Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Maj 2003

Wypowiedzenie umowy użyczenia lokalu

29.5.2003

Dom jednorodzinny był współwłasnością teściowej i teścia. Wraz z żoną zajmujemy piętro tego domu na podstawie umowy użyczenia napisanej na żonę podpisanej przez teściową i teścia. Umowa jest na czas nie określony, piętro domu zostało nam dane na użytkowanie nieodpłatne zobowiązując (...)

Termin na sporządzenie uzasadnienia

29.5.2003

Sędzia ma 7 dni na sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie cywilnej. Termin już minął. A czekamy na możliwość apelacji. Czy przejście terminu jest na moją korzysć, czy nic mi z tego?

Nowa rodzina a wpływ na wysokość alimentów

29.5.2003

Aktualnie jestem w związku z mężczyzną, który płaci alimenty na córkę. Sama mam zasądzone alimenty na syna z pierwszego związku. Różnica wieku dzieci jest bardzo duża, natomiast alimenty, które otrzymuję są znacznie niższe niż kwota, którą płaci mąż na swoją córkę. Matka dziewczynki (...)

Wstrzymanie rozbiórki budynku

29.5.2003

Postawiłem tymczasowy obiekt nietrwale umocowanym gruncie, który w każdej chwili można rozebrać w miejscu istniejącej szopy, którą inny użytkownik bez pozwolenia rozebrał. Obiekt, który postawiłem kazał inspektor budowlany decyzją administracyjną rozebrać, od decyzji odwołalem do wojewódzkiego (...)

Tajność głosowania na zebraniu w spółdzielni

29.5.2003

Zgodnie z zapisami statutu grupa członkowska przed przyjęciem porządku obrad zebrania uzupełniła ten porządek o punkt dotyczący zmian personalnych w Radzie Osiedla i radzie nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej przez odwołanie niektórych członków tych organów oraz ewentualne powołanie nowych. (...)

Czas zawieszenia postępowania w sprawie cywilnej

28.5.2003

Na jaki okres sąd może zawiesić postępowanie fakultatywnie z urzędu? Przed sądem powszechnym odbyła się rozprawa o wypłatę zrewaloryzowanej kaucji mieszkaniowej. Jednak sąd zawiesił postępowanie fakultatywnie z urzędu, minęły 4 miesiące i nic się nie dzieje.

Budynek postawiony na działce innej osoby

28.5.2003

Brat mojej mamy postawił dom na działce nie należącej do niego. Niedawno brat mamy zmarł. Pozostały po nim rachunki na budowę i projekt budynku. Czy mama może dochodzić swojej części spadku również z tego budynku. Czy też własność gruntu definitywnie przesądza o własności domu bez (...)

Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca studenta

27.5.2003

Ponownie zadaję pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca, który studiuje w Polsce na studiach dziennych. Czy ma prawo korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego? Prosze o napisanie przepisów na jakie można się powołać, że obcokrajowiec student ma prawo do ubezpieczeniazdrowotnego. (...)

Zabezpieczenie majątku spadkowego. Jak prawnie zabezpieczyć masę spadkową?

26.5.2003

W trakcie postępowania przed sądem o stwierdzenie nabycia spadku, uczestnik postępowania będący w posiadaniu ruchomej części masy spadkowej wysprzedaje ją. Masa spadkowa została wyliczona i przedstawiona w sądzie. Jak prawnie zabezpieczyć masę spadkową? Czy jest możliwe po zasądzeniu ruchomej (...)

Nabycie udziału w spadku a wspólność majątkowa

26.5.2003

Teściowa chce przepisać swój udział w spadku mojej żonie, chodzi o dom. Czy jeśli będzie pomiędzy nami tzw.intercyza, to w przypadku śmierci żony, rozwodu mam prawo do tego domu? Teściowa chce tak załatwić sprawę, aby w takiej sytuacji mnie się nic nie dostało, jak to należałoby załatwić? (...)

Odwołanie członków zarządu

26.5.2003

Uzasadnione zastrzeżenia członków spółdzielni mieszkaniowej do pracy zarządu przejawiły się wnioskiem zebrań grup członkowskich o nieprzyjęcie rocznego sprawozdania z pracy zarządu. Z jakimi konsekwencjami należy się liczyć w przypadku, kiedy zgromadzenie przedstawicieli członków poprze (...)

Podział majątku po zawarciu tzw. intercyzy

23.5.2003

Czy jeżeli podczas trwania małżeństwa została podpisana notarialna umowa rozdzielności majątkowej to w przypadku zmiany wpisu w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej z współwłasności małżeńskiej na współwłasność, przytoczona nieruchomość (dom) może być przedmiotem sprawy (...)

Rozstrzygnięcia SKO

23.5.2003

Czy Samorządowe Kolegium Odwoławcze może zmienić decyzję Prezydenta Miasta w sprawie odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji, która jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czy też może ją tylko uchylić i przesłać do ponownego rozpatrzenia. (...)

Zmiana żądania rozwodu na separację

22.5.2003

Czy jeżeli żona wnosi pozew rozwodowy, to podczas rozprawy pojednawczej może zmienić pozew rozwodowy na orzeczenie separacji, jeżeli mąż nie zgadza się na rozwód i w jego mniemaniu nie nastąpił całkowity rozkład pożycia? Co w takiej sytuacji orzeknie sąd?

Ugoda w sprawach z zakresu prawa pracy

22.5.2003

Czy pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą możliwe jest zawarcie ugody przedsądowej po rozwiązaniu stosunku pracy. Czy wszystkie roszczenia pracownika może taka ugoda zaspokajać? Jakie przepisy regulują zawarcie takiej ugody przesądowej?

Wpis praw spadkobiercy do ksiegi wieczystej

22.5.2003

W księdze wieczytej wpisani są moi nieżyjący rodzice, będący współwłaścicielami po idealnej połowie nieruchomości. Jak będzie wyglądał wpis do KW w przypadku nabycia przeze mnie praw do spadku (jestem jedynym spadkobiercą)? Czy będę tam wpisana jako ,,spadkobierca imię i nazwisko '' (...)

Odpowiedzialność małżonków po rozwodzie za długi

22.5.2003

Jestem w trakcie rozwodu. Działalność gospodarcza - sklep spożywczy - jest prowadzony na mnie, ale żona uczestniczyła w tym aktywnie. Czy po rozwodzie nie będzie uczestniczyć w spłacie długów zaciągniętych u dostawców?

Zasady zakładania i prowadzenia fundacji

22.5.2003

Jakie warunki muszą być spełnione przy zakładaniu fundacji, której działalność związana byłaby z kultura i sztuką? Na jakich warunkach taka fundacja może prowadzić działalność gospodarczą? Jakie obowiązki z tytułu ubezpieczeń społecznych spoczywają wtedy na założycielu/ach?

Wybudowanie domu na nie swojej nieruchomości

22.5.2003

Czy przez samoistne posiadanie w dobrej wierze (w rozumieniu art. 231 KC) można uznać przypadek, kiedy nabywam w spadku dom, który częściowo stoi na działce sąsiada. Do momentu weryfikacji map geodezyjnych i KW byłem przekonany, że dom stoi całkowicie na mojej działce, ponieważ 25 lat temu (...)

Stwierdzenie nabycia spadku a odpis z KW

21.5.2003

Dowiedziałam się z artykułów prasowych, że w przypadku złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia praw spadkowych - jeśli jest to nieruchomość muszę przedstawić odpis z KW. Wydział KW, aby wydać odpis żąda kserokopii stwierdzenia przez sąd o nabyciu spadku. Czy wobec tej sytuacji we wniosku (...)

Forma oświadczeń w procesie karnym

21.5.2003

Wniosłam do Prokuratury za pośrednictwem Policji oskarżenie przeciwko p. X o zabór mienia (odmowa zwrotu użyczonego pojazdu). Policja zbiera materiał dowodowy od roku, nie przekazała go jeszcze do Prokuratury. Pojazd po roku od wniesienia oskarżenia został znaleziony przez Policję drogową (...)

Rozprawa pojednawcza a rozwód

20.5.2003

Co sąd może orzec na rozprawie pojednawczej jeżeli jeden ze współmałżonków wnosi o rozwód bez orzekania o winie, a drugi nie chce się zgodzić na takie rozwiązanie?

Trudna sytuacja finansowa a alimenty

20.5.2003

Jestem w trakcie rozwodu. Córka zdała maturę, prawdopodobnie poda mnie do sądu o alimenty. Jakie dokumenty muszę przedstawić przed sądem - nadmieniam, że jestem w bardzo trudnej sytuacji finasowej, utraciłem płynność finasową w firmie, spłacam kredyty na zakup sklepu i obrotowy. Do tej (...)

Dom częściowo stojący na cudzym gruncie

20.5.2003

Odziedziczyłem dom, który częściowo jak się okazuje stoi na działce sąsiada. W jaki sposób mogę stać się właścicielem części działki sąsiada, na której stoi dom? Sąsiad jest starszą osobą i trudno z nim załatwić sprawę polubownie. Czy można tu zastosować art 231 kc?

Umowa między jedynym wspólnikiem a spółką

19.5.2003

Na podstawie art. 173 par. 2 kodeksu spółek handlowych, czynności prawne dokonywane pomiędzy jedynym wspólnikiem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu, a spółką, wymagają dla swej ważności formy aktu notarialnego. Czy odsprzedaż jednego udziału, rozwiązuje ograniczenia nakładane (...)

Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

19.5.2003

Jestem obywatelem Rosji. Posiadam kartę stałego pobytu od 3 lat. Zamierzam starać się o uzyskanie obywatelstwa polskiego, bardzo mi zależy na zostawieniu obywatelstwa rosyjskiego. Czy jest taka możliwość? Wiem, że konwencja między Rosją a Polską o niemożliwości posiadania podwójnego straciła (...)

Wadliwe określenie stron umowy

19.5.2003

Czy umowa jest ważna, jeśli źle określono w niej miasto i adres (różny od rzeczywistych danych) prowadzonej działalności gospodarczej? Czy w związku z tym można skutecznie dochodzić praw związanych z wykonaniem umowy w takiej sytuacji?

Brak terminu związania umową

19.5.2003

Czy umowa, która nie ma wpisanej daty rozpoczęcia jest ważna? Przypadek 1: tylko egzemplarz umowy jednego kontrahenta nie ma wpisanej daty. Przypadek 2: oba egzemplarze nie zostały opatrzone datą.

Przedawnienie karalności przestępstwa

19.5.2003

W roku 1993 popełniłem przestępstwo z art. 205 i 265 d.k.k. W roku 1996 skierowano do sądu akt oskarżenia przeciwko mojej osobie. Do dnia dzisiejszego nie odbyła się nawet pierwsza rozprawa w sądzie. Kiedy nastąpi przedawnienie karalności, bo o ile pamiętam dawny k.k. inaczej określał zasady (...)

Zapoznanie się z aktami przez stronę

16.5.2003

Chcę odwołać się od wyroku sądu okręgowego, czy mam prawo zwrócić się do tego sądu o kserokopie protokołów dotychczasowych rozpraw, między innymi po to, aby na spokojnie przeanalizować składane przez strony jak i świadków zeznania? Czy wiąże się to z jakimiś obostrzeniami i czy będę (...)

Prawo rozporządzania rzeczą

16.5.2003

Zamierzam kupić mieszkanie wpłacając 30% jego wartości, resztę spłacając w ratach wraz z czynszem przez 10 lat na podstawie notarialnie potwierdzonej umowy przedwstepnej. Czy mam prawo takie mieszkanie wynająć innej osobie lub w każdej chwili je sprzedać (mój wkład)? Jakie dokumenty mogą (...)

Wejście do mieszkania komornika w asyście Policji

16.5.2003

Jestem na pobyt stały zameldowany w mieszkaniu, w którym faktycznie nie przebywam od około 2 lat. W mieszkaniu tym przebywa mój syn, jest on tam zameldowany na pobyt stały. Czy komornik chcąc przeprowadzić egzekucję w stosunku do mnie ma prawo wejścia do wymienionego mieszkania w asyście policji (...)

Wpis spadkobiercy jako właściciela do KW

16.5.2003

Jestem jedynym spadkobiercą nieruchomości po moich zmarłych rodzicach. Nieruchomość ma już założoną księgę wieczystą, w którą są wpisani moi nieżyjący rodzice. Czy muszę złożyć wniosek o wpisanie siebie do księgi wieczystej? Jaki jest całkowity koszt takiego wpisu?

Zakup nieruchomości przez małżonków

14.5.2003

Jesteśmy małżeństwem i przymierzamy się do zakupu działki budowlanej. Możemy ją kupić na jednego ze współmałżonków lub też na oboje małżonkow. Jaka jest różnica między tymi dwoma formami zakupu jeśli my mamy wspólnotę majątkową? Chcemy aby była to nasza wspólna własność (...)

Koszt projektu wydzielenia lokalu

14.5.2003

Czy osobom, które chcą przekształcić spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w odrębną własność, spółdzielnia może narzucić dodatkowe koszty (wynoszące 165 zł.) za sporządzenie projektu wydzielenia samodzielnego lokalu przez rzeczoznawcę? Spółdzielnia powołuje się (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika