Opublikowanie zdjęcia prywatnego domu

Pytanie:

"Mieszkam w małej miejscowości nieopodal Warszawy, w starym domu będącym własnością mojego teścia. Dom uważany jest za zabytkowy (jest jednym ze starszych domów z miejscowości), choć zabytkiem z punktu widzenia prawa nie jest. W tym roku władze miasta wydały jednoplanszowy (w formie plakatu) kalendarz ścienny, na którym umieszczono jedynie zdjęcie ukazujące fragment naszego domu. Nikt nie pytał nas o zgodę na publikację widoku naszego domu w takiej formie i nikt z urzędu miasta również nie poinformował nas, że taki kalendarz zostanie wydany. Kalendarz jest swoista promocją miasta, jest rozdawany za darmo, przekazywany w prezencie instytucjom w mieście oraz gościom odwiedzającym urząd. Dwa lata temu z okazji rocznicy nadania praw miejskich urząd wydał książkę, w której umieścił (również bez naszej zgody) zdjęcie domu z podaniem adresu. Książka jest ciągle sprzedawana przez władze miasta. Czy takie praktyki są dopuszczalne? Czy urząd mógł bez naszej zgody umieścić zdjęcie naszej własności w takich wydawnictwach?"

Odpowiedź prawnika: Opublikowanie zdjęcia prywatnego domu

Opisany problem należy rozważyć na tle przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z artykułem 23 kodeksu cywilnego dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. W związku z tym, iż kodeks cywilny nie zawiera definicji dóbr osobistych taka sytuacja jak opisana z cała pewnością podlegać będzie ochronie kodeksu cywilnego właśnie. Akt ten ogranicza się do stwierdzenia, że dobrami osobistymi człowieka są w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Nie jest to jednak katalog zamknięty, dlatego też na tej właśnie podstawie można domagać się respektowania prawa Państwa do Państwa domu. Trudno stwierdzić z całą pewnością, czy rzeczywiście doszło do naruszenia Państwa dóbr osobistych, jednak wydaje się, iż takie naruszenie miało miejsce. Wydaje się, iż doszło bowiem do naruszenia nienaruszalności mieszkania. Jeżeli przyjąć, że tak (dogłębnej analizy należy dokonać na podstawie szeregu szczegółowych okoliczności), to możecie Państwo skorzystać z uprawnienia z artykułu 24 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika