Odpowiedź prawnika: Podział majątku a udział w spółce z o.o.
Udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może być składnikiem majątku wspólnego, niezależnie od tego, że tylko jeden z małżonków jest stroną umowy spółki, a co za tym idzie - wspólnikiem. Udział jest bowiem prawem majątkowym i jego zaliczenie do majątku osobistego lub wspólnego zależy od tego z której masy majątkowej pochodził wkład na pokrycie tego udziału. W opisywanym przypadku wkładem do spółki było przedsiębiorstwo prowadzone przez męża na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej. Podstawową kwestią jednak pozostaje, czy składniki tego przedsiębiorstwa zostały nabyte przed zawarciem małżeństwa, czy po. Zakładając drugą sytuację (ona bowiem najczęściej występuje w praktyce), należy stwierdzić, iż przedsiębiorstwo jest składnikiem majątku wspólnego, a wniesienie go jako aportu do spółki z o.o. na pokrycie udziału powoduje, iż udział ten należy do majątku wspólnego. Oznacza to, że takie prawa związane z udziałem jak prawo do dywidendy (oczywiście dopiero po przeznaczeniu zysku do podziału) czy prawo do kwoty likwidacyjnej należeć będą do majątku wspólnego.

Natomiast prawa korporacyjne, w szczególności prawo głosu, należą do tego z małżonków, który jest wspólnikiem.
Przy podziale majątku będzie więc trzeba wycenić udział i tu sposobów jest kilka. Dwie podstawowe metody wyceny to wg wartości bilansowej albo wg wartości zbywczej. Naszym zdaniem, co potwierdza także część doktryny, należy przyjąć drugą z metod. Szczegóły w tej kwestii należą do rzeczoznawcy. Udział powinien być co do zasady przyznany mężowi, aby uniknąć konfliktów w spółce, gdyby udział podzielono między małżonków. Konieczne będzie więc spłacenie żony. Przy czym nie oznacza to, że spółkę będzie trzeba sprzedać. Spłata może być bowiem rozłożona przez sąd na raty do 10 lat, w zależności od sytuacji majątkowej małżonków.
Nieruchomość, która jest wynajmowana spółce na siedzibę, jak wynika z pytania, została zakupiona za środki z majątku osobistego, a więc stała się składnikiem tego majątku. Jednakże później na nieruchomość były czynione nakłady (postawiono budynek). Jeżeli pochodziły one z majątku wspólnego, to nakłady te podlegają zwrotowi, rozliczeniu przy podziale majątku.
Z treści pytania wynika, że dom, w którym mieszkali małżonkowie, należy w 2/3 do żony, a w 1/3 do córki. Udział w prawie własności w wysokości 2/3 należy więc do osobistego majątku żony. Jednak i w przypadku tej nieruchomości były czynione nakłady z majątku wspólnego. Także one będą więc podlegały rozliczeniu przy podziale. W tym jednak wypadku warto podkreślić konieczność udowodnienia nakładów ze wspólnego majątku np. rachunkami, w pytaniu mowa jest bowiem o tym, iż oficjalnie budowę finansował teść.
