Konkubinat a dziedziczenie

Pytanie:

"Rok temu zmarła moja konkubina (mieszkaliśmy i żyliśmy razem 18 lat bez ślubu, dzieci nie mieliśmy), która miała zapisaną na siebie działkę budowlaną, na której stoi dom w stanie surowym oraz połowę domu na innej działce, w którym mieszkaliśmy i który użytkowaliśmy wspólnie przez 6 lat. Druga połowa tego domu była zapisana na mnie. Wszystko było prawnie zapisane u notariusza. Miałem nadzieję, że rodzina konkubiny zrzeknie się naszego majątku na moją rzecz, ponieważ przez te lata moja konkubina nie miała żadnych dochodów i nigdy nie pracowała. Ubezpieczona była w KRUS. Rodzina konkubiny jako spadkobiercy (matka konkubiny oraz czwórka rodzeństwa) wystąpiła do sądu o podział majątku. Po rozprawie sądowej jako spadkobiercy stali się prawnymi właścicielami majątku. Mam wątpliwości dotyczące wpłaty podatku od powierzchni odprowadzanego co kwartał lub raz w roku do Urzędu Gminy. Otrzymałem z Urzędu Gminy upomnienie z odsetkami za nie zapłacony podatek od gruntu. Decyzji żadnej nie otrzymałem z Urzędu Gminy. Czy Urząd Gminy otrzymuje automatycznie z sądu powiadomienie o zmianie właścicieli? Jeżeli nie, to która strona powiadamia Urząd Gminy o zaistniałych zmianach? Jeżeli to możliwe, proszę o przepisy dotyczące podziału majątku dla związków żyjących w konkubinacie w opisanej wyżej sytuacji."

Odpowiedź prawnika: Konkubinat a dziedziczenie

Prawo polskie nie reguluje w żadnym zakresie całościowo konkubinatu. Z faktu pozostawania w konkubinacie nie wynikają z prawa spadkowego żadne konsekwencje dla konkubentów, w szczególności konkubenci nie dziedziczą po sobie i nie przysługuje im wzajemnie prawo do zachowku. Jedyna możliwość powołania do spadku konkubenta, to ujęcie go w testamencie. Jeżeli konkubenci przyczynili się wspólnie do powstania majątku, który wspólnie użytkowali, mogą zawrzeć umowę, w której określą zasady podziału przedmiotów, które składają się na ten majątek. Wspólnie nabywane dobra stają się (poszczególne przedmioty) współwłasnością konkubentów w częściach ułamkowych. Jednakże nawet nie zawarcie przez konkubentów umowy dotyczącej majątku, który wspólnie zgromadzili nie pozbawia ich możliwości dochodzenia wydania części, do której powstania się przyczynili. Spadkobiercy zmarłej konkubiny nabyli w drodze dziedziczenia udział w przedmiotach majątkowych, których współwłascicielem jest drugi z konkubentów. Udziały w przedmiotach, które stanowią współwłasność drugiego konkubenta, nie podlegają dziedziczeniu przez spadkobierców zmarłej konkubiny.

Gminy w celach naliczania podatku od gruntów korzystają z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez właściwego starostę. Właściciele oraz osoby władające gruntami państwowymi i samorządowymi mają obowiązek zgłosić nabycie własności bądź prawa do władania gruntem właściwemu staroście w terminie 30 dni od zmiany stanu prawnego nieruchomości. Ten sam obowiązek ciąży na organach, sądach i kancelariach notarialnych, które przesyłają staroście odpisy prawomocnych decyzji i orzeczeń oraz odpisy aktów notarialnych, z których wynikają zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji, orzeczenia lub sporządzenia aktu notarialnego.

Jednakże, zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, osoby fizyczne obowiązane są złożyć właściwemu organowi podatkowemu (gminie) informację o nieruchomości i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jola 2013-12-11 19:58:18

    Moj brat zyl w konkubinacie 20 lat i umarl puzniej umarla jego konkubina ale mieszkanie kture splacali razem konkubina testamentem przekazala jej siostrze.Czy mnie jako siostrze brata cos sie nalezy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika