Odpowiedzialność za długi spadkowe

Pytanie:

Dwa tygodnie temu zmarł mój ojciec, sądzimy, że zostawił po sobie nie spłacone kredyty. Co muszę w tej chwili zrobić ja i moja córka (wnuczka zmarłego), aby nie przejąć po nim długów? Moja córka jest poza granicami kraju, czy wystarczy jej odręczne pismo, czy też musi przyjechać do Polski?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.3.2010

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi spadkowe

Pańska córka nie musi być w ogóle powołana do dziedziczenia (nie dziedziczyć). Zgodnie z porządkiem dziedziczenia ustawowego, zawartym w art. 931 k.c., w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. Wobec tego Pańska córka nie jest powołana do dziedziczenia. Jeżeli jednak Pański ojciec zostawił testament, w którym uczynił córkę spadkobiercą, będzie ona powołana do dziedziczenia. Ponadto, jeżeli odrzuci Pan spadek, zgodnie z art. 1020 k.c. zostanie Pan wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył Pan otwarcia spadku. Wobec tego Pański udział w spadku przypadnie Pańskiej córce.

Porady prawne

W ramach postępowania spadkowego będzie musiał Pan dokonać następujących czynności. Po pierwsze, przyjąć (także milcząco) bądź odrzucić spadek. Po drugie dokonać podziału majątku spadkowego w drodze tzw. działu spadku.

Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku.

Zgodnie z art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste - a więc odpowiadałby Pan całym swoim majątkiem), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Zgodnie z art. 1015 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (a więc o śmierci ojca). Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.

Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.

Wobec tego mogą Państwo odrzucić spadek, a tym samym długi z nim związane. Drugim rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co ograniczy odpowiedzialność za te długi do wysokości wartości inwentarza. Warto też przeprowadzić jak najszybciej dział spadku, aby ograniczyć odpowiedzialność w stosunku do wielkości udziałów. Wówczas długi spadkowe będą mogły być zaspokojone w wysokości wartości uzyskanego przez Pana (lub Pańską córkę udziału).

Jeżeli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że długi spadkowe przewyższają wartość spadku, rozsądnym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze odrzucenie spadku.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym. Wobec tego również Pańska córka może udzielić Panu w odpowiedniej formie pełnomocnictwa do jego złożenia, co wyeliminuje konieczność powrotu do kraju córki.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Co to jest przyjęcie spadku wprost?

Co to jest przyjęcie spadku wprost?

  Zgodnie z przepisami dotyczącymi prawa spadkowego spadkobierca nabywa spadek" z mocy prawa z chwilą śmierci spadkodawcy. Nie jest to nabycie spadku uzależnione od złożenia jakiegoś wcześniejszego oświadczenia przez spadkobiercę. Jednakże z uwagi na poźniejsze następstwa prawne otwartego (...)

Dziedziczenie długów? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkodawcy?

Dziedziczenie długów? Jaka jest odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkodawcy?

Śmierć dłużnika nie musi oznaczać braku możliwości odzyskania naszego długu. Jest to podyktowane tym, że z chwilą śmierci niejako automatycznie przechodzą na określone osoby nie tylko prawa majątkowe zmarłego ale także jego obowiązki. Dlatego, co do zasady, śmierć naszego dłużnika (...)

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Przyjęcie spadku - co to jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Zgodnie z prawem polskim dana osoba - spadkobierca, nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (czyli z chwilą śmierci spadkodawcy). Nabycie spadku przez spadkobiercę nie jest jednak nabyciem definitywnym, ponieważ spadkobierca ma prawo w ciągu 6 miesięcy - od daty, kiedy dowiedział się o tytule swego (...)

Przyjęcie i odrzucenie spadku w ujęciu obowiązujących przepisów oraz pod rządami znowelizowanej regulacji spadkowej.

Przyjęcie i odrzucenie spadku w ujęciu obowiązujących przepisów oraz pod rządami znowelizowanej regulacji spadkowej.

Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) - ta rzymska paremia w najpełniejszy sposób wyraża zasadę obowiązującą w dotychczasowym prawie spadkowym, w szczególności w regulacji dotyczącej przyjęcia lub odrzucenia spadku. Przepisy, które nadal obowiązują (...)

Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Za jakie długi odpowiada spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Spadkobierca, któremu przypadł spadek, może go przyjąć albo odrzucić. Do 18 października 2015 r., tj. chwili wejścia w życie nowelizacji prawa spadkowego brak oświadczenia w określonym terminie powodował, że spadkodawcę traktowało się tak, jakby przyjął spadek wprost (poza wyjątkami, (...)

Spadkobierco, czy wiesz, według jakich zasad odpowiadasz za długi spadkowe przed przyjęciem spadku, a według jakich po jego przyjęciu?

Spadkobierco, czy wiesz, według jakich zasad odpowiadasz za długi spadkowe przed przyjęciem spadku, a według jakich po jego przyjęciu?

  Analizując sytuację prawną spadkobiercy pod kątem odpowiedzialności za długi spadkowe należy wyróżnić trzy okresy, w których zasady odpowiedzialności mogą się od siebie różnic. I tak będą to następujące okresy: od otwarcia spadku (tj. od śmierci spadkodawcy) (...)

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania względem ZUS i US powstałe w związku działalnością gospodarczą spadkodawcy - opinia prawna

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania względem ZUS i US powstałe w związku działalnością gospodarczą spadkodawcy - opinia prawna

Stan faktyczny Mój ojciec - rozwodnik zmarł w grudniu 2004 r., nie pozostawił żadnego testamentu, żadnego spadku, żadnego majątku, ale pozostawił różne zobowiązania. Moja siostra za życia ojca podpisała notarialnie umowę o wydziedziczeniu, ja tego nie zdążyłem zrobić. Czy ją to wystarczająco (...)

Dostałeś w spadku kredyt? Jest na to rada

Dostałeś w spadku kredyt? Jest na to rada

Masz pół roku, żeby odwiedzić notariusza lub sąd. Jeśli się spóźnisz, będziesz musiał spłacić odziedziczone długi. Po śmierci kredytobiorcy banki będą chciały odzyskać pieniądze od jego spadkobierców. Kodeks cywilny każe dziedziczącym oddać długi zmarłego, (...)

Prawo spadkowe - co reguluje prawo spadkowe?

Prawo spadkowe - co reguluje prawo spadkowe?

Co określamy mianem "prawo spadkowe"? Prawo spadkowe jest częścią prawa cywilnego. Jego normy są wyodrębnione w osobnej księdze k.c. na podstawie kryterium: normowania skutków prawnych śmierci człowieka (osoby fizycznej) jako podmiotu praw i obowiązków majątkowych w dziedzinie (...)

Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

Czy mogę sprzedać spadek? Zbycie spadku w drodze umowy

  Przystępując do przedstawienia problematyki umownego zbycia spadku na wstępie należy poczynić kilka uwag wprowadzających. Otóż na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź na pytanie, co jest przedmiotem umowy. Nie może bowiem ulegać wątpliwości, iż umowa dotyczy spadku (...)

Postępowanie w sprawie o dział spadku

Postępowanie w sprawie o dział spadku

Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego. Ich sytuacja prawna regulowana jest wówczas przez przepisy dotyczące współwłasności w częściach ułamkowych, które stosuje się odpowiednio do wspólności majątku (...)

Dopuszczalność potrącenia z wynagrodzenia - opinia prawna

Dopuszczalność potrącenia z wynagrodzenia - opinia prawna

Stan faktyczny W ubiegłym roku zatrudnialiśmy pracownika na umowę o pracę, który kilka miesięcy od momentu zatrudnienia zmarł. Zgon nastąpił na kilka dni przed końcem miesiąca i wynagrodzenie za ten okres nie zostało wypłacone. Trzy miesiąće później otrzymaliśmy postanowienie z Sądu (...)

Zaskarżalność postanowienia o spisie inwentarza

Zaskarżalność postanowienia o spisie inwentarza

Dnia 23 sierpnia 2006 r. Sąd Najwyższy udzielił odpowiedzi na pytanie czy postanowienie w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza wydane w trybie art. 644 k.p.c. w związku z art. 637 § 2 k.p.c. jest postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy w rozumieniu art. 518 zd. 1 k.p.c., od którego (...)

Śmierć nie uwalnia od fiskusa

Śmierć nie uwalnia od fiskusa

Urząd może ściągnąć należny podatek ze spadkobiercy. Wdowa czy wdowiec ma natomiast prawo do wspólnego rozliczenia ze zmarłym małżonkiem. Według przepisów wystarczy, że złoży wniosek o łączne opodatkowanie dochodów. W praktyce chodzi o zaznaczenie odpowiedniego pola (...)

Czy można zbyć udział w spadku?

Czy można zbyć udział w spadku?

Czy można zbyć udział w spadku? Na tak postawione pytanie, należy odpowiedzieć twierdząco. Wynika to z art. 1051 kodeksu cywilnego, który stanowi, że spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Zatem (...)

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

Stan faktyczny Na podstawie postanowienia Sądu podział spadku po Ojcu dał mi prawo do 1/3 spadku, matce także 1/3, zaś wnukom po nieżyjącym bracie po 1/6. Jako spadek należy rozumieć mieszkanie (własnościowe spółdzielcze). W mieszkaniu tym mieszkam wraz z matką ponad 40 lat, mieszkanie (...)

Mam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, co dalej – opinia prawna

Mam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, co dalej – opinia prawna

Stan faktyczny Na podstawie postanowienia Sądu podział spadku po Ojcu dał mi prawo do 1/3 spadku, matce także 1/3, zaś wnukom po nieżyjącym bracie po 1/6. Jako spadek należy rozumieć mieszkanie (własnościowe spółdzielcze). W mieszkaniu tym mieszkam wraz z matką ponad 40 lat, mieszkanie (...)

Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

Zachowek od obdarowanego (jak długo skuteczne jest roszczenie o niego) - opinia prawna

  Stan faktyczny   Po opłaceniu pełnego wkładu budowlanego w celu otrzymania własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego teściowa przekazała Aktem Notarialnym na podstawie Umowy Darowizny swoje mieszkanie o powierzchni użytkowej 50,78m2 mojej córce. Wspomniana (...)

Dziedziczenie według nowych reguł w prawie krajowym i unijnym

Dziedziczenie według nowych reguł w prawie krajowym i unijnym

O tym, że spadek nie zawsze związany jest ze wzbogaceniem, ma świadomość coraz więcej osób. Niestety wielu przekonało się na własnej skórze, że zaniedbanie tych kwestii tzw. milczące przyjęcie spadku, powodowało scalenie się odziedziczonych aktywów i pasywów (...)

Książeczka oszczędnościowa po zmarłej siostrze - opinia prawna

Książeczka oszczędnościowa po zmarłej siostrze - opinia prawna

Stan faktyczny  Zmarła siostra mojego teścia. Była osobą samotną, teść jest jedynym spadkobiercą. Zostawiła książeczkę PKO BP z wkładem w wysokości 2200 zł. Upoważniona do odbioru była najbliższa sąsiadka. Niestety upoważnienie wygasło z chwilą śmierci. Jakie kroki ma podjąć (...)

Spadek dla małoletniej córki - opinia prawna

Spadek dla małoletniej córki - opinia prawna

Stan faktycznyOjciec mojej córki zmarł 30 grudnia 2007 roku. Moja córka (ur. 1993 r.) jest jedyną spadkobierczynią. Spadek nie został odrzucony, więc córka, wg mojego rozeznania, dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Proszę o opinię dotyczącą najlepszego dla córki (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odpowiedzialność spadkobierców za długi wobec ZUS

Odpowiedzialność spadkobierców za długi wobec ZUS

Czy spadkobiercy przedsiębiorcy zadłużonego z tytułu składek, mają obowiązek uregulować te należności? Skutkiem śmierci osoby prowadzącej działalność gospodarczą będzie zaktualizowanie się regulacji kształtujących te kwestie. Spadkobiercy przejmują przewidziane majątkowe prawa i (...)

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Mama zostawiła w testamencie mieszkanie własnościowe starszemu bratu. Testament został odnaleziony dopiero teraz (po 3 latach). Nie nastąpił jeszcze sądowy dział spadku. Do tej pory mieszkanie mamy zajmował młodszy brat. Nie płacił czynszu. Ja,spodziewając się takiego rozwoju sprawy,lecz (...)

Odpowiedzialność za długi spadkowe a staranność

Odpowiedzialność za długi spadkowe a staranność

Po śmierci mojej krewnej jej bratanek wystąpił do sądu o nabycie spadku, jako jeden ze spadkobierców ustawowych. Okazało się jednak, że w testamencie zmarła całość majątku przepisała na moją siostrę, która przyjęła spadek w całości zakładając, że nie ma żadnych długów. Wyrok (...)

Ograniczenie odpowiedzialności za długi

Ograniczenie odpowiedzialności za długi

Ojciec ma zaciągnięte kredyty. Czy w przypadku jego śmierci dziedziczę długi czy nie? Mam 22 lata, rodzice po rozwodzie, mieszkam z matką. Spadkobiercy mogą spadek przyjąć lub odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od (...)

Odpowiedzialność za długi ojca

Odpowiedzialność za długi ojca

Jestem 20 lat po rozwodzie. Zmarł mój były mąż. W chwili obecnej okazało się, że w czerwcu ubiegłego roku otrzymał on kredyt. Bank domaga się spłaty kredytu od naszych dzieci (nie były one żyrantami). Czy moje dzieci będą musiały spłacać ten kredyt? Słyszałam, że jedynym wyjściem (...)

Odpowiedzialność za długi spadkowe po przyjęciu spadku

Odpowiedzialność za długi spadkowe po przyjęciu spadku

Czy po przyjęciu spadku, spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko ze spadku? Zgodnie z art. 1030 k.c. do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. (...)

Odpowiedzialność za długi spadku a brak podziału spadku

Odpowiedzialność za długi spadku a brak podziału spadku

Odziedziczyłam część spadku z długami, jak wygląda odpowiedzialność za długi jeśli nie było jeszcze oficjalnego podziału spadku? Z przedstawionego pytania wynika, że nie nastąpił jeszcze dział spadku (nie nastąpiło przyznanie każdemu ze spadkobierców poszczególnych przedmiotów (...)

Jak uchronić rodzinę przed długami spadkowymi

Jak uchronić rodzinę przed długami spadkowymi

Jestem rozwodnikiem, posiadam dwie córki w wieku 21 i 13 lat, płacę na nie alimenty, obie mieszkają z matką w połowie domu ( drugą zajmuję ja i moja firma ). Dom jest własnością moją notarialnie, jako spadek po matce i ciotce. Jednakże jest na nim ustanowiona hipoteka w banku na łączna (...)

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Chodzi mi o sytuację, gdy spadkodawca zmarł dawno (ponad 6 mies. temu), nie ma testamentu, więc dziedziczenie ustawowe, co spadkobierca ustawowy może zrobić? Jeśli przyjmie spadek, odpowiada całym majątkiem, czy może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Czy jest możliwość nie przyjęcia (...)

Odpowiedzialność za długi a dział spadku

Odpowiedzialność za długi a dział spadku

Moja mama, mój brat i ja przyjęliśmy spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. Dostaliśmy stwierdzenie nabycia spadku po 1/3 wszyscy oraz zlecenie wykonania spisu inwentarza przez komornika. Majątek wchodzący w skład spadku stanowi dom oraz samochód. Ojciec prowadził działalność gospodarczą, (...)

Odpowiedzialność za długi spadkowe spadkobierców

Odpowiedzialność za długi spadkowe spadkobierców

Cztery lata temu po zmarłym bracie odziedziczyliśmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Sędzia poinformował nas, że komornik może wnioskować o sporządzenie spisu inwentarza. W ciągu prawie 4 lat nikt nie występował o taki spis. W tym czasie z majątku zmarłego spłaciliśmy jego zobowiązania (...)

Odrzucenie spadku obciążonego długami przez kuzyna.

Odrzucenie spadku obciążonego długami przez kuzyna.

Zmarł mój kuzyn, pozostawiając po sobie dość spore długi. Wszyscy najbliżsi odrzucili spadek, po to właśnie by dług nie spał na nich. Moje pytanie tyczy się tego, czy w tej sytuacji istnieje ryzyko że ten spadek w raz z długami przejdzie na mnie? Niniejsza opinia została sporządzona (...)

Długi spadkowe

Długi spadkowe

Przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza w przypadku nie podania do inwentarza przedmiotów należących do spadku, spadkobierca w określonej sytuacji ponosi pełną odpowiedzialność za długi spadkowe. Czy w przypadku podania wszystkich przedmiotów należących do spadku jednak z rażąco (...)

Proste przyjęcie spadku, a przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.

Proste przyjęcie spadku, a przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.

Czym różni się proste przyjęcie spadku od przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Należy podkreślić, że w świetle art. 922 § 1 k.c. na spadek składają się zarówno prawa jak i obowiązki majątkowe zmarłego. Mając na uwadze brzmienie wskazanego przepisu, wskazujemy że (...)

Odpowiedzialność za długi spadkowe - podatki

Odpowiedzialność za długi spadkowe - podatki

Czy spadkobiercy którzy odrzucą spadek zwalniają się tym samym ze wszystkich zaległości podatkowych? Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. (...)