Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi spadkowe
Pańska córka nie musi być w ogóle powołana do dziedziczenia (nie dziedziczyć). Zgodnie z porządkiem dziedziczenia ustawowego, zawartym w art. 931 k.c., w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. Wobec tego Pańska córka nie jest powołana do dziedziczenia. Jeżeli jednak Pański ojciec zostawił testament, w którym uczynił córkę spadkobiercą, będzie ona powołana do dziedziczenia. Ponadto, jeżeli odrzuci Pan spadek, zgodnie z art. 1020 k.c. zostanie Pan wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył Pan otwarcia spadku. Wobec tego Pański udział w spadku przypadnie Pańskiej córce.

W ramach postępowania spadkowego będzie musiał Pan dokonać następujących czynności. Po pierwsze, przyjąć (także milcząco) bądź odrzucić spadek. Po drugie dokonać podziału majątku spadkowego w drodze tzw. działu spadku.
Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku.
Zgodnie z art. 1012 k.c. spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste - a więc odpowiadałby Pan całym swoim majątkiem), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Zgodnie z art. 1015 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (a więc o śmierci ojca). Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.
Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.
Wobec tego mogą Państwo odrzucić spadek, a tym samym długi z nim związane. Drugim rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co ograniczy odpowiedzialność za te długi do wysokości wartości inwentarza. Warto też przeprowadzić jak najszybciej dział spadku, aby ograniczyć odpowiedzialność w stosunku do wielkości udziałów. Wówczas długi spadkowe będą mogły być zaspokojone w wysokości wartości uzyskanego przez Pana (lub Pańską córkę udziału).
Jeżeli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że długi spadkowe przewyższają wartość spadku, rozsądnym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze odrzucenie spadku.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym. Wobec tego również Pańska córka może udzielić Panu w odpowiedniej formie pełnomocnictwa do jego złożenia, co wyeliminuje konieczność powrotu do kraju córki.
