Nakaz zapłaty po śmierci dłużnika

Pytanie:

Zmarł mój dłużnik. Posiadam wystawiony przez niego weksel in blanco poręczony przez jego żonę (która żyje). Zmarły pozostawił testament, w którym wskazał spadkobierców, jednak spadkobiercy nie są pewni, czy przyjąć czy odrzucić spadek. Czy w wypadku, gdy złożę pozew w postępowaniu nakazowym przeciwko żonie i spadkobiercom, to w razie odrzucenia spadku nakaz zostanie uchylony, czy jedynie ograniczony do żony i ew. pozostałych spadkobierców? W jaki sposób uzyskać tytuł egzekucyjny w celu przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości, która wchodzi w skład spadku odrzuconego przez wszystkich spadkobierców i zostaje przejęta przez Skarb Państwa? Na nieruchomości tej jest ustanowiona na moją rzecz hipoteka kaucyjna. Trzeba też pamiętać o wyłączeniu odpowiedzialności Skarbu Państwa za długi spadkowe.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty po śmierci dłużnika

Śmierć wystawcy weksla nie wpływa ujemnie na możliwość poszukiwania przez posiadacza weksla (wierzyciela) zaspokojenia długu zabezpieczonego wekslem od innego podmiotu - w tej sytuacji mogą to być spadkobiercy zmarłego dłużnika wekslowego oraz poręczyciel wekslowy. Od wierzyciela zależy, czy zdecyduje się złożyć pozew przeciwko wszystkim tym osobom, jednej z nich, czy też tylko niektórym.

Faktycznie, sytuacja skomplikuje się, jeśli spadkobiercy odrzucą spadek i dojdzie do dziedziczenia przez Skarb Państwa. Stosownie do treści art. 1023 kodeksu cywilnego Skarb Państwa nie mnoze odrzucić spadku, nie składa on także oświadczenia o przyjęciu spadku - spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że Skarba Państwa ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. W konkretnym przypadku opianym w pytaniu będzie tu wchodziała zatem w rachubę wartość nieruchomości pomniejszona o wpisaną na niej wysokość hipoteki.

Powyższe uwagi nie stoją w sprzeczności z tezą, iż w razie uzyskania tytułu wykonawczego na poręczyciela wekslowego (żonę zmarłego dłużnika) wierzyciel będzie mógł skierować egzekucję do całego jej majątku.

W wypadku, gdyby dopero w toku postępowania sądowego (po złożeniu pozwu) okazało się, że niektórzy lub wszyscy spadkobiercy odrzucili spadek, decyzja sądu uzależniona będzie od stanowiska tych potencjalnych spadkobierców - to znaczy czy złożą oni zarzuty od nakazu zapłaty, czy też nie. Sąd oddali powództwo w stosunku do tych, którzy zakwestionują swój tytuł prawny do spadku. Poza tym na etapie nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności wierzyciel, mając świadomość odrzucenia spadku przez określone osoby, może wnosić o nadanie klauzuli tylko w stosunku do niektórych dłużników (np. tylko w stosunku do żony-poręczyciela).

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak e-sąd wydaje nakazy zapłaty?

Jak e-sąd wydaje nakazy zapłaty?

Nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Jak wydawane są nakazy zapłaty w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym? E-sąd wydaje nakazy zapłaty w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. (...)

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Czym jest postępowanie nakazowe? Postępowanie nakazowe jest jednym ze szczególnych postępowań procesu cywilnego, którego skutkiem jest wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Uzyskane w ten sposób orzeczenie sądu, ma szczególną moc, nawet bez konieczności (...)

W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi - nakaz zapłaty

W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi - nakaz zapłaty

  Artykuł ma na celu przedstawienie możliwej drogi sądowej przedsiębiorcy, który nie może uzyskać należności od swojego dłużnika. Sytuacje, w których powstają zaległości w płatnościach ze strony kontrahenta wierzyciela są niestety dość częste. Wiele firm wyznaje (...)

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Jeśli dochodzisz od dłużnika roszczenia pieniężnego, to możesz liczyć na szybkie załatwienie sprawy w sądzie przez wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Niekiedy jednak nie będzie możliwe uzyskanie w taki sposób orzeczenia przeciwko pozwanemu bądź zostanie ono zaraz (...)

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Czy śmierć posiadacza rachunku bankowego powoduje rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku?  Zgodnie z treścią art. 59a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (dalej: „ustawa – prawo bankowe) umowa prowadzenia rachunku bankowego co do zasady ulega (...)

Jak bronić się przed egzekucją z nieznanego nakazu zapłaty?

Jak bronić się przed egzekucją z nieznanego nakazu zapłaty?

Co zrobić w razie otrzymania pisma od komornika o wszczęciu w stosunku do adresata postępowania egzekucyjnego, gdy z pisma wynika, że podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, którym jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez sąd, zaopatrzony w klauzulę wykonalności, (...)

Kiedy można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Kiedy można uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

  Postępowanie upominawcze pozwala na dochodzenie roszczenia pieniężnego lub innego. W tym drugim przypadku, jeśli szczególny przepis to umożliwia. Jeżeli kwota, z którą zalega dłużnik nie przekracza siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych pozew należy skierować (...)

Termin płatności faktury - Jakie obowiązują terminy zapłaty w transakcjach handlowych?

Termin płatności faktury - Jakie obowiązują terminy zapłaty w transakcjach handlowych?

Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewiduje szczególne uprawnienia i obowiązki w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych dla przedsiębiorców i podmiotów publicznych. O jakie transakcje handlowe chodzi? Transakcja (...)

Jak wierzyciel może zdyscyplinować dłużnika w przypadku zwłoki w zapłacie wierzytelności na podstawie obowiązujących przepisów prawa

Jak wierzyciel może zdyscyplinować dłużnika w przypadku zwłoki w zapłacie wierzytelności na podstawie obowiązujących przepisów prawa

Większość przedsiębiorców każdego dnia podejmuje decyzję, w jaki sposób ukształtować stosunki zobowiązaniowe ze swoimi kontrahentami. Początkowo strony są skłonne iść na wiele wzajemnych ustępstw, mając na uwadze dobrze rokującą dalszą współpracę. Niestety, coraz (...)

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?

Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. Nie należą jednak do spadku praw i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego, jak również prawa, które z chwilą śmierci spadkodawcy (...)

Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany przez dłużnika swojemu kontrahentowi w związku z umową. Należy jednak pamiętać, że weksel jest (...)

Finanse w małżeństwie

Finanse w małżeństwie

Z miłości do rozsądku, czyli „Małżeństwo a finanse”  Decyzja o małżeństwie jest jedną z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych w życiu każdego człowieka. Myśląc o romantycznym wymiarze formalizacji związku, musimy też pamiętać, że pod względem prawnym (...)

Jakie są sposoby realizacji weksla?

Jakie są sposoby realizacji weksla?

W jaki sposób zrealizować wierzytelność wyrażoną na blankiecie wekslowym? Istnieje wiele sposobów realizacji zobowiązania wekslowego, do których można zaliczyć poszukiwanie zapłaty przez uprawnionego wśród zobowiązanych-czyli zapłata sumy pieniężnej. Przekazanie (...)

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

Zachowek od obdarowanego - opinia prawna

  Stan faktyczny   Po śmierci mojej matki, jako spadkobierca ustawowy, założyłem w sądzie rejonowym we Wrocławiu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku oraz poinformowałem sąd, że spadkiem zarządza bezprawnie wnuk zmarłej, nie dopuszczając do niego spadkobierców ustawowych. (...)

Jazda bez biletów się nie opłaca

Jazda bez biletów się nie opłaca

Krajowy Rejestr Długów przygotował raport dotyczący Polaków jeżdżących bez biletów. Wynika z niego, że wiele osób nie kasuje biletów (rocznie wystawianych jest ok. 900 000 mandatów). Z tytułu kar za przejazd bez biletu uzyskano ponad 173,8 mln zł. Z (...)

Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

Stan faktyczny Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. W mieszkaniu tym mieszkał i był zameldowany tylko mój (...)

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

 Stan faktyczny Przywieziono mi towar, przedstawiono fakturę, sprawdziłem towar, podpisałem, "że towar sprawdziłem”, ale nie, że odbieram fakturę czy że towar otrzymałem, kierowca zabrał papier i zamiast wyładować towar odjechał. Zostałem z fakturą (zawierającą błędny (...)

Egzekucja z rachunków bankowych

Egzekucja z rachunków bankowych

    Czym jest rachunek bankowy? Zgodnie z treścią kodeksu cywilnego umowa rachunku bankowego powoduje, iż bank zobowiązuje się względem posiadacz rachunku, na czas oznaczony lub nie oznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzenia na jego zlecenie (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia  i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)

Egzekucja komornicza z majątku wspólnego małżonków

Egzekucja komornicza z majątku wspólnego małżonków

Często poruszanym zagadnieniem przez osoby pozostające w związku małżeńskim jest kwestia ochrony majątku wspólnego przed prowadzeniem egzekucji komorniczej zadłużenia współmałżonka. Tytuł wykonawczy ( np. wyrok sądu opatrzony klauzulą wykonalności) przeciwko osobie pozostającej (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Nakaz zapłaty a śmierć dłużnika

Nakaz zapłaty a śmierć dłużnika

Wystąpiłem o nakaz zapłaty w trybie nakazowym przeciwko dwóm dłużnikom solidarnym. Sąd wydał nakaz, jednak już po jego wydaniu okazało się, iż jeden z dłużników zmarł. Co się stanie z (...)

Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?

Czy kara pieniężna za jazdę bez biletu przedawnia się?

W 1.08.2005r roku jechałem pociągiem bez biletu. Dostałem mandat, którego nie zapłaciłem. Dwa miesiące po otrzymaniu kary (11.10.2005r), dostałem wezwanie do zapłaty z sądu z powództwa pkp przewozy (...)

Oznaczenie nakazu wydanego na podstawie weksla

Oznaczenie nakazu wydanego na podstawie weksla

Kiedyś sąd z mojego powództwa wydał nakaz zapłaty z weksla. Na odwrocie znalazła się ogólna informacja w kilku punktach, z których jeden mówił o tym, że nakaz z weksla jest tytułem zabezpieczenia, (...)

Egzekucja z nieruchomości po śmierci dłużnika

Egzekucja z nieruchomości po śmierci dłużnika

Wierzyciel posiada prawomocny nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi, który umiera. Jeszcze za życia dłużnika zostaje wszczęta egzekucja z jego nieruchomości przez innych wierzycieli. Czy posiadając (...)

Doręczenie wezwania i nakazu zapłaty

Doręczenie wezwania i nakazu zapłaty

W celu wyegzekwowania należności za faktury Vat wysłałem do dłużnika wezwanie do zapłaty, którego w 14 dniach nie odebrał. Na kopertach widniały pieczęcie "adresata nie zastałem w domu ", "awizowane (...)

Różnice między wyrokiem a nakazem zapłaty

Różnice między wyrokiem a nakazem zapłaty

Czym różni się wyrok sądu nakazujący zapłatę kwoty, o którą toczy się spór przed sądem od nakazu zapłaty? Wierzyciel otrzymał nakaz zapłaty wydany przez sąd, a dłużnik odwołał się (...)

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Jak przygotować się do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej?

Witam serdecznie, chcę zakupić mieszkanie z licytacji komorniczej. Nie ukrywam że natrafiłem na naprawdę ciekawą ofertę i chciałbym jak najszybciej stać się jej właścicielem. Dlatego pisze (...)

Podpis z datą pewną

Podpis z datą pewną

W ramach zawartej umowy o współpracy gospodarczej do naszego kontrahenta dostarczaliśmy towar w partiach z dopiskiem na fakturze - Przedmiot sprzedaży staje się własnością odbiorcy po uiszczeniu (...)

Kwestionowanie nakazu zapłaty

Kwestionowanie nakazu zapłaty

Czy to prawda, że dłużnik, przeciwko któremu Sąd wydał nakaz zapłaty (w trybie nakazowym lub upominawczym) może praktycznie nieograniczoną liczbę razy odwoływać się od takiego nakazu, każdorazowo (...)

Przedawnienie roszczeń za faktury

Przedawnienie roszczeń za faktury

Otrzymałem nakaz zapłaty w upominawczym postępowaniu za kilka faktur z 1977 roku z odsetkami od roku. W tamtym czasie skradziono mi telefon komórkowy, co zgłosiłem w prokuraturze. Postępowanie umorzono. (...)

Odzyskanie należności za czynsz w trybie nakazowym

Odzyskanie należności za czynsz w trybie nakazowym

Wynajmowałem mieszkanie. Najemca nie zapłacił za trzy kolejne okresy płatności, oraz rachunków za wodę, w związku z czym wezwałem go (w terminie 1-go miesiąca od daty otrzymania wezwania) do (...)

Wpłaty od dłużnika przed wydaniem nakazu zapłaty

Wpłaty od dłużnika przed wydaniem nakazu zapłaty

Złożyłem przeciwko dłużnikowi pozew o wydanie nakazu zapłaty. Dowiedziawszy się o tym dłużnik rozpoczął spłacanie należności w ratach. Rozumiem, że jeśli na bieżąco nie będę informował (...)

Nakaz zapłaty a upadłość dłużnika

Nakaz zapłaty a upadłość dłużnika

Jako powód wystąpiłem do Sądu z nakazem zapłaty przeciw pozwanej. Sąd rozpatrzył nakaz w trybie postępowania upominawczego. W dniu wczorajszym dowiedziałem się, że pozwany zgłasza upadłość. (...)

Nakaz zapłaty w sprawie odszkodowania

Nakaz zapłaty w sprawie odszkodowania

Czy można uzyskać rozstrzygnięcie w postępowaniu nakazowym, przedkładając następujące dokumenty: 1) polisę ubezpieczeniową wraz z ogólnymi warunkami, 2) postanowienie prokuratora o umorzeniu (...)

Wszczęcie egzekucji komorniczej

Wszczęcie egzekucji komorniczej

W dniu 5 kwietnia 2005 roku otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany przez sąd rejonowy. 10 października sąd rejonowy stwierdził uprawnienie do egzekucji mojej osobie. Dłużnik (...)

FORUM PRAWNE

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę Witam serdecznie, posiadam wierzytelność z sądową klauzurą wykonalności,niestety komornik nawet nie" kiwnął palcem" aby cokolwiek (...)

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!!

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!! Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie

nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już (...)

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

zadłużenie PLUS windykacja "Raport"

zadłużenie PLUS windykacja "Raport" Mam kłopot, dwa i pół roku temu rozwiązałam umowę z plus gsm. Parę dni temu dostałam od nich pismo, że zalegam im pieniądze, dzień później zadzwoniła (...)

zadlużone mieszkanie ojca

zadlużone mieszkanie ojca Witam. Pisze w takiej sprawie iz, w 2008 roku wymeldowalam sie od ojca. W styczniu 2014 roku dopiero przyszło mi pismo od komornika, jestem obciążona spłatą długu , gdyż (...)

POMOCY nęka mnie firma raport. Błagam Pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

POMOCY nęka mnie firma raport. Błagam Pomocy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 Potrzebuje pomocy. Miałem dwa telefony w Plusie na abonament. Rozwiązałem z nimi umowę 2005r.w styczniu za to że zminili cennik (...)

Komornik-prosze o informacje.

Komornik-prosze o informacje. Bardzo prosze o informacje,co z domu moze zajac komornik?Czy takie przedmioty jak pralka automatyczna,lodowka,komputer dziecka moga byc zajete? Roman (roman25) Wpadł do mnie (...)

firma Kruk i Cyfra + to oszuszuści...

firma Kruk i Cyfra + to oszuszuści... ta cała cyfra+ to wyzyskiwacze... Nie dosyć że miałam umowe na rok, a przedłuzałam ją aż do 2 lat i po kilka miesięcy temu rozwiazałam umowe z cyfrą, (...)

Kiedy przedawni się kredyt?

Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...)

Porady prawne