Nieprawidłowa reprezentacja w procesie

Pytanie:

"W sporze cywilnym w kwocie powyżej 10 tysięcy PLN (nie gospodarczym) wydany został nakaz zapłaty w trybie upominawczym. Pozwany wniósł sprzeciw poruszając kilka zagadnień faktycznych i prawnych, na które powód odpowiedział przed pierwszą rozprawą. Na pierwszej rozprawie sędzia wyznaczyła pozwanemu termin do wniesienia ewentualnych dodatkowych twierdzeń i dowodów pod rygorem ich pominięcia (nie pamiętam art. kpc). Pozwany wniósł pismo podpisane przez pełnomocnika, który na pierwszej rozprawie powiedział, że jest osobą zarządzającą majątkiem i sprawami strony (z art. 87 par. 1 kpc). Wywołało to sprzeciw powoda, który obawiając się zarzutu nieważności postępowania wniósł o wykazanie dokumentem stosunku podstawowego. Na drugiej rozprawie pozwany zaczął tłumaczyć, że jego pełnomocnik "zarządza interesami" w taki sposób, że "chodzi po urzędach razem z pozwanym" i "reprezentuje go w sądach". Słowem jednak nie wspomniał o zarządzaniu interesami lub majątkiem. Co więcej na pierwszej rozprawie powiedział, że nie ma majątku. Powód chce złożyć wniosek o pominięcie czynności nieprawidłowo umocowanego pełnomocnika pozwanego. Czy pismo pozwanego z nowymi twierdzeniami złożone po pierwszej rozprawie i podpisane przez źle umocowanego pełnomocnika powinno zostać pominięte? Czy jeśli na pismo nałożony był termin pod rygorem pominięcia nowych twierdzeń, a pismo to jest "niebyłe" - to czy pozwany może odzyskać termin, żeby wnieść nawet to samo pismo powtórnie, czy też jego twierdzenia tam zawarte przepadły bezpowrotnie?"

Odpowiedź prawnika: Nieprawidłowa reprezentacja w procesie

Zgodnie z art. 97 kodeksu postępowania cywilnego po wniesieniu pozwu sąd może dopuścić tymczasowo do podjęcia naglącej czynności procesowej osobę nie mogącą na razie przedstawić pełnomocnictwa. Zarządzenie to sąd może uzależnić od zabezpieczenia kosztów. Sąd wyznaczy równocześnie termin, w ciągu którego osoba działająca bez pełnomocnictwa powinna je złożyć albo przedstawić zatwierdzenie swej czynności przez stronę. Jeżeli termin upłynął bezskutecznie, sąd pominie czynności procesowe tej osoby. W tym wypadku przeciwnik może żądać od działającego bez umocowania zwrotu kosztów spowodowanych jego tymczasowym dopuszczeniem. 

Ten przepis należy naszym zdaniem zastosować odpowiednio do opisywanej sytuacji. Jeśli pozwany zatwierdził pismo osoby występującej jako pełnomocnik (a tak zdaje się wynikać z opisu sytuacji), to sąd przedmiotowe pismo powinien uznać i brać pod uwagę w toku postępowania. Jeśli byłoby inaczej, sąd pominie czynności procesowe osoby występującej w roli pełnomocnika.

Rygor pominięcia twierdzeń i dowodów na ich poparcie dotyczy pism przygotowawczych (art. 207 § 3), pozwów w sprawach gospodarczych i w postępowaniu uproszczonym, odpowiedzi na pozew ( art. 479 [14] § 2, art. 505[5] § 1), zarzutów w postępowaniu nakazowym (art. 493 § 1 i art. 495 § 3). Najprawdopodobniej w opisywanej sytuacji mamy do czynienia z art. 207 kpc, zgodnie z którym w sprawach zawiłych lub rozrachunkowych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew lub także w miarę potrzeby wymianę przez strony dalszych pism przygotowawczych, przy czym oznaczy porządek składania pism, termin, w którym pisma należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy wymianę pism może zarządzić sąd.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika