Spółka cywilna a podział majątku

Pytanie:

"Jestem w trakcie podziału majątku wspólnego małżonków (po rozwodzie). Założona przed ślubem spółka cywilna, w której byłem jednym z dwóch wspólników (była żona nie była nigdy wspólniczką) kupiła w trakcie trwania małżeństwa małą nieruchomość (faktura VAT - środek trwały). Spółka trwa do dzisiaj, chociaż od 11 lat faktycznie nie prowadzi działalności. Nieruchomość jest wynajmowana dzierżawcy i przynosi kilkaset złotych dochodu miesięcznie. W akcie notarialnym sporządzonym podczas kupna nieruchomości jesteśmy wymienieni tylko ja i mój wspólnik. W późniejszym akcie notarialnym sporządzonym, gdy sprzedawaliśmy połowę nieruchomości, jest wpisana była żona (i żona wspólnika) jako zgadzające się na sprzedaż części nieruchomości. Czy w momencie podziału majątku po rozwodzie byłej żonie należy się część wartości nieruchomości należącej do spółki cywilnej (lub też może należy sprzedać tę nieruchomość i podzielić pieniądze) i dochód z wynajmowania nieruchomości za okres od rozwodu do momentu dokonania podziału majątku? Słyszałem, że majątek spółki cywilnej jest majątkiem osobistym wspólnika i nie jest składnikiem wspólności majątkowej małżeńskiej natomiast dzielić się należy przychodami z działalności spółki."

Odpowiedź prawnika: Spółka cywilna a podział majątku

Sytuacje, kiedy to prawo majątkowe należało do wspólności majątkowej małżeńskiej i jednocześnie do wspólności łącznej w spółce cywilnej, budziły liczne problemy praktyczne. Aby je rozwiązać, wprowadzono pkt. 3 w przepisie art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, iż prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (a tak jest w przypadku spółki cywilnej) należą do majątku osobistego małżonka. Zmiana weszła w życie 20 stycznia 2005 r., przy czym ustawodawca zdecydował, iż jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy stosunki majątkowe małżonków podlegały wspólności ustawowej, składniki majątków istniejące w tym dniu zaliczano do majątku wspólnego albo do majątków osobistych, stosownie do przepisów ustawy nowelizującej. Wynika z tego, że Pańska żona nie może żądać części nieruchomości należącej do Pana jako wspólnika spółki cywilnej (czy też spłaty z niej). Jeśli jednak nieruchomość zostałaby zakupiona ze środków pochodzących z  majątku wspólnego, wtedy żona będzie mogła żądać zwrotu nakładów z majątku wspólnego na Pański majątek odrębny.

Do majątku wspólnego wchodzi jako dorobek konkretna suma pieniężna otrzymana tytułem zysku z uczestnictwa w spółce. Jednakże po rozwodzie nie istnieje już wspólność majątkowa, zatem Pańskiej żonie nie należy się zysk za okres od orzeczeniu rozwodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika