Pośrednik turystyczny - dowóz klientów na lotnisko

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR i VAT, usługi turystyczne). Nie jestem organizatorem, tylko otrzymuję co miesiąc prowizję od dużych biur turystycznych za sprzedane wycieczki. Za niektóre wycieczki mam większa prowizję. Przy tych wycieczkach opłaca mi się wynająć autokar PKS w celu dowiezienia klientów na lotnisko. Poniesiony koszt wynajmu autokaru ma związek z moimi przychodami, bo dzięki temu zyskuje klientów na wykup wycieczki, czyli na prowizję. Klienci się cieszą, że nie muszą sami organizować sobie dojazdu na lotnisko. Dzięki temu mam ich więcej. Czy fakturę z PKS na przewóz osób z VAT 7% - mogę zarachować w koszty i odliczyć VAT?"

Odpowiedź prawnika: Pośrednik turystyczny - dowóz klientów na lotnisko

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jeśli zatem dany wydatek ma wpływ – chociażby pośrednio - na wielkość sprzedaży podatnika, a więc na jego przychód, to wydatek taki może być zaliczony do kosztów podatkowych. W takim przypadku podatnik powinien mieć również prawo odliczenia VAT od poniesionych wydatków.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika