Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za zniszczony środek trwały
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej uważa się otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 4 wskazanej ustawy, zwalnia od podatku dochodowego kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem jednak odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (...), z których dochody opodatkowane są zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy. Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, w przypadku zaistnienia szkody w środku trwałym, otrzymane z tego tytułu odszkodowanie stanowić będzie - co do zasady - w dniu jego uzyskania (np. wpływu na rachunek bankowy podatnika), przychód z działalności gospodarczej (tak też: Informacja Izby Skarbowej w Opolu z dnia 9 marca 2005 r., PF-I-005/5/StS/05).

Odnośnie natomiast podatku od towarów i usług (VAT) należy stwierdzić, że jeżeli w momencie zakupu samochodu podatnik spełniał warunki, aby móc dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to fakt otrzymania odszkodowania, w związku z jego zniszczeniem lub kradzieżą nie skutkuje koniecznością korekty uprzednio odliczonego, zgodnie z prawem, podatku naliczonego (odszkodowanie za szkodę poniesioną przez podatnika podatku od towarów i usług na ogół nie obejmuje podatku VAT) - tak: postanowienie Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 31 stycznia 2005 r., PP-1/443 1/12/114 516/124/05. Ponadto, jak stwierdził Sądu Najwyższego w uchwale z dnia 16 października 1998 r. III CZP 42/98 (OSNC 1999/4 poz. 69): „odszkodowanie za szkodę w majątku służącym do działalności opodatkowanej nie powoduje utraty prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług”.
Polecamy również zapoznać się z artykułem serwisu e-prawnik.pl dotyczącym podobnych zagadnień: Firmowy samochód skradziony, spalony, zalany - czyli co zrobić w razie strat?
