takie - osiągające mniejsze dochody z wynajmu - mogą jednak skorzystać z innego zwolnienia. Zgodnie z przepisami, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 r. podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy (sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 4.
Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2009 r. również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2009 r., z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.
