Odebranie władzy rodzicielskiej

Pytanie:

"Para żyjąca w konkubinacie posiada roczne dziecko. Matka od momentu narodzin dziecka nie interesuje się nim i nie dba o nie, ponadto stwierdzono u niej chorobę psychiczną. Czy można pozbawić ją władzy rodzicielskiej i w jaki sposób? Ojciec dziecka musiał wrócić do pracy, a opiekę nad dzieckiem sprawuje jego matka. Czy może ona się starać o opiekę nad dzieckiem sądownie i czy jeżeli babcia zostanie prawnym opiekunem dziecka, to ojciec dziecka nie straci władzy rodzicielskiej?"

Odpowiedź prawnika: Odebranie władzy rodzicielskiej

Matce władzę rodzicielską może odebrać sąd opiekuńczy, o ile stwierdzi ku temu przyczynę. Może nią być:

  • trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej
  • nadużywanie jej
  • rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka

Dwie ostatnie przyczyny muszą być zawinione. Wydaje się, że choroba psychiczna rodzica stanowić może trwałą przeszkodę w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, a tym samym stanowić przyczynę jej odebrania. Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej należy wnieść do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Wniosek taki mogą wnieść rodzice. Sąd opiekuńczy może także wszcząć postępowanie w sprawie pozbawienia władzy rodzicielskiej z urzędu, a zatem można skierować do niego pismo w tej sprawie z zawiadomieniem o konieczności jego interwencji.

Piszę Pan o konkubinacie, dlatego chcemy zwrócić uwagę, iż nie zachodzi domniemanie, iż to Pan jest ojcem dziecka. Jeśli nie doszło do ustalenia ojcostwa przez sąd, ani też przez uznanie dziecka (nie pisze Pan o tym), to w oczach prawa nie jest Pan rodzicem i nie przysługuje Panu władza rodzicielska. Nie może Pan zatem złożyć wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej, a jedynie złożyć zawiadomienie o konieczności wszczęcia postępowania jako osoba trzecia.

Jeśli nie przysługuje Panu władza rodzicielska, to po jej odebraniu matce sąd opiekuńczy ustanowi dla dziecka opiekę. Jeśli natomiast władza rodzicielska Panu przysługuje (bo uznał Pan dziecko albo przyznał ją Panu sąd), to nie będzie w ogóle potrzeby ustanawiania opieki nad dzieckiem.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • beata 2016-09-19 17:50:28

    ojciec nie odwiedza dziecka 6ponad lat nie intereseuje sie nim, co mog e jeszcze napisac zeby mu zabrac,przez 6lat go nie widzial nic dziecko go nie zna


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika