Przydział mieszkania a rozdzielność majątkowa

Pytanie:

"19 lutego 1999 r. małżonkowie dokonali rozdzielności majątkowej małżeńskiej. 11 marca 1999 r. żona otrzymała przydział na mieszkanie własnościowe spółdzielcze w innej miejscowości. 16 marca 1999 r sąd orzekł rozwód związku małżeńskiego. Przed rozwodem potrzeby mieszkaniowe rodziny były zaspokojone - małżonkowie posiadali prawo do mieszkania własnościowego. Na skutek podziału majątku dorobkowego przy rozwodzie to mieszkanie przypadło w całości mężowi, który również otrzymał prawo do ich samochodu osobowego, a na rzecz byłej żony został zobowiązany do spłaty w wysokości ok. 90 000 zł. Czy prawo do mieszkania własnościowego otrzymane przez żonę z przydziału, po rozdzielności majątkowej, a na kilka dni przed ogłoszeniem ustania małżeństwa należy zaliczyć do majątku dorobkowego? I jak się to ma do postanowień art. 215 starej ustawy Prawo spółdzielcze oraz do zasady jednopodmiotowości, jaka do roku 2001 obowiązywała w spółdzielczości mieszkaniowej. Żona obecnie chce sprzedać to prawo, czy jest niezbędna zgoda byłego współmałżonka? Przy podziale majątku dorobkowego mieszkania własnościowego spółdzielczego żony sąd nie uwzględnił i nie objął żadnym postanowieniem."

Odpowiedź prawnika: Przydział mieszkania a rozdzielność majątkowa

Zgodnie z art. 215 par. 2 prawa spółdzielczego, w brzmieniu obowiązującym w przedmiotowym okresie, spółdzielcze prawo do lokalu przydzielonego obojgu małżonkom lub jednemu z nich w czasie trwania małżeństwa dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny należy wspólnie do obojga małżonków bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe. Z powyższego wynika, iż jeżeli Państwa rodzina miała zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, o tym czy prawo do lokalu wchodzi w skład majątku wspólnego, jeżeli przydzielenie lokalu nie ma już na celu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych rodziny, zależy od stosunków majątkowych między małżonkami. Jak zostało to przedstawione w pytaniu, przed przydziałem lokalu wyłączyli Państwo wspólność majątkową. Zatem w chwili przydziału, obowiązywała Państwa rozdzielność majątkowa. W związku z tym, jeżeli lokal został przydzielony Pana małżonce, wszedł on w skład majątku odrębnego małżonki. W takiej sytuacji, do sprzedaży mieszkania nie byłaby wymagana Pana zgoda.

Ewentualne roszczenia, które mogłyby Panu przysługiwać mogłyby wynikać z współwłasności wkładu mieszkaniowego lub budowlanego przed przydziałem mieszkania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ss 2011-09-22 09:07:34

    NO ok, a jeżeli przed ślubem wniosłam wkład do spółdzielni a żonę wpisali do przydziału już po ślubie a zaznaczam że mieszkanie nie zostało wykupione na własność a tylko przed ślubem osobiście wniosłem wkład to rzy podziale majątku muszę spłacić żonę? Bo wydaje mi się że był to mój majątek odrębny a żona miała tylko przydział do mieszkania więc dlaczego miałbym spłacać żonę skoro nie jest to mieszkanie własnościowe, a ona już mieszka z nowym mężem w innym własnościowym mieszkaniu więc ma gdzie mieszkać.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika