Konsekwencje fałszywych zeznań

Pytanie:

"Jakie są konsekwencje składania fałszywych, nieprawdziwych zeznań, świadomie i z wyrachowaniem, w sprawie rozwodowej składanych w trakcie słuchania strony w trybie art. 304 k.p.c.? Jakie kryteria określają pojęcie kłamstwa procesowego lub inaczej fałszywego zeznania? Jakie konsekwencje niesie ze sobą oświadczenie strony przed dwoma różnymi sądami mniej więcej w tym samym czasie, ale wykluczajace się wzajemnie - tzn. przed jednym Sądem strona przedstawia, że dany człowiek żyje, a przed innym, że nie żyje ? "

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje fałszywych zeznań

Składanie fałszywych zeznań jest spenalizowane w kodeksie karnym (art. 233). Przepis ten stanowi, że kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym (na przykład w postępowaniu cywilnym w sprawie rozwodu) zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jednakże jest kilka warunków odpowiedzialności karnej danej osoby za fałszywe zeznania. Warunkiem odpowiedzialności jest po pierwsze, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie. Jeżeli strona była przesłuchiwana w trybie art. 304 Kodeksu postępowania cywilnego, to zgodnie z tym przepisem sąd przed przystąpieniem do przesłuchania powinien uprzedzić strony, że obowiązane są zeznawać prawdę i że stosownie do okoliczności mogą być przesłuchane ponownie po odebraniu od nich przyrzeczenia. Przed odebraniem przyrzeczenia sąd uprzedza stronę o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Jeżeli zatem odebrane zostało przyrzeczenie, to będzie można rozpatrywać odpowiedzialność karną strony składającej zeznania. Po drugie nie podlega karze za fałszywe zeznania taka osoba, która nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania, składa fałszywe zeznanie z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym. Jeżeli zeznający był uprzedzony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (zeznawał po odebraniu przyrzeczenia) i nie złożył tych zeznań z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym (nie wiedząc, że może odmówić zeznań), to będzie podlegał karze za fałszywe zeznania. Przestępstwo składania fałszywych zeznań jest przestępstwem ściganym z urzędu, a zatem osoba, która dowiedziała się o popełnionym przestępstwie ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym organy ścigania. Zeznanie przed jednym sądem, że dana osoba żyje, a przed drugim, że już nie żyje może rodzić wątpliwość co do prawdziwości składanych zeznań. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, że zeznania są prawdziwe - na przykład pomiędzy składaniem zaznań w obydwu sprawach dana osoba umarła.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sonia 2015-08-07 13:33:39

    Witam. Mam pytanie. Byłam przesłuchiwana jako świadek. Zeznałam inaczej niż 10 lat temu. Teraz mówilam prawdę, bo szczerze nie pamiętałam tego co mówiłam wtedy. Sędzia odczytała mi poprzednie zeznania powiedziałam ze to nieprawda. Bałam się wtedy o swoją pracę, a pracodawca kazał mi coś wymyślić. Nawet podpowiedział co mam mówić. Czy sąd musi zawiadomić prokuratora o fałszywych zeznaniach? Czy można być ukaranym tylko grzywną? Mam sporo stresu bo pracuję jako główna księgowa w instytucji państwowej? Bardzo dziękuję

  • bellyblue 2015-03-05 20:39:09

    podpisałam i zgodziłam sie z zeznaniami mojego syna dotyczącymi jego pobicia,jak się później okazało...syn kłamał.czy grożą mi za to konsekwencje składania fałszywych zeznań i pomówień?

  • czarna 2014-11-28 13:19:22

    Proszę o pomoc Na sprawie o alimenty były mąż skłamał mówiąc ,że posiada 7 ha a w rzeczywistości 20 ha ziemi. Nie przedstawił żadnych dokumentów co do wielkości gospodarstwa tylko sam się wypowiedział a sąd to uwzględnił. Czy mogę się odwoływać i czy mam szanse na większa kwotę alimentów?

  • m 2013-03-01 11:02:59

    Bardzo prosze o pomoc. Na sprawie rozwdowej moja teściowa złożyła fałszywe zeznania przeciwko mnie. Tym zeznaniem uraziła moją morlaność, czuje się bardzo poszkodowana. Gdzie lepiej złożyć sprawę o fałszywe składanie zeznań: do prokuratury (sprawa karna) czy wytoczyć sprawę cywilną? Czym to sie różni, jakie konsekwencje czekają tą osobę za tak bezczelny czyn? Jak mogę udowodnić coś co sie nigdy w życiu nie stało?

  • irenka 2012-10-06 18:20:13

    jeżeli zapomniałam ze stresu o jednym incydecie na przesłuchaniu grozi mi to pozbawieniem wolnośći , albo karą grzywną ? proszę o odpowiedź !

  • kinia 2011-10-22 14:58:55

    gdzie mogę się zgłosić w sprawie fałszywego zeznania przeciwko mnie? na rozprawie sądowej sędzia przesłuchał świadka który kłamał bo wcale nie było go przy całej sprawie i zeznawał fałszywie a mój świadek prawdziwy nie był przesłuchiwany. Proszę o pomoc bo przez to kłamstwo byłam niesłusznie ukarana.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika